۶۰ درصد سالمندان مشکل اختلال خواب دارند

اختلال خواب یکی از مهمترین تغییراتی است که در ۶۰ درصد گروه سنی سالمندان اتفاق می‌افتد.

به گزارش گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وبدا؛ دکتر حسن سجادی، مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت نیشابور افزود: ساختار خواب در سالمندان دچار تغییر می شود به طوری که معمولا شروع خواب به تاخیر می‌افتد و مراحل خواب عمیق کاهش می‌یابد.

دکتر حسن سجادی با بیان اینکه افراد بزرگسال به طور متوسط ۶ تا ۹ ساعت خواب شبانه نیاز دارند، اظهار داشت: فاز خواب یا زمان خواب رفتن و بیدار شدن به این صورت است که معمولا افراد ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب می‌خوابند و حدود ساعت ۶ تا ۸ صبح بیدار می‌شوند.

وی با بیان اینکه خواب از مراحل منظمی تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: از زمانی که برای خواب به بستر می‌رویم تقریبا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا به خواب برویم.

این کارشناس با اشاره به اینکه در دوران سالمندی فاز خواب زودتر شروع می‌شود، توضیح داد: افراد سالمند معمولا شب‌ها زودتر به خواب می‌روند و صبح‌ها زودتر از خواب بیدار می‌شوند و اگر شب‌ها خواب خوبی نداشته باشند، روز بعد احساس خستگی، خواب‌آلودگی و بی‌حوصلگی می‌کنند.

مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت نیشابور به سالمندان توصیه کرد: روزانه به‌طور منظم ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی انجام دهند و حداقل دو ساعت قبل از خواب به انجام تمرینات ورزشی بپردازند. سجادی یادآور شد: اجتناب از چرت‌های روزانه یا به حداقل رساندن آن‌ها و گرفتن دوش آب گرم قبل از خواب می‌تواند در ایجاد یک خواب آرام به سالمند کمک کند.

وی همچنین رفتن به رختخواب و بیدار شدن در یک ساعت معین و هنگامی که واقعا احساس خواب به وجود می‌آید را از عوامل کاهش اختلال خواب در سالمندی عنوان کرد. /ح


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ