آخرین دقیقه امروز، ۶۱ ثانیه است!

زمان برای هیچ کس منتظر نمی‌ماند اما به نظر می‌رسد که متخصصان زمان امروز(شنبه) آن را برای مدت کوتاهی وادار به توقف کنند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نگهدارندگان زمان یک ثانیه اضافی را به آخرین دقیقه روز ۳۰ ژوئن افزوده اند تا حرکات زمین را جبران کنند.

این ثانیه اضافی برای منطبق نگهداشتن ساعت‌های زمینی با زمان خورشیدی حیاتی است تا روزهای و شبهای ما با نور و تاریکی مطابقت داشته باشند.

زمان بر روی زمین با استفاده از ساعت‌های اتمی سنجیده می‌شود و باید برای منطبق نگهداشتن سرعت آن با مدارهای لرزان زمین تنظیم شود.

زمان هماهنگ جهانی هر چند وقت یکبار به طور دستی تنظیم می شود تا سرعت آن با مدار غیرهماهنگ زمین مطابق شود. این کار از دهه ۱۹۷۰ انجام می‌شود.

زمان جهانی که به شکل زمان استاندارد جهانی مورد توافق قرار گرفته برای تنظیم رایانه‌ها و تلفن‌های جهان مورد استفاده است.

مهمتر اینکه از آن همچنین برای اطمینان از عملکرد دقیق هدایتگری سیستم های جی‌پی‌اس نیز استفاده می‌شود.

زمان بر روی زمین توسط شبکه‌ای از ۴۰۰ ساعت اتمی سنجیده شده و برخی مواقع با زمان دیکته شده توسط روز و شب به دلیل نوسانات در گردش زمین تفاوت دارد.

ساعت‌های اتمی با دقت بسیار زیاد از سنجش لرزش‌های ایجاد شده توسط تجزیه ذرات رادیواکتیو برای شمارش ثانیه‌ها و اندازه‌گیری زمان استفاده می‌کنند.

سیاره زمین برای یک انقلاب ۳۶۰ درجه تنها ۸۶ هزار و ۴۰۰ ثانیه زمان صرف می‌کند.اما این سیاره بر روی مدار خود لنگ زده و تحت تاثیر گرانش خورشید، ماه و جزر و مد قرار دارد که باعث بروز تفاوت آن با ساعت اتمی بین‌المللی می‌شود.

برای جلوگیری از ایجاد تفاوت زیاد میان ساعت خورشیدی و ساعت اتمی، ساعت هماهنگ جهانی تنظیم شده تا ثانیه ۸۶ هزار و ۴۰۱ را در روز اضافه کند.

ساعت هماهنگ جهانی از دهه ۱۹۷۰ به عنوان ساعت استاندارد مورد توافق قرار گرفته که به تنظیم ساعت در هر نقطه زمانی از سیاره زمین می‌پردازد؛اما سرعت گردش زمین متفاوت است بدین معنی که فاصله مدارها در روزهای مختلف ممکن است کمی کوتاهتر یا بلندتر باشد.

دانشمندان با افزودن ثانیه‌های جهشی هر یک سال و نیم یکبار برای منطبق نگهداشتن ساعت هماهنگ جهانی با مفهوم زمان سنتی مبتنی بر خورشید به این نوسانات اجازه خودنمایی می‌دهند.

این ثانیه‌ها زمانی افزوده می‌شوند که سرویس بین‌المللی گردش زمین ناظر بر فعالیت سیاره دریابد که دو سنجش از زمان با هم تا ۰٫۹ ثانیه اختلاف دارند.


۵۹۸٫ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *