آخرین بازمانده زمین کیست؟

بهمن ۱۳۹۸

آخرین بازمانده‌های زمین ارگانیزم‌های بسیار کوچکی خواهند بود که در اعماق دریاها و به دور از چشم بشر زندگی می‌کنند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ محققان با استفاده از مدلسازی رایانه‌ای سرنوشت زمین را در چند میلیارد سال آینده پیش‌بینی کردند. نتیجه این مدلسازی نشان داد خورشید به تدریج داغتر شده و در نتیجه این افزایش حرارت تنها موجوداتی که می‌توانند با شرایط سخت و داغ زمین کنار بیایند میکروب‌ها خواهند بود.

نتیجه این مطالعه در نشست ملی نجوم ارائه شد و محققان دانشگاه سن اندروز اسکاتلند در این نشست اعلام کردند بر اساس این مدلسازی‌، میزان اکسیژن موجود در زمین کاهش خواهد یافت،‌ از این رو این موجودات باید بتوانند در محیطی بدون اکسیژن یا با اکسیژن بسیار رقیق‌، فشار بالا و نمک بالا به حیات خود ادامه دهند زیرا آب اقیانوس‌ها نیز در اثر حرارت تبخیر خواهد شد.

آینده حیات بر روی زمین در سرنوشت خورشید گره خورده‌ است و طی گذر زمان ستاره زمین درخشان‌تر و درخشان‌تر خواهد شد. دانشمندان دانشگاه‌های سن اندروز، داندی و ادینبرگ با استفاده از این حقیقت به مدل‌سازی آینده محیط زیست سیاره زمین پرداختند. بر اساس همین مدل‌سازی،‌طی میلیارد‌ها سال آینده حرارت خورشید به اندازه‌ای شدید خواهد شد که اقیانوس‌ها آغاز به تبخیر می‌کنند.

این اتفاق منجر به افزایش گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر زمین شده و سبب می‌شود درجه حرارت زمین ۱۰۰ درجه بیشتر از درجه حرارت کنونی شود. این وضعیت با کاهش میزان اکسیژن همراه شده و منجر به نابودی سریع گیاهان و جانداران خواهد شد و دیری نخواهد پایید که تنها موجوداتی به نام اکستریموفیل‌ها به تنها ساکنان زمین تبدیل خواهند شد. این ارگانیزم‌ها امروز نیز برروی زمین سکونت دارند و می‌توانند در سخت‌ترین شرایط به حیات خود ادامه دهند.

به گفته دانشمندان این موجودات تنها جاندارانی خواهند بود که قادر به تحمل حرارت، خشکی هوا و اتمسفر زهرآگین زمین آینده خواهند بود. به اعتقاد دانشمندان این موجودات به دور قطرات آبی که در اعماق زمین وجود دارد، تجمع کرده و به زندگی خود ادامه خواهند داد و به تدریج با وخیم‌تر شدن شرایط این جانداران نیز از بین خواهند رفت و طی ۲٫۸ میلیارد سال آینده،‌زمین به کره‌ای خالی از سکنه تبدیل خواهد شد.

به گفته محققان چنین مطالعاتی می‌تواند دیدگاهی تازه دربارهٔ نحوه بقا در گوشه و کنار جهان هستی را به وجود آورد. درصورتی که سیاره‌ای شبه زمینی در جهان کشف شود، در عین حال میکروب‌ها در اتمسفر سیاره ها تغییراتی کوچک ایجاد می‌کنند که اطلاع از این تغییرات می‌تواند به اخترشناسان در کشف سیاره‌های شبه‌زمینی کمک کند.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ