آغاز بررسی واردات خودرو با ارز مرجع در کمیسیون اصل نود مجلس

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از ورود این کمیسیون به بحث واردات خوروهای خارجی با ارز دولتی و فروش به قیمت آزاد و انحصار در واردات خبر داد.

محمدعلی پورمختار با اعلام این خبر اظهارداشت: با ارائه گزارشات مختلف به کمیسیون اصل نود از داخل و بیرون مجلس شورای اسلامی، این کمیسیون بررسی بحث واردات خودروهای خارجی را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه از یک ماه قبل پرونده بررسی نحوه واردات خودروهای خارجی در کمیسیون اصل نود باز شده است، گفت: موضوع این پرونده واردات خودروهای خارجی اعم از لوکس و غیر آن با ارز مرجع و دولتی و فروش به قیمت ارز آزاد است.

وی ادامه داد: در بررسی هایی که انجام شده مشخص است که واردکنندگان سود صددردصدی داشته اند و قیمت ها نباید به میزانی که تا کنون این خودروها در بازار به فروش رفته اند باشد. از طرف دیگر مسئله نظارت بر واردات دارای اهمیت است و تلاش ما این است که از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص عملکرد این وزارتخانه در نظارت بر نحوه واردات سوال کنیم و مسئولان این وزارتخانه در این خصوص به کمیسیون اصل نود توضیح دهند.

رئیس کمیسیون اصل نود یادآور شد: هم اکنون در حال تکمیل کردن مستندات در این رابطه هستیم.

وی ادامه داد: موضوع دیگر مطرح در کمیسیون بحث نابسامانی بازار ارز است که جلسات ما با مسئولان دولتی و کارشناسان همچنان ادامه دارد و هنوز در این خصوص به جمع بندی نهایی نرسیده ایم.

 پیش از این زهره طبیب زاده نماینده تهران اعلام کرد: طبق آمار گمرک، دولت در سال گذشته ۴۰ هزار دستگاه خودروی لوکس سواری به ارزش ۸۳۰ میلیون دلار وارد کشور کرده است که ۸۶ درصد آن با ارز مرجع و به ارزش ۷۱۶ میلیون دلار بوده است.

وی با بیان اینکه آمار گمرک نشان می دهد در ۵ ماهه اول سال جاری یعنی تا مرداد ماه ۱۵ هزار و ۷۰۰ خودروی لوکس به ارزش ۳۴۱ میلیون دلار وارد شده است، گفت: از این مقدار ۷۸ درصد یعنی ۲۶۵ میلیون دلار با ارز مرجع بوده است.

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
بازنشر:ممتازنیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *