ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌های قرض‌الحسنه مهر ایران ‌و رسالت

۲۹م اسفند ،

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه‌ای «آیین‌نامه ایجاد یا تعطیل واحدهای بانکی در داخل کشور» را ‌با هدف ساماندهی به فرآیند ایجاد یا تعطیلی شعبه یا باجه به بانک های قرض الحسنه «مهر ایران» ‌و«رسالت» ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با توجه به تغییرات چشمگیر و روزافزون صنعت بانکداری از جمله ظهور و گسترش بانکداری الکترونیک، بازنگری در آیین‌نامه مذکور مطابق با شرایط کنونی امری لازم و ضروری بود و براین اساس بانک مرکزی آیین نامه تازه را تهیه و به شبکه بانکی ابلاغ کرد و در این مرحله بانک‌های قرض الحسنه نیز مشمول مفاد آیین نامه مذکور خواهند بود.

بر اساس این بخشنامه و به سبب تبصره (۱) ماده ۲۹ «دستورالعمل تأسیس و فعالیت بانک‌های قرض‌الحسنه و نظارت بر آنها»، خرید اموال غیرمنقول حداکثر تا ٣٠درصد سرمایه بانک قرض‌الحسنه مجاز است.

ضمنا بر اساس مصوبه مجمع عمومی سال ۱۳۹۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که طی بخشنامه‌ای در سیزدهم اسفندماه امسال به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ملزم می باشند، نسبت به کاهش تعداد شعب خود به نسبت ۲۰ درصد تعداد آنها اقدام کنند، بنابراین در سال به جز بانک‌ها و مؤسسات اعتباری تازهالتأسیس فاقد شعب دراستان‌ها، هیچ‌گونه تقاضایی جهت توسعه شعب پذیرفته نخواهد شد.

پیش از این بانک مرکزی«آیین‌نامه ایجاد یا تعطیل واحدهای بانکی در داخل کشور» را به شبکه بانکی به استثناء بانک‌های قرض الحسنه «مهر ایران»‌و «رسالت» ابلاغ کرده بود، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پایان این بخشنامه بر حسن اجرای آیین نامه ابلاغی تاکید کرده است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ