استقرار تانک‌های سوری در مرز ترکیه/ سایه اختلافات آمریکا و روسیه بر نشست ژنو

به گزارش خبرگزاری مهر، خبر اعزام نظامیان سوریه به مرز با ترکیه پس آن منتشر می شود که در هفته گذشته خبرهای متعددی درباره اعزام و استقرار نظامیان و تجهیزات نظامی ترکیه در مرز با سوریه منتشر شده بود.

در همین رابطه امروز روزنامه “تودی زمان” به نقل از شورشیان سوری می نویسسد : سوریه در حدود ۱۷۰ تانک را به استان شمالی “ادلب” در نزدیکی مرز ترکیه اعزام کرده است.

این اقدام سوریه پس از استقرار ضد هوایی، موشک انداز و دیگر تجهیزات نظامی سنگین ترکیه در مرز با سوریه انجام می شود. پیش از آن نیز روزنامه هاآرتض خبری درباره اعزام تانک های ارتش ترکیه به مرز با سوریه منتشر کرده بود.

به نوشته تودی زمان، تانک های سوریه هم اکنون در نزدیکی روستای مسلمیه در شمال شرقی ادلب که فقط۳۰ کیلومتر با مرز ترکیه فاصله دارد هستند.

در مقابل نیز سکوهای پرتاب موشک ترکیه نیز در استان “هاتای” در نزدیکی مرز با سوریه مستقر شده اند. بر همین اساس موشک اندازهای M113A2 که توانایی شلیک هم زمان هشت موشک استینگر را دارند در نقاط مختلف هاتای مستقر شده اند و کار استقرار آنها دیروز جمعه به پایان رسیده است.

به نوشته این روزنامه، تحکیم استحکامات از سوی دو طرف به دنبال شدت یافتن تنش ها میان ترکیه و سوریه که به دلیل اقدام دمشق در هدف قرار دادن جنگنده ارتش ترکیه، صورت گرفته است.

استقرار نیروهای ترکیه و سوریه در مرز در حالی انجام می شود که روز گذشته وزیران خارجه آمریکا و روسیه مذاکراتی را برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه انجام دادند.

روزنامه گاردین، با پوشش این خبر می نویسد : روسیه و آمریکا در یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه در نشست ژنو اختلاف عقیده دارند.

این درحالی است که “کوفی عنان” نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه پیش بینی کرده که نشست امروز شنبه در ژنو، منجر به یافتن راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه شود.

قرار است امروز شنبه وزیران خارجه کشورهای عضو شورای امنیت به همراه وزیران خارجه کشورهایی که به نوعی با بحران سوریه در ارتباط هستند در ژنو گردهم آمده و راه های رسیدن به راه حلی سیاسی را بررسی کنند.

در همین رابطه روزنامه تودی زمان در خبر دیگری می نویسد : هر چند “سرگئی لاوروف” وزیر خارجه روسیه، پس از دیدار با “هیلاری کلینتون” همتای آمریکایی خود، اعلام کرد که نشانه هایی برای رسیدن به نتیجه در مذاکرات ژنو وجود دارد اما کلینتون اعلام کرد که اختلافات دو کشور در مورد یافتن راهکاری سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه همچنان پابرجاست.   


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ