امنیت منطقه مستلزم تشکیل شورای منطقه‌ای است

۲۳اردیبهشت،

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زمانی می‌توانیم صلح را در منطقه به وجود بیاوریم که اتحاد و وحدت را به منطقه باز گردانیم و با تشکیل یک شورای امنیتی و منطقه‌ای در راستای حل مشکلات تلاش کنیم.

به گزارش خبرنگار احزابممتازنیوز، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست تخصصی جمهوری اسلامی ایران ۱۴۰۴ در افق همگرایی و همکاری در آسیای جنوب غربی که در جمع بعضی از سفرای کشورهای منطقه برگزار شد، گفت: ما در یک منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که نه تنها گاز و نفت در آن وجود دارد، بلکه ملتهای بزرگی نیز در آن زندگی می‌کنند اما متأسفانه نوعی خلاء در این منطقه وجود دارد که ناامنی‌هایی را به وجود آورده است.

وی خطاب به سفرای بعضی از کشورهای خارجی اظهار داشت: شما حوادث بسیاری را در منطقه می‌بینید که دردناک است، وضعیت پاکستان، سوریه، بحرین، فلسطین و عراق، متأسفانه ناامنی‌های بسیاری را در منطقه به وجود آورده است.

رضایی خاطر نشان کرد: آیا سازمان ملل امکاناتی در اختیار ندارد که بتواند نشاط را به منطقه باز گرداند؟ آیا قرار نیست که تصمیمی بگیریم و به مشکلات پایان دهیم؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: اگر همه ناامنی‌های موجود در منطقه را از بین ببریم می‌توانیم گام مؤثری را در منطقه بر داریم و زندگی خوبی خواهیم داشت.

رضایی با بیان اینکه شاید اگر موقعیت منطقه اینگونه نبود مشکلات فعلی هم به وجود نمی آمد، تصریح کرد: اعتقاد دارم دلایلی که سبب نگرانی شده باید حل شود  تا نگرانی‌ها به صلح تبدیل شود.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: زمانی می‌توانیم صلح را در این منطقه به وجود بیاوریم که اتحاد، وحدت و امنیت را به منطقه باز گردانیم و این امر مستلزم آن است که یک اتحادیه را در این منطقه در راستای حل مشکلات ایجاد کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: با ایجاد اتحادیه در منطقه می‌توانیم تعامل خوبی را با سایر کشورهای جهان برقرار کنیم و در راستای بهره‌برداری عادلانه از منافع منطقه گام برداریم.

رضایی با تاکید بر اینکه ما می‌توانیم یک منطقه ژئوپولوتیک تشکیل دهیم و کشورهایی که خارج از منطقه می باشند نیز می‌توانند در در ارتباط با مسایلی چون انرژی و اقتصاد بازارهای متقابلی را با ما داشته باشند، بیان داشت: حیف است در این منطقه بی‌ثباتی وجود داشته باشد لذا ما می‌توانیم با تشکیل یک شورای امنیتی و منطقه‌ای در راستای یک تعامل سازنده وارد عمل شویم و اجازه ندهیم نیروهای نظامی خارجی در منطقه حضور پیدا کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه به طور حتم در آینده همایش جدی را برای توسعه روابط در منطقه برگزار خواهیم کرد اظهار داشت: امنیت ، صلح و توسعه سه مقوله مهمی می باشند که به یکدیگر وابسته‌اند و مطمئنم در سالهای آینده برای رفتن به سمت صلح، امنیت و توسعه گامهای جدی برداشته خواهد شد.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ