انتخاب دکوراسیون مناسب برای حمام

حمام یکی از مهم ترین عناصر معماری هر خانه ای است. در گذشته حمام نه فقط محلی برای استحمام، بلکه جایی برای انبار کردن لوازم و وسایل کهنه بود. این روزها دیگر حمام محل آرایش و پیرایش جسم و روح تلقی می شود.

بعضی از حمام های امروزی کاربری های تجملی و رفاهی زیادی نیز دارند. استخرهای کوچک، سونا و جکوزی برای تفریح و سلامت اعضای خانواده در این فضا قرار داده می شود.

عناصر مهمی که در خلق یک حمام زیبا و بی نقص وجود دارد عبارتست از: کفپوش مناسب، پوشش دیواری، استفاده از هواکشی با قدرت مناسب برای تخلیه بخار، کابینت هایی برای قرار دادن حوله و دیگر لوازم جانبی انواع بافت ها و رنگ ها با انتخابی صحیح از تمامی این مجموعه به فضای دلخواه که آرامش شما را برقرار کند دست می یابید.

به هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای حمام نکاتی مانند کیفیت، سایز، رنگ، الگو، طرح و بافت را باید درنظر داشته باشید.از بهترین گزینه های انتخابی برای کفپوش حمام، سرامیک است. چرا که به راحتی تمیز می شود. در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ هم بسیار متنوع است.

استفاده از سرامیک های شیاردار در اطراف وان بسیار توصیه می شود چرا که به هنگام خیس بودن کف حمام این دسته از سرامیک ها امنیت بالاتری را فراهم می کنند. یعنی میزان سرخوردگی را کمتر می کنند.

بهتر است برای داشتن حمامی با ایمنی بالا، در اطراف آن و زیر سینک روشویی از کفپوش های دولایه حاوی لاتکس استفاده کنید. این کفپوش ها توسط لاتکس زیرین به کف حمام نصف می شود و لایه بیرونی که دارای بافت ناهموار است میزان سرخوردگی را کاهش می دهد.

در حمام هایی که کف آن شیب زیادی دارد بهتر است موزائیک هایی با سایز کوچک نصب کنید تا هم شیب کمتر به نظر رسد و هم شکستگی و آسیب دیدگی در بین موزائیک ها به وجود نیاید.

می توانید ردیف یا ردیف هایی از این موزائیک ها را طرح دار انتخاب کنید تا دکور حمام شما دارای بافت و رنگ باشد. بهتر است این ردیف ها رنگی متضاد و متفاوت نسبت به رنگ زمینه داشته باشند. اگر کف پوش از سرامیک های سفید و روشن پوشیده شده است بهتر است رنگ قرمز،زرد و آبی را برای ردیف ها انتخاب کنید.

توجه داشته باشید اگر رنگ زمینه سفید باشد حمام را به فضایی نورانی و وسیع مبدل می سازد. در سبک ویکتورین، استفاده از سرامیک های طرح دار و گل دار بسیار رایج است. استفاده از سرامیک هایی با طرح گل می تواند فضایی آرام بخش و شاعرانه خلق کند. در این سبک معمولا از رنگ های آبی روشن، سبز روشن و صورتی کمرنگ استفاده می شود.

در سبک مدرن استفاده از سرامیک هایی به رنگ سفید و با ادغامی از رنگ های تند و گرم بسیار رایج است. رنگ سرامیک برای آرامش بخشیدن به شما و برقراری محیطی سرشار از انرژی بسیار مهم است.

اگر سبک های شلوغ را می پسندید از رنگ های هلویی و زرد درخشان استفاده کنید.این رنگ ها فضا را شلوغ تر و پرثانیه تر نمایان می کنند.

اگر می خواهید حمام شما بزرگتر از آنچه که هست نمایان شود بهتر است از رنگ های طبیعی برای سرامیک ها استفاده کنید. بهترین توصیه دکوراتورها استفاده از سرامیک هایی به رنگ سفید و بژ و گاهی زرد و کرم بسیار روشن است که به خوبی نور را منعکس می کند و فضا را بزرگتر جلوه می دهد.

اگر حمامی بزرگ و عریض دارید بهتر است از رنگ های تیره استفاده کنید تا کوچک تر و گرم تر به نظر برسد. استفاده از لوازم جانبی مانند تابلوهای تزئینی و دکورهای چوبی در این حمام ها باعث می شود که فضا کوچک تر و گرم تر جلوه کند. استفاده از حوله های طرح دار و پوشش دیواری نقش دار، که محیط حمام را به جایی دنج و گرم تبدیل می سازد، توصیه می شود و همچنین باعث تمیز جلوه دادن این فضا می شود.

بنا بر سبک دکور حمام می توانید انواع آینه را هماهنگ با آن سبک انتخاب کنید. برای مثال اگر کف حمام سرامیک است و سبک مدرن دارد بهتر است آینه های مدرن را انتخاب کنید که قالب چوبی داشته باشند تا سبکی هماهنگ را خلق کنند. استفاده از کابینت های چوبی آن هم به رنگ تیره حس القای گرمای حمام را بیشتر می کند.

منبع: مجله صبح ایرانیان شماره ۵۵

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ