بارداری پوچ جنین ندارد

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز


بارداری پوچ یا هیداتیفورم در واقع یک توده غیرسرطانی است که در رحم ایجاد می گردد و رشد می کند. این اتفاق معمولا در شرایطی رخ می دهد که تخم باردار شده به دیواره رحم می چسبد، اما سبب رشد جنین نمی شود.


بارداری مولار

در واقع این بارداری حتی قبل از زمانی که زن متوجه بارداری بشود اتفاق می افتد. در بارداری پوچ، جفت به رشد خود ادامه می دهد، اما عمر او بدون جنین مدت کوتاهی خواهد بود.

علایم بارداری پوچ

متاسفانه بارداری پوچ ابتدا دقیقا مثل یک بارداری طبیعی است. یعنی علایم بارداری طبیعی مانند قطع عادت ماهیانه، خستگی و حساس شدن پستان ها را هم می توان ملاحظه کرد.

به علاوه تست بارداری هم مثبت است، اما در بعضی موارد نشانه هایی را هم از خود بروز می دهد. پس اگر یکی از نشانه های زیر را ملاحظه کردید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید:

– خونریزی تیره یا قهوه ای در ماه اول بارداری

– حالت تهوع و سرگیجه متوالی

– فشار یا درد لگنی

بعد از مراجعه به پزشک، او نیز مواردی را برای تشخیص بررسی می کند و در نظر می گیرد:

– داشتن فشار خون بالا

– رشد سریع رحم یا رحم بیش از حد بزرگ در دوران بارداری

– پره اکلامپسی که سبب فشارخون بالا و پروتئین در ادرار پس از هفته بیستم بارداری می گردد.

– پرکاری تیرویید

– کیست موجود در تخمدان ها

حاملگی پوچ سرانجام به سقط خودبخودی منجر می گردد

پزشک در ابتدا با انجام سونوگرافی، ساک حاملگی را اندازه گیری می کند. حاملگی پوچ معمولا تا وقتی که سونوگرافی، رحم یا ساک خالی را نشان بدهد، تشخیص داده نمی شود.

اگر قطر ساک حاملگی در سونوگرافی بیشتر از ۲۰ میلیمتر باشد و جنینی در آن دیده نشود، حاملگی پوچ تایید می گردد. اگر قطر ساک کمتر از این باشد، چون هنوز بارداری پیش نرفته است، چند روز بعد باید دوباره بررسی و سونوگرافی واژینال شوید.

حاملگی پوچ سرانجام به سقط خودبخودی منجر می گردد.

علل و عوامل خطر

بارداری پوچ ممکن است برای هر خانمی اتفاق بیفتد، چرا که سبب آن در مشکل های کروموزومی است.

هنگامی که تخم بارور می گردد، سلول ها آغاز به تقسیم شدن می کنند، یعنی بخشی به تشکیل جنین و بخشی به تشکیل و ایجاد جفت می پردازد. اما گاهی قسمتی که باید به جنین تبدیل شود، به سبب تعداد بسیار یا کم کروموزوم از این عمل ناتوان است.

خیلی جالب است که بدن این ناهنجاری کروموزومی را تشخیص می دهد و سعی به ادامه بارداری نمی کند. در واقع با بعضی علامت ها سعی دارد، وجود این توده ای که غیرطبیعی دارد رشد می کند را اطلاع دهد.

بارداری پوچ عارضه ای بسیار ناشناخته است. از هر هزار زن باردار یک مورد دچار این مشکل می گردد، اما عوامل زیر بی تاثیر نیستند:

– سن خانم باردار: بارداری پوچ معمولا در خانم هایی با سن بالاتر از ۳۵ سال یا کمتر از ۲۰ سال رخ می دهد.

– گروه های قومی خاص: طبق بررسی ها، بعضی گروه ها بیشتر دچار این عارضه می شوند. خانم های مقیم خطه جنوبی آسیا بیشتر دچار این بیماری می شوند.

برخی شکایت های رایج

بعد از اینکه بارداری پوچ برطرف شد، ممکن است بعضی از بافت های مرده در بدن باقی بمانند و به رشدشان ادامه دهند که در اصطلاح پزشکی به آن GTD می گویند. البته این موضوع در ۲۰ درصد خانم ها رخ می دهد.

یکی از دلایل ابتلا به آن، افزایش سطح HCG –هورمون بارداری است که در خون شما باقی است. البته عارضه GTD اغلب اوقات با مصرف دارو درمان می گردد.

… و اما درمان

برای درمان این بیماری باید حتما بافت های مرده جفت از بدن خارج شود.

برخی از پزشکان درمان دارویی را پیشنهاد می دهند، اما بهترین راه کورتاژ است.

در بارداری های اولیه، بدن زن باردار می تواند بافت مرده را به راحتی دفع کند و در واقع بارداری پوچ منجر به سقط خودبه خودی می گردد. در نتیجه باید ابتدا صبر کرد تا به طور طبیعی این کار انجام شود.

اقدام برای بارداری بعدی باید با نظر پزشک متخصص و حداقل شش ماه بعد صورت گیرد.

بخش سلامت ممتاز


منبع: هفته نامه سلامت – مریم امیدی

مطالب مرتبط:

مطالبی متعدد دربارهٔ بارداری

بارداری پوچ یعنی چه؟

حاملگی غیرطبیعی خارج رحم

بارداری که جنین واقعی ندارد


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش سلامت
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ