بازار تبلت و هیاهوی قیمت‌ها

۲۳ام بهمن


فاوانیوز:
طی سال‌های اخیر و به ویژه یکی دو سال قبل کە شاهد عرضه و همچنین رشد تنوع محصولات لوکس در بازار کامپیوتر و تجهیزات بودیم، کالاهایی نظیر تبلت (در رده‌های قیمتی گوناگون)، انواع مینی لپ‌تاپ و همچنین لپ‌تاپ و… در زمره کالاهایی قرار داشتند کە خریداران هدایای نوروزی را به تامل در مورد خود وامی‌داشتند. در این بین تبلت‌ها به سبب قابلیت‌های کاربردی جذاب و همچنین ظاهر خاصشان بیش از سایر کالاها مورد توجه قرار می‌گرفتند.

به همین سبب بازار این کالا از نیمه دوم بهمن‌ماه تا پایان سال، شاهد عرضه نمونه‌های تازه و البته افزایش چشمگیر عرضه با تنوع قیمتی بالا بود، اما امسال اوضاع و احوال تغییر کرده است و نه تنها در بازار خبری از تخفیف و فروش با تسهیلات ویژه نیست، بلکه شاهد رشد شدید قیمت‌ها هستیم و در ضمن زمزمه‌هایی در رابطه با کاهش بیشتر موجودی در بازار تبلت و همچنین رشد قیمت‌ها به گوش می‌رسد.

با این وجود می باشند اشخاصی کە بنا به دلایلی بر خرید این کالای محبوب اصرار دارند. به همین سبب در این گزارش ما ضمن معرفی مدل‌های گوناگون تبلت، گریزی هم به بازار این کالا زده و به بررسی شرایط بازار تبلت می‌پردازیم. پس اگر به این موضوع علاقه‌مندید یا قصد خرید تبلت را دارید این گزارش را بخوانید:

بازار تبلت در ماهی کە گذشت

بازار تبلت نیز مانند سایر کالاهای حوزه دیجیتال و کامپیوتر، طی ماه‌های اخیر و به ویژه دو هفته قبل عکس‌العمل‌های قیمتی شدیدی نسبت به شرایط بازار از خود نشان داده است. رشد چشمگیر قیمت، کاهش عرضه و همچنین تغییرات رفتاری خریداران و بعضی از فروشندگان کە ناشی از پیش‌بینی‌های گروهی از کسبه و کارشناسان بازار در مورد آینده بازار است و همچنین عرضه برندهای تازه و ناشناخته در بازار بعضی از اتفاقاتی است کە در بازار تبلت در هفته‌های قبل ملاحظه شده است.

علی حسینی یکی از فعالان بازار با بیان این مطلب گفت: طی مدت اخیر در بازار با افزایش ۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی قیمت مواجه بودیم کە البته این قیمت‌ها طی چند روز تا حدودی (۱۰ تا ۴۰) هزار تومان کاهش یافته است. به نقل از وی، در حال حاضر این پیش‌بینی کە در بازار شب عید با کاهش بیشتر موجودی و در مقابل رشد قیمت‌ها مواجه خواهیم بود وجود دارد. چرا کە طی ماه قبل به سبب رشد نرخ ارز آزاد واردکنندگان سفارش واردات کالا را نداده و ثبت سفارش نکرده‌اند. اگر هم‌اکنون این کار را انجام دهند، مطمئنا کالاها برائ بعد از عید وارد بازار می‌شوند.

به این ترتیب کسبه کە از کاهش موجودی در روزهای آتی اطمینان دارند ترجیح می‌دهند کالاهایشان را به فروش نرسانند تا شب عید بتوانند با سود بیشتری آنها را به فروش برسانند و در ضمن شب عید بیکار نباشند!

یکی دیگر از کسبه بازار هم گفت: در حال حاضر موجودی شرکت‌ها در حد ناچیزی است و بسیاری از شرکت‌ها از عرضه کالا به بازار اجتناب می‌کنند. در چنین شرایطی زمینه برائ ورود کالاهای بدون گارانتی و قاچاقی باز می‌شود.

وی با اشاره به کاهش بسیار شدید تبلت‌های ایسر، لنوو، گیگابایت و… گفت: بعضی از این برندها تنها یک نمونه تبلت در بازار برائ عرضه دارند و بعضی نیز هیچ تبلتی برائ عرضه به بازار ندارند. به نقل از آنها بعضی از این شرکت‌ها به عرضه محصولاتی تحت نام و نشان تازهی روی آورده‌اند کە در این میان می‌توان به آواژنگ اشاره کرد!

گران قیمت‌ها همچنان در اوج

شاید برائتان عجیب باشد،اما با وجود رشد قیمت‌ها و همچنین عرضه تبلت‌های تازه با برندهای ناشناخته و نه چندان آشنا، اما گرایش و خواست اصلی خریداران تبلت همان برندهای مطرح و البته گران‌قیمت در بازار است. برندهایی نظیر اپل، سامسونگ، ایسوس و…به گفته مرتضایی، یکی از فعالان بازار تبلت در پاساژ پایتخت، هر فردی کە برائ خرید تبلت به بازار مراجعه می‌کند به سراغ اپل، گالکسی و نمونه‌های این چنینی می‌رود و کمتر کسی سراغی از تبلت‌های دیگر می‌گیرد.

وی با اشاره به عرضه تبلت‌هایی با برندهای تازه و البته با قیمت ارزان‌تر از برندهای مطرح گفت: همچنان توجه‌ها به سمت تبلت‌های گران قیمت است و شرکت‌های واردکننده تبلت‌های ارزان و همچنین ناشناخته باید تلاش بسیاری صرف معرفی محصولات خود در بازاری کنند کە در آن برندهای مطرح و البته گران قیمت حرف اول را در بازار می‌زنند و جایگاه ویژه‌ای نزد خریداران دارند.

مومنی یکی دیگر از کسبه بازار تبلت هم با بیان این مطلب کە برندهایی نظیر Ainol، Axtrom، Innovel، Archos، Point Of View،DAYA و… به بازار آمده‌اند و همچنین نمونه‌های ایرانی نظیر DIMO نیز در بازار موجود است، اما باز هم توجه گروهی کە خریدار اصلی بازار تبلت می باشند و روی بازار تاثیر می‌گذارند به سمت برندهای مطرح و مخصوصا آی‌پد‌های اپل است.

این فعال بازار گفت: به همین سبب است کە تغییرات قیمت در بازار تبلت بر مبنای تغییرات قیمت تبلت‌های گران قیمت سنجیده می‌شود. یکی دیگر از فعالان بازار هم گفت: بعضی از شرکت‌ها به سبب رشد قیمت‌ها به سمت واردات و عرضه برندهای تازه روی آورده اند.اما ضرر کرده‌اند، چرا کە این برندها فروشی در بازار ندارند.

منبع: دنیای اقتصاد

فاوا نیوز
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ