با ۵ خوراکی نفس تان را خشبو کنید

۰۳م آذر ،
ممتاز نیوز: پولیفنول‌های موجود در چای سیاه به دو صورت سبب مقابله با بوی بد دهان می‌شود. اول اینکه این ترکیبات رشد باکتری‌های مسئول بوی بد دهان را مهار می‌کند. دوم این کە با تولید عناصر بد بو مقابله می‌کند.

آیا شما هم با مشکل بوی بد دهان درگیر میباشید؟ آیا همیشه نگرانید کە مبادا بوی بد دهانتان دوستان و یا همکارانتان را آزار دهد؟ البته شما تنها نیستید و بیش از نیمی از مردم با این مسئله درگیرند.

بوی بد دهان دلایل مختلف و متعددی دارد مثل پوسیدگی دندان، التهاب لثه، جرم دندان، مصرف دخانیات، مصرف بعضی از داروها و مواد غذایی. به عنوان مثال همه می‌دانیم کە مصرف سیر چه غوغایی به پا می‌کند!
البته مشکلی نیست کە راه حل مناسبی نداشته باشد. رعایت بهداشت دهان و دندان مسلماً بهترین راه برائ داشتن نفسی خوشبو است. اما در این بین خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی نیز وجود دارد کە می‌تواند با بوی بد دهان مقابله کند.

در این مقاله شما را با ۵ ماده‌ی غذایی آشنا می‌کنیم کە می‌تواند مشکل شما را حل کند. پیشنهاد می‌کنیم این درمان‌های موثر و خوشمزه را امتحان کنید چون هم دهانتان را خوشبو می‌کنند و هم برائ سلامتیتان مفیدند.

۱ – پنیر و ماست میل کنید

بعد از صرف غذا خوردن یک تکه پنیر می‌تواند سبب خنثی شدن بعضی از اسیدهای غذایی شود کە به دندان‌ها می‌چسبند و دهان را بد بو می‌کنند. بنابراین نفس شما خوشبو می‌شود.
مصرف یک پیاله ماست نیز موثر است. محققان معتقدند سولفور هیدروژن کە یک ترکیب شیمیایی است عامل اصلی بوی بد دهان می‌باشد. نتایج یک ژاپنی نشان می‌دهد اشخاصی کە مشکل بوی دهان دارند وقتی روزانه دو بار ماست می‌خورند میزان سولفور هیدروژن آن‌ها کاهش می‌یابد. اگر بخواهیم نتیجه‌گیری کنیم باید بگوییم کە محصولات لبنی سرشار از ویتامین D می‌باشند و زمانی کە این ویتامین با کلسیم همراه شود سلامت دهان و دندان تضمین خواهد شد.
 

۲ – میوه و سبزیجات سفت را دریابید

مواد غذایی نرم به دندان‌ها می‌چسبد. این مسئله سبب تکثیر باکتری‌ها شده و بوی بد ایجاد می‌شود. برائ اینکه مواد غذایی چسبیده شده را از دندان‌ها جدا کنید به سراغ میوه و سبزیجات سفت بروید.
سیب، هویج و کرفس دندان‌ها را بعد از خوردن غذا تمیز می‌کنند و باقی مانده‌ی غذاها را از رو و لابه لای دندان‌ها جدا می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم بعد از صرف غذا سیب یا هویج میل کنید.
 

۳ – یک فنجان چای بنوشید
پولیفنول‌های موجود در چای سیاه به دو صورت سبب مقابله با بوی بد دهان می‌شود. اول اینکه این ترکیبات رشد باکتری‌های مسئول بوی بد دهان را مهار می‌کند. دوم این کە با تولید عناصر بد بو مقابله می‌کند. از این قبل متخصصان معتقدند کە چای سیاه امکان پوسیدگی دندان‌ها را کاهش می‌دهد.
خلاصه اینکه چای یک نوشیدنی فوق‌العاده برائ دهان محسوب می‌شود. اما توجه داشته باشید بسیاره‌روی در مصرف کافئین می‌تواند سبب خشکی دهان شود؛ و این مسئله به خودی خود سبب تولید بوی بد دهان می‌شود. برائ همین پیشنهاد می‌کنیم بدون اینکه در مصرف چای بسیاره‌روی کنید از آن استفاده‌ی لازم را ببرید و یا اینکه چای بدون کافئین مصرف کنید.

 
۴ – آب‌نبات و آدامس بدون قند کارساز است

آب‌نبات یا آدامس‌های بدون قند کە سبب افزایش ترشح بزاق دهان می‌شود با بوی بد دهان مقابله می‌کنند. انتخاب طعم آدامس یا آب‌نبات به ذائقه‌ی خودتان بستگی دارد.
نعنا به مرور بوی بد را از بین می‌برد.
دارچین نیز به می‌تواند سبب خوشبو شدن نفس شود. می‌توانید از این طعم‌ها و یا هر طعم دیگری کە باب میلتان است استفاده کنید.
 

۵ – آب بنوشید

دهان خشک بیشتر طعمه بوهای نامطلوب و زننده می‌شود. آب به گونه‌ای مانند بدل بزاق عمل می‌کند. به خاطر این کە خرده غذاهای جا مانده در بین دندان‌ها از نان گرفته تا سیر را از لای دندان‌ها خارج می‌کند و دهان را مرطوب نگه می‌دارد.
همیشه یک بطری آب دم دستتان باشد.
اگر سر کار میباشید یک بطری یا لیوان پر از آب روی میز کارتان داشته باشید؛ و به طور مرتب آب بنوشید.
منبع: تبیان

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ