تاریخچه بازی‌های پرسپولیس و تراکتورسازی / پرسپولیس ۶ بار برده، تراکتور ۸ بار

به گزارش ممتاز نیوز؛ هفته پنجم لیگ برتر عصر امروز آغاز می شود و تیم پرسپولیس در تبریز میهمان تراکتورسازی تبریز است. دو تیم سرخپوش و پرطرفدار فوتبال ایران از سال ۱۳۸۰ تاکنون ۱۶ بار در ادوار مختلف لیگ برتر باهم روبرو شده اند که پرسپولیس موفق به کسب ۶ پیروزی و تراکتور نیز ۸ بار پیروز شده است. ۲ بازی دو تیم به تساوی انجامیده است. بهترین نتیجه پرسپولیس مقابل تراکتور برد ۲-۱ در سال ۸۰ لیگ برتر و بهترین نتیجه تراکتور نیز برد ۴-۱ در سال لیگ برتر می باشد.

تراکتور هر ۸۰ دقیقه به پرسپولیس گل زده

پایتخت‌نشینان طی ۱۴۴۰ دقیقه تلاش ۱۳ مرتبه موفق شده‌اند دروازه تبریزی‌ها را باز کنند در مقابل حریف آنها طی این مدت ۱۸ بار به گل رسیده تا به طور میانگین هر ۸۰ دقیقه یک بار دروازه پرسپولیس را باز کرده باشد.
از گل جباری تا سقوط تراکتور
تراکتورسازی و پرسپولیس اولین بار در ایستگاه دوم نخستین دوره لیگ برتر با یکدیگر روبه‌رو شدند. یکشنبه ۲۷ آبان سال ۸۰ این پرسپولیس بود که با گل رضا جباری میزبانش را – در ورزشگاه باغشمال – شکست داد. قرمزها در بازی برگشت آن سال هم به گل‌های سهراب انتظاری و اسماعیل حلالی تکیه کردند تا سه‌شنبه ۲۱ اسفندماه تک‌گل علیاری را پرپر کنند و دومین پیروزی پی‌درپی خود برابر حریف را جشن بگیرند. تراکتورسازان پایان آن فصل به دسته اول سقوط کردند تا ۷ سال تمام از لیگ برتر فاصله بگیرند.
… و دوباره شکست
تراکتورسازی از لیگ نهم دوباره به سطح اول فوتبال باشگاهی ایران بازگشت، با این حال دوشنبه ۴ آبان ۸۸ هم در سومین دیدارش برابر پرسپولیس مثل دو دیدار قبلی طعم شکست را چشید.
در دیدار یاد شده مجتبی زارعی (۶۵) و حوار ملامحمد عراقی (۸۶) با دو گل پرسپولیس را پیش انداختند تا تک‌گل دقیقه ۹۳ فرهاد خیرخواه تاثیری در نتیجه نهایی بازی هفته چهارم استادیوم آزادی نداشته باشد. آن روز حسن رودباریان باتجربه سنگربان تراکتورسازان بود.
کسب اولین امتیاز در حضور ۷۰ هزار آذری
سرانجام تراکتورسازان اولین بار در بازی برگشت لیگ نهم موفق به کسب امتیاز برابر رقیب سرشناس خود شدند. جمعه ۲۷ فروردین سال ۸۹ در ایستگاه سی‌ویکم لیگ این فرهاد خیرخواه بود که در دقیقه ۳۸ بازی تراکتور را پیش چشم ۷۰ هزار تماشاگر آذری از پرسپولیس پیش انداخت اما پس از آن هادی نوروزی (۵۶) نتیجه را برابر کرد.
امضای کرار پای سند اولین پیروزی
تراکتور بالاخره پنجشنبه ۱۸ آذرماه سال ۸۹ موفق شد پرسپولیس را در ایستگاه هجدهم لیگ دهم شکست دهد و این جاسم کرار عراقی بود که با ضربه پنالتی دقیقه ۲۷ خود پرسپولیس را وادار به قبول اولین شکست برابر تبریزی‌ها کرد.
آن روز خداداد افشاریان کرار را اخراج کرد و البته به شیری، زارع، بادامکی و فشنگچی از پرسپولیس کارت زرد نشان داد. اولین پیروزی تراکتور برابر پرسپولیس ۶۰ هزار تماشاگر تبریزی داشت.
۵ پیروزی پی‌درپی
به گزارش مشرق، تراکتورسازان پس از پیروزی یک بر صفر خود برابر پرسپولیس در نیم‌فصل دوم لیگ دهم چهار مرتبه پی‌درپی دیگر قرمزهای پایتخت‌نشین را وادار به قبول شکست کردند و این در نوع خود جالب بود.
در بازی رفت لیگ یازدهم تراکتور امیر قلعه‌نویی در حالی که از محسن فروزان در درون دروازه‌اش سود می‌برد با گل دقیقه ۴۹ یک استقلالی دیگر (سیاوش اکبرپور) علیرضا حقیقی (دروازه‌بان) و پرسپولیس را شکست داد.
تراکتور پس از پیروزی جمعه ۱۱ آذر ۹۰ خود یک بار دیگر با امیر پاشا در بازی برگشت پرسپولیس را مغلوب خواسته‌هایش کرد. در آن دیدار دو تیم (پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۹۱) تیم مصطفی دنیزلی اسیر بازی هدفمند ارتش قلعه‌نویی بود. در آن دیدار فلاویو لوپز (۵۰ و ۶۳) فرزاد حاتمی(۵۷) و محمد ابراهیمی (۶۵) برای میزبان و ۵۰ هزار تماشاگرش گل زدند در حالی که گل دقیقه ۷۹ علیرضا نورمحمدی تاثیر چندانی در کمتر شدن غم شکست ۴-۱ پرسپولیسی‌ها نداشت.
تاریخچه کامل دیدارهای تراکتورسازی و پرسپولیس +جدول
تراکتور در هر دو بازی رفت و برگشت لیگ دوازدهم نیز پرسپولیس را شکست داد. در بازی ۱۳ آذر ۹۱ این سیدمهدی سیدصالحی بود که با ضربه دقیقه ۷۷ خود نیلسون برزیلی را مغلوب کرد. سیدصالحی در دیدار برگشت هم گلزنی کرد (۳۳). آن روز به جز این، مهدی کریمیان (۵۴) و گیلسون سوآرز (۹۱) هم برای تراکتور گل زدند تا ضربه دقیقه ۷۰ رضا حقیقی محو گردد و باخت ۳-۱ در کارنامه سرخپوشان تهرانی ثبت شود.
رکورد سید
پرسپولیس بالاخره پس از قبول ۴ شکست پی‌درپی، دوباره در بازی رفت لیگ سیزدهم طعم پیروزی برابر تراکتورسازان که در ۳۰ دقیقه پایانی علی کریمی را هم در ترکیب خود داشتند چشید.
نکته قابل تامل این‌که سیدصالحی بعد از گلزنی در دو دیدار پی‌درپی تراکتور و پرسپولیس باز هم گل زد و البته این بار در دقیقه ۸۰ برای پرسپولیس. در دیدار چهارشنبه ۲ مرداد سال ۹۲ مرتضی اسدی از تراکتور (۵۰) از زمین مسابقه اخراج شد.
در نیمه اول بازی هم حامد لک روی ضربه پنالتی رضا حقیقی اثر گذاشت تا تاثیر زیادی در عدم ثبت شکستی سنگین برای تراکتور داشته باشد. درگیری قاسم دهنوی و علی کریمی که بی شباهت به کشتی هم نبود از اتفاقات ماندگار این دیدار بود. محسن قهرمانی قاضی این دیدار جنجالی بود.
آخرین لبخند تراکتور
آخرین پیروزی تراکتورسازان برابر حریف سرشناس تهرانی در ایستگاه ۲۲ لیگ چهاردهم به ثبت رسید. یکشنبه هفدهم اسفند ماه سال ۹۴ این شاهین ثاقبی جوان بود که با گل دقیقه ۶۲ خود هم سوشا مکانی را مغلوب کرد و هم پرسپولیسی را که چندان حال و روزش مساعد نبود.
در آن دیدار مکانی، بنگر، اومانیا، جعفرپور، حاتمی، نوراللهی و کفشگری مردان حاضر در برنامه های فاز دفاعی پرسپولیس بودند. ضمن اینکه محمد نوری، تادو، غریبی و عالیشاه سعی داشتند در فاز هجومی به قرمز ها کمک کنند.
در نهایت هم نتیجه پیروزی ۱-۰ تراکتورسازان بود و ثبت هشتمین شکست لیگ برتری تهرانی ها برابر رقیب سرشناس تبریزی‌شان. این در شرایطی بود که در بازی رفت دو تیم هم پیروزی ۳-۱ تراکتورسازان برابر تیم علی دایی منجر به اخراج این مربی سرشناس از پرسپولیس شده بود. تا اینکه نوبت یه لیگ پانزدهم رسید.
تونی باخت امیر امتیاز گرفت
در دیدار رفت لیگ قبل تیم تونی اولیویرا پرتغالی قافیه را به ارتش سرخ تهرانی ها باخت و البته این نتیجه در تبریز رقم زده شد.
در ایستگاه هفتم لیگ ۱۵ این جری بنگستون هندوراسی بود که موفق شد در دقیقه ۷۱ از روی نقطه پنالتی محمدرضا اخباری و تراکتورسازی را وادار به تسلیم نماید. دیداری که جمعه سوم مهرماه سال ۹۴ برگزار شد.
اما در دیدار برگشت داستان چیز دیگری بود. این بار در ایستگاه ۲۲ تیم احیاشده تراکتورسازی با هدایت امیر قلعه نویی توانست پرسولیس رو به رشد برانکو را – در تهران – متوقف کند.
در دیدار یکشنبه ۱۶ اسفند ماه سال ۹۴ این رامین رضاییان بود که با ضربه دقیقه ۱۳ خود تهرانی ها را پیش چشم هوادارانشان رو سفید کرد. با این حال ایرانپوریان باتجربه روی که ضربه ایستگاهی خط دفاعی تراکتورسازان را رها کرد و جلو کشید تا با ضربه ای حساب شده نتیجه را در دقیقه ۳۹ برابر کند. و البته این نتیجه برای توقف پرسپولیس که مدعی قهرمانی بود کافی می نمود.

جدول ۱۶ تقابل پرسپولیس و تراکتورسازی در ادوار لیگ برتر

سال

لیگ

هفته

نتیجه

گلزنان

۱۳۸۰

اول

دوم

تراکتورسازی صفر- پرسپولیس یک

رضا جباری

۱۳۸۰

اول

شانزدهم

پرسپولیس ۲- تراکتورسازی یک

اسماعیل حلالی و سهراب انتظاری (پرسپولیس) علیاری (تراکتورسازی)

۱۳۸۸

نهم

چهاردهم

پرسپولیس ۲- تراکتورسازی یک

فرهاد خیرخواه (تراکتورسازی) مجتبی زارعی و حوار ملامحمد(پرسپولیس)

۱۳۸۹

نهم

سی‌ویکم

تراکتورسازی یک – پرسپولیس یک

فرهاد خیرخواه (تراکتورسازی) هادی نوروزی (پرسپولیس)

۱۳۸۹

دهم

اول

پرسپولیس یک -تراکتورسازی صفر

غلامرضا رضایی

۱۳۸۹

دهم

هجدهم

تراکتورسازی یک- پرسپولیس صفر

جاسم کرار

۱۳۹۰

یازدهم

پانزدهم

پرسپولیس صفر- تراکتورسازی یک

سیاوش اکبرپور

یازدهم

سی‌ودوم

تراکتورسازی ۴- پرسپولیس یک

فلاویو (۵۰ و ۶۳) فرزاد حاتمی و محمد ابراهیمی برای تراکتورسازی؛ علیرضا نورمحمدی برای پرسپولیس

دوازدهم

هفدهم

پرسپولیس صفر – تراکتورسازی یک

سیدمهدی سیدصالحی

دوازدهم

سی‌وچهارم

تراکتورسازی ۳-پرسپولیس یک

سیدمهدی سیدصالحی، مهدی کریمیان و گیلسون (تراکتورسازی) رضا حقیقی (پرسپولیس)

سیزدهم

اول

پرسپولیس یک- تراکتورسازی صفر

سیدمهدی سیدصالحی

سیزدهم

شانزدهم

تراکتورسازی یک- پرسپولیس صفر

کریم انصاری‌فر

چهاردهم

هفتم

پرسپولیس یک – تراکتورسازی ۳

سوشا مکانی (گل به خودی) ادینهو و نریمان جهان (تراکتورسازی) محسن بنگر (پرسپولیس)

چهاردهم

بیست‌ودوم

تراکتورسازی یک – پرسپولیس صفر

شاهین ثاقبی

پانزدهم

هفتم

تراکتورسازی صفر

پرسپولیس یک

بنستون(پنالتی)

پانزدهم

بیست و دوم

پرسپولیس یک

تراکتورسازی یک

رضاییان(پرسپولیس)

ایرانپوریان(تراکتورسازی)

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ