تجربه های زنانه / عفونت های دردسرساز

ممتاز نیوز : عفونت های دستگاه ادراری از مسایل جدی هستند که سلامت فرد را به خطر می اندازند. عفونت های دستگاه ادراری دومین نوع معمول عفونت در بدن و علت حدود ۳/۸ میلیون ویزیت پزشکی در سال هستند. زنان به خصوص در ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری مستعدترند. یک زن از هر پنج زن طی عمرش یک بار به عفونت ادراری مبتلا می شود. از جمله شایعترین بیماری های عفونت دستگاه ادراری در نزد خانمها، بیماری های عفونی دستگاه تناسلی است. در این شماره قصد داریم درباره این عفونتها اطلاعاتی خدمت شما ارایه کنیم.

گروهی از این بیماریها مانند سوزاک و سیفلیس و تبخالهای تناسلی که معمولا عوارض و درمان های بیشتری دارند، صرفا از طریق تماسهای جنسی منتقل می شوند اما آنچه مدنظر ماست گروهی از بیماریهای عفونی هستند که اکثر خانم ها در طی زندگی، حداقل یک بار به یکی از آنها دچار شده و عوارض و درمانهای ساده تری دارند. به  التهاب و عفونت مجرای تناسلی، واژینیت می گویند.

قار چها عامل مهم عفونت

منشأ عفونتهای قارچی اندام تناسلی عمدتا نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکانس است. این قارچ معمولا به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد و تنها زمانی که بیش از حد معمول گسترش و رشد کند می تواند بیماری زا شود.

البته به روشنی نمی توان علت عفونت قارچی را توضیح داد اما آنچه مسلم است مخمرها و قارچ ها در بدن ما حیات داشته و با ما همزیست اند. مخمرها در محل زیست ما، در غذاها و خوراکیها وجود دارند و به نوعی می توان گفت ما را احاطه کرده اند ولی اکثر ما گرفتار عفونت ناشی از قارچها نمی شویم.

شرایط زمینه ساز

·         استفاده بیش از حد از داروهای آنتی بیوتیکی

·         قرصهای ضد بارداری خوراکی

·         اختلال عملکرد دوره های ماهانه

·         بارداری و زایمان

·         انتقال بیماریهای آمیزشی

·         سایش و خراشیدگی و التهاب سطح اندام تناسلی

·         ضعف سیستم ایمنی بدن

میکروب ها نیز عفونت زایند

عفونت های میکروبی دستگاه تناسلی بیشتر توسط باکتری به نام گاردنرلد واژینالیس ایجاد می شود. این میکروب به طور طبیعی در محیط دستگاه تناسلی موجود است ولی در شرایط خاص ممکن است رشد کرده و باعث بروز بیماری شود.

انگل ها، میهمان ناخوانده

عفونت های انگلی مجاری تناسلی در بیشتر اوقات به واسطه نوعی انگل تک سلولی ایجاد می شود. این انگل به طور طبیعی در مجاری تناسلی زندگی نمی کند و ابتلا به آن ممکن است از طریق استخر یا حوله آلوده و نیز تماس با فرد آلوده حاصل گردد. از آنجا که محیط  مجاری تناسلی به طور طبیعی دارای شرایطی خاص می باشد، عوامل عفونی فوق قادر به رشد و تکثیر در این محیط نیستند.

نشانه ها، چراغ راه تشخیص درست

علایم اصلی واژینیت قارچی عبارت از خارش و ترشحات واژینال می باشد. خارش معمولا شدید است و ممکن است باعث التهاب نواحی مربوطه گردد. ترشحات به صورت سفید رنگ و غلیظ است که در عین حال دارای چسبندگی کمی بوده و سست می باشد. این ترشحات معمولا فاقد بو و یا دارای بوی کپک بوده ولی به هیچ وجه متعفن نیست مگر آنکه سایر عوامل عفونت زا همراه قارچ باعث بروز واژینیت شده باشند.

واژینیت میکروبی: این بیماری می تواند از طریق تماس جنسی نیز منتقل شود. در واژینیت میکروبی، ترشحات واژینال موجود است ولی خارش و التهاب یا اصلا موجود نیست و یا بسیار خفیف تر از عفونت قارچی می باشد. ترشح ایجاد شده در این بیماری به رنگ سفید مایل به خاکستری و یا زرد رنگ بوده و حالت آبکی دارد. خصوصیت بارز این ترشح بوی مخصوص آن است که شبیه بوی ماهی و ناخوشایند می باشد. تشخیص این بیماری ممکن است با توجه به علایم حاصل از آن و یا انجام نمونه برداری از ترشحات اندام تناسلی توسط پزشک و انجام آزمایش روی نمونه به دست آمده صورت گیرد.

واژینیت انگلی: این بیماری از طریق تماس جنسی و یا برخی لوازم و محیط های آلوده وارد مجرای تناسلی شده و ایجاد عفونت می کند. در بسیاری از موارد ممکن است این عفونت فاقد علایم و یا توأم با علایم خفیفی باشد . از بارزترین خصوصیت آن وجود ترشح واژینال بیش از حد است. این ترشح دارای رنگ خاکستری یا سبز رنگ بوده و بوی آن زننده می باشد. روی آن حبابهای هوا مشاهده می شود که باعث ایجاد ظاهری کف مانند می گردد
منبع : هفته نامه سلامت

منبع: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *