جایگاه ایران در زیست فناوری خاورمیانه/ رشد ۱۰برابری مقالات زیست فناوری

۳۰م دیماه ،

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عباس طائب در مراسم اختتامیه دومین جشنواره زیست فناوری ایران با ارزیابی از برگزاری مطلوب این نمایشگاه افزود: حضور ۱۲۰ شرکت دانش بنیان، ۷ انجمن، ۵۰ دانشگاه و پژوهشگاه، ۱۲ پارک علم و فناوری و ۱۵ شرکت خارجی در این نمایشگاه نشان دهنده توجه کشور به حوزه زیست فناوری است.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه زیست فناوری یک حوزه تازه علمی است اظهار داشت: امروزه در بسیاری از عرصه های زندگی بشر اعم از غذا، کشاورزی، صنعت، پزشکی، داروسازی و حتی علم رباتیک، زیست فناوری حضور دارد و بسیاری از رشته های تحصیلی در حوزه زیست فناوری تحقیقات بسیاری را انجام داده اند.

طائب با اشاره به وضعیت زیست فناوری در ایران و سایر کشورها خاطرنشان کرد: ۱۵ کشور اول دنیا در حوزه زیست فناوی در سال ۲۰۱۱ حدود ۳۷۵ میلیارد دلار فروش محصولات زیست فناوری داشته اند کە این میزان در سال ۲۰۱۲ به ۴۳۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

وی با تاکید برائنکه این میزان فروش درحالی است کە تحقیقات محققان در حوزه زیست فناوری بنیادی است و هنوز کاربردی نشده خاطرنشان کرد: در ایران نیز اقداماتی در این حوزه انجام داده اند کە از آن جمله می توان به راه اندازی رشته زیست فناوری در ۶۸ دانشگاه کشور اشاره کرد .

طائب با بیان اینکه این رشته ها در مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکتری دانشجو می پذیرند ادامه داد: در حال حاضر ۶۰درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه های مربوط به زیست فناوری مشغول به تحصیل می باشند.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در سال ۲۰۰۵ ایران تنها ۱۰۶ مقاله در حوزه زیست فناوری در مجلات بین الملللی منتشر کرده افزود: در حال حاضر رشد مقالات ما در این حوزه ۱۰ برابر شده است.

طائب با تاکید برائنکه در حال حاضر ایران توانسته است رتبه اول در منطقه خاورمیانه را در حوزه زیست فناوری بدست آورد اضافه کرد: لازم است تا ۹۰ درصد پروژه ها و پایان نامه های دانشگاهی کشور کاربردی شوند.

وی با ابراز تاسف از اینکه تعداد مجلات علمی در حوزه زیست فناوری کافی نیست اظهار امیدواری کرد کە صنایع کشور در این حوزه علمی اقداماتی انجام دهند تا زیست فناوری بتواند به توسعه مناسب دست یابد.


MehrNews Rss Feed
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ