جایگاه تولید علم ایران بالاتر از سوئیس و روسیه

جایگاه تولید علم ایران بالاتر از سوئیس و روسیه

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به حفظ جایگاه شانزدهمی ایران در تولید علم گفت: ایران با تولید ۲۷ هزار و ۳۱ مقاله در کمتر از یک سال از نظر تولیدات علمی مقدم بر کشورهایی مانند سوئیس، فدراسیون روسیه، ترکیه و سوئد است.

به گزارش پورتال دانشگاهی کشور و به نقل از مهر ، دکتر جعفر مهراد با تاکید بر ضرورت پیگیری تولید علم دانشمندان جمهوری اسلامی ایران که برای سیاستگذاری و برنامه نویسی آموزش عالی و تحقیقات علمی حائز اهمیت است، اظهار داشت: اطلاعات علمی تولید شده توسط دانشگاهها و موسسات پژوهشی کشور (دولتی و غیر دولتی) به سرعت در حال رشد است و هر ماه نسبت به ماه قبل افزایش چشمگیری را نشان می دهد.

سرپرست ISC افزود: از ابتدای سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون یک میلیون و ۷۴۰ هزار و ۳۷۷ مقاله توسط کشورهای مختلف تولید شده و در نظام استنادی اسکوپوس به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه ایران هنوز جایگاه ۱۶ تولید علم را حفظ کرده است، گفت: ایران در این بازه زمانی ۲۷ هزار و ۳۱ مقاله تولید کرده و با این میزان از تولیدات علمی مقدم بر کشورهایی مانند سوئیس، فدراسیون روسیه، ترکیه و سوئد که به ترتیب ۲۶ هزار و ۱۱۴ مقاله، ۲۵ هزار و ۴۱۵ مقاله،۲۴ هزار و ۲۲۸ مقاله و ۲۲ هزار و ۶۹۰ مقاله تولید کرده اند، ایستاده است.

مهراد ادامه داد: ایالات متحده آمریکا با تولید ۳۸۶ هزار و ۴۷۸ مقاله مقام نخست جهان را به دست آورده است و رتبه های دوم تا پنجم به کشورهای چین، انگلستان، آلمان و ژاپن تعلق دارد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در فاصله رتبه های ۱ تا ۱۶ از مجموع کشورهای نوظهور علمی، کشور هندوستان با تولید (۶۵۲۵۰ مقاله)، برزیل (۳۶۱۹۸ مقاله) و تایوان (۲۸۸۲۷ مقاله) در جایگاه ۷، ۱۳ و ۱۵ نشسته اند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از ایران تنها چند کشور از مجموع کشورهای اسلامی از نظر تولید علم، جایگاه تعریف شده ای دارند که در این زمینه می توان به کشور مالزی با رتبه ۲۶ (۱۲۳۹۱ مقاله)، مصر با رتبه ۳۷ (۸۱۵۵ مقاله) و عربستان سعودی با رتبه ۳۹ (۷۸۷۳ مقاله) اشاره کرد؛ دراین رتبه بندی رژیم اشغالگر در رتبه ۲۷ قرار دارد.

جایگاه

 

تولید علم ایران

 

سوئیس

 

روسیه


پورتال اخبار دانشگاهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ