جدول لیگ سیزدهم و ۱۰ نکته خواندنی

آبان ۱۳۹۹

نکته جالب در خصوص جدول لیگ سیزدهم این است که با وجود صدرنشینی فولاد خوزستان، تیم‌های سپاهان و تراکتورسازی کم‌شکست‌ترین تیم‌های لیگ سیزدهم تا این جای فصل می باشند.

به گزارش گروه وبگردی ممتاز نیوز،روزنامه جام جم در بخش پرونده ویژه خود نوشت:

۱ ـ با وجود صدرنشینی فولاد خوزستان، تیم‌های سپاهان و تراکتورسازی کم‌شکست‌ترین تیم‌های لیگ سیزدهم می باشند. آنها فقط در دو بازی نتیجه را به حریفان واگذار کرده‌اند. البته تراکتورسازی لیگ سیزدهم را با شکست آغاز کرد و در همان هفته اول مغلوب پرسپولیس شد، آنها هشت هفته متوالی بدون شکست باقی ماندند تا این که در هفته دهم مقابل داماش نتیجه را واگذار کردند. سپاهان هم اولین شکست فصل را در هفته چهارم مقابل تراکتورسازی متحمل شد. جالب آن که دومین شکست سپاهان هم یک هفته بعد مقابل فجرسپاسی رقم خورد تا این تیم در دو هفته متوالی بازنده باشد. سپاهان هفت هفته متوالی نباخته است.

۲ ـ فولاد خوزستان صدرنشینی خود را مدیون خط حمله پرقدرتش است. فولادی‌ها با ۱۹ گل زده بهترین خط حمله لیگ را دارند. در این میان لوسیانو پریه‌را با شش گل زده، زهردارترین بازیکن تیم فولاد است. این مهاجم برزیلی به تنهایی بیشتر از همه بازیکنان تیم مس کرمان گل زده است. تیم مس در ۱۲ هفته قبل فقط ۵ گل زده است تا کم آزارترین خط حمله را داشته باشد. آنها با میانگین ۰٫۴۵ گل زده در هر بازی قعرنشین جدول لیگ می باشند.

۳ ـ مستحکم مثل دفاع پرسپولیس. قرمزها فقط شش بار به مهاجمان حریف اجازه گلزنی دادند تا با میانگین ۰٫۵ گل خورده در هر بازی بهترین خط دفاعی را داشته باشند. پرسپولیسی‌ها در سه هفته اول لیگ گلی دریافت نکردند، اما این طلسم پس از ۳۰۰ دقیقه با گل زیبای روزبه شاه‌علی‌دوست در بازی با سایپا شکست. البته رکورد بیشترین زمان بسته نگه داشتن دروازه در اختیار خط دفاع و دروازه‌بان سپاهان است. آنها ۴۷۱ دقیقه است گلی دریافت نکرده‌‌اند.

۴ ـ اگر مس کرمان به سبب خط حمله ضعیفش در قعر جدول لیگ قرار دارد، فجر سپاسی به سبب داشتن ضعیف‌ترین خط دفاع، دیگر تیم پایین جدولی لیگ سیزدهم است. نماینده فوتبال شیراز در ۱۲ بازی اول فصل ۱۶ گل دریافت کرده است. ۱۱ گل از این تعداد را وحید شیخ ویسی طی شش بازی دریافت کرده و پنج گل را نیز صالح خلیل آزاد در شش بازی دیگر خورده است. سنگین‌ترین شکست این تیم باخت ۴ بر ۲ مقابل استقلال در هفته سوم بود.البته همین فجرسپاسی در سه هفته هم دروازه خود را بسته نگه داشت، اما در آن سه بازی گلی هم نزد تا فقط سه امتیاز از بسته نگه داشتن دروازه‌اش به دست آورد.

۵ ـ پرسپولیس؛ تیمی که در خانه حتی یک امتیاز هم نداد. تیم علی دایی در هر شش بازی خانگی خود پیروز شده است تا ورزشگاه آزادی به قتلگاه تیم‌های مهمان تبدیل شود. چنین عملکرد خوبی را در بازی‌های خانگی هواداران سرخپوش کمتر به یاد دارند. البته عملکرد ضعیف پرسپولیس در بازی‌های خارج از خانه هم بی‌سابقه بوده است. تیم علی دایی یکی از چهار تیمی است که در ۱۲ هفته اول لیگ سیزدهم حتی یک بار هم موفق نشده در بازی‌های خارج از خانه پیروز شود. آنها از شش بازی خارج از خانه خود فقط دو امتیاز کسب کرده اند تا از این حیث بعد از فجرسپاسی ضعیف‌ترین تیم لیگ باشند.

۶ ـ ۱۲ هفته از لیگ سیزدهم می گذرد اما مس کرمان هنوز یک بار هم طعم پیروزی را نچشیده است. شش تساوی و پنج باخت در ۱۱ بازی، تنها نتیجه‌اش قعرنشینی مس و یک جابه‌جایی روی نیمکت این تیم بوده است. مسئولان تیم کرمانی به دنبال این نتایج ضعیف در هفته دهم با استعفای محمود یاوری موافقت کردند و سکان هدایت تیم را به پرویز مظلومی سپردند، اما هواداران این تیم هنوز در حسرت پیروزی می‌سوزد. نکته جالب دیگر در مورد مس این که در هیچ یک از این ۱۱ بازی قبلی، گل اول را نزده است. مسی‌ها فقط یک بار تا آستانه پیروزی پیش رفتند، اما در دقیقه ۸۹ گل تساوی را از فولاد خوردند تا آن بازی هم در هفته نهم ۲ بر ۲ مساوی شود.

۷ ـ اگرچه مس کرمان هنوز یک بار هم طعم پیروزی را نچشیده است، اما بیشترین تعداد باخت از آن تیم‌های صبا، راه‌آهن و فجرسپاسی است. آنها در شش بازی بازنده بوده‌اند؛ یعنی درست در نیمی از ۱۲ بازی اول خود در لیگ سیزدهم. در این میان دو تیم راه‌آهن و فجرسپاسی رکورددار بیشترین تعداد باخت متوالی می باشند. فجرسپاسی در چهار هفته اول و راه‌آهنی‌ها در هفته‌های پنجم تا هشتم همه بازی‌های خود را واگذار کردند.

۸ ـ تراکتورسازی را با هواداران پرشمارش می‌شناسیم، اما نکته جالب دربارهٔ این تیم نتایجی است که در بازی‌های خارج از خانه گرفته است. تیم مجید جلالی چهار بازی از هفت بازی خارج از تبریز خود را برده است تا از این لحاظ موفق‌ترین تیم مهمان باشد. این درحالی است که تراکتورسازان از پنج بازی خانگی خود فقط در دو بازی پیروز بوده‌اند. چنین عملکردی گویای تاثیرات منفی جو پرحاشیه‌ای است که بعضی هواداران تبریزی برای سرمربی این تیم ایجاد کرده‌اند.

۹ ـ گریزان از تساوی. فولاد و استقلال فقط یک بازی از رقابت‌های این فصل خود را با تساوی به پایان رساندند تا کمترین تعداد مساوی جلوی نام آنها ثبت شده باشد. البته فولاد در ۱۲ بازی و استقلال در ۹ بازی چنین آماری داشته‌اند. در نقطه مقابل این دو تیم، داماش و مس قرار دارند که هر کدام شش بازی را مساوی کرده‌اند. داماش فصل را با سه تساوی متوالی آغاز کرد تا از این حیث رکوددار باشد. هیچ تیمی تا هفته دوازدهم در سه بازی متوالی امتیازها را تقسیم نکرده است.

۱۰ ـ سپاهانی ها نه بهترین خط حمله لیگ را دارا می باشند و نه بهترین خط دفاع را، اما دارنده بهترین تفاضل گل می باشند که این هم در نوع خودش جالب است. ۱۴ گل زده سپاهانی‌ها در مقابل هفت گلی که دریافت کرده‌اند، تفاضل گل ۷+ را برای آنها به همراه داشته است. این تفاضل خوب اگرچه برای آنها صدرنشینی را به ارمغان نیاورده، اما کمک کرده تا در امتیاز مساوی با تراکتورسازی، سپاهان در رده دوم جدول قرار بگیرد. در نقطه مقابل سپاهان، فجرساسی با تفاضل گل ۸- قرار دارد. جالب آن که در بازی مستقیم دو تیم سپاهان و فجرسپاسی، تیم برنده فجرسپاسی بود.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. استقلال گفت:

    یه چیزی هم اگر در مورد استقلال مینوشتی بد نبود
    تابلوء که کلا سایتت و کسایی که مطلبشو مینویسن لنگی هستین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *