حال و روز صنعت و معدن ایران از زبان آقای وزیر / رقابت صنعت با معدن

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعال بودن ۵ هزار معدن در کشور، ظرفیت استخراج مواد معدنی درسال ۹۰ را بیش از ۳۴۰ میلیون تن اعلام کرد.
به گزارش خبرآنلاین مهدی غضنفری گفت: ظرفیت استخراج مواد معدنی درسال ۸۳ ، ۱۵۵ میلیون تن بوده است .
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کشورمان در تنوع مواد معدنی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا قرار دارد و در حوزه تولید سیمان نیز جایگاه دهم را از آن خود کرده، در سرب و روی نیز بزرگترین رتبه را در خاورمیانه به خود اختصاص داده است .
وی با اشاره به رتبه ۱۷ ایران در تولید فولاد درجهان ادامه داد: در تولید مس نیز جزو ۱۰ کشور نخست هستیم .
غضنفری در ادامه میزان سرمایه گذاری در بخش معدن در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۰ را با رشد شش برابری نسبت به مدت مشابه سال های قبل از آن ۲۹۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت : این رقم طی سال های ۷۸ تا ۸۳ حدود ۵۰۰ میلیارد تومان بود .
وی با اشاره براینکه دو درصد ذخایر معدنی جهان مربوط به ایران است که گام سخت آن اکتشاف و زمین شناسی است ، افزود: از این میزان ۱۲ نوع ماده فلزی و ۳۶ نوع مواد غیر فلزی وجود دارد .
وزیر صنعت ، معدن و تجارت سپس با اشاره به رسیدن ظرفیت تولید سیمان به ۸۶ میلیون تن تا آخر سال ۹۱ گفت : این میزان در سال ۸۳ حدود ۳۳ میلیون تن بود که با سرمایه گذاری و حمایت های مناسب تحقق هدف سال ۹۱ به طور قطع امکان پذیر خواهد بود .
 رشد جهشی محصولات فولادی
غضنفری درباره ظرفیت فولاد نیز توضیح داد : ظرفیت فولاد کشور ۱۰ میلیون تن بود که در زمان حاضر به بیش از ۲۰ میلیون تن رسیده است .
به گفته وزیر صنعت ، معدن و تجارت محصولات فولادی کشور با رشد جهشی از ۱۳ میلیون تن در سال ۸۳ به ۳۱ میلیون تن در سال ۹۰ رسیده است .
وی در ادامه عنوان کرد: در سال ۸۳ ظرفیت آلومینیم کشور ۲۳۰ هزارتن بود که این حجم هم اکنون به حدود ۴۶۰ هزارتن رسیده است ، همچنین ظرفیت تولید مس از ۱۹۰ هزار تن سال ۸۳ به ۲۵۵ هزارتن در سال ۹۰ بالغ گردید .
 غضنفری در باره رشد تولید محصولات معدنی نیز توضیح داد : فولاد با رشد ۱۰٫۵ درصد( ۱۴ میلیون تن )، محصولات فولادی ۷ درصد ( بیش از ۱۷ میلیون تن ) مس شش درصد ( بیش از ۲۳۰ هزار تن )، آلومینیم ۵ درصد ( حدود ۳۱۹ هزار تن )، روی ۱ درصد ( ۱۶۰هزارتن)، سیمان ۸ درصد (بیش از ۶۶ میلیون تن ) در سال ۹۰ نسبت به ۸۹ رشد تولید داشته اند .
۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش معدن
وی درباره توانمند سازی بخش خصوصی در حوزه معدن و صنایع معدنی نیز توضیح داد : سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تا پایان سال ۸۳ ، به میزان ۹۰۹ میلیارد تومان سهام شرکت های تحت پوشش را واگذار کرده بود که این میزان در هفت سال گذشته نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است .
حمایت از سرمایه گذاری در بخش معدن
وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت که این وزارتخانه از سرمایه گذاری بخش خصوصی در چهار حلقه فولاد سازی شامل اکتشاف، ‌گندله سازی، ‌فولاد سازی و محصولات فولادی استقبال می کند.
وی معتقداست: ‌مشارکت سرمایه گذاران در طرح های معدنی و صنایع معدنی زمینه خود کفایی کشور را دراین حوزه فراهم می کند
حضور متخصصان ایرانی در دیگر کشورها
وزیر صنعت ، معدن و تجارت در باره حضور متخصصان ایرانی در حوزه زمین شناسی در دیگر کشورها نیز می گوید : متخصصان ایرانی در حوزه زمین شناسی افتخارات بزرگی را در دیگر کشورها به دست آورده اند و طرف های خارجی دائما علاقه مندی خود را به بهره گیری از دانش و توان ایرانیان در کشورهای خود اعلام می کنند.
غضنفری افزود: ‌هرچه به سمت جلوتر حرکت می کنیم علوم زمینی پیچیده تر، ‌هوشمندانه تر و تخصصی تر می شود و باید ابزار کافی برای شناخت لایه های زمین یا معادن داشته باشیم.
وی با بیان اینکه برای حفظ منافع ملی نیازمند تخصص زمین شناسی و کار حرفه ای هستیم، ‌تاکید کرد: برای حفظ منافع ملی نیازمند این تخصص و کار حرفه ای هستیم .
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ایجاد شرکت های دانش پایه در حوزه زمین شناسی تاکید کرد و گفت : باید از ظرفیت های بخش خصوصی در اکتشاف و سایر موارد استفاده شود.

۳۹۳۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ