حواشی اجلاس خبرگان رهبری/نمایندگان با چه خودروهایی به مجلس آمدند؟/ آیت​الله مصباح یزدی چهره غایب امروز

سید صادق روحانی: حضور خبرنگاران در اجلاسیه‌های خبرگان تنها محدود به نطق آغازین رییس مجلس و مراسم اختتامیه آن است که با وجود اینکه اعضای خبرگان پیش از حضور خبرنگاران در جای خود مستقر شده‌اند و تمهیدات ویژه‌ای برای زمان ورود و خروج خبرنگاران اندیشیده می‌شود ولی باز هم در همین فرصت اندک نکاتی به چشم آن‌‌ها می‌خورد که بعد از اجلاس به عنوان حاشیه‌های این مراسم عنوان می‌کنند. این که چه چهره‌هایی در کنار هم قرار گرفته اند و یا اینکه هر کدام از اعضا کجای سالن نشسته‌اند. در ادامه بخشی از این حاشیه‌ها می‌آید:

  • از آنجایی که خبرنگاران تقریبا از یک ساعت پیش از آغاز اجلاس، پشت درب‌های ورودی حاضر بودند شاهد خودرو‌های نمایندگان مردم در مجلس خبرگان بودند که یکی یکی به محل اجلاس وارد می‌شدند. این خودروها اکثرا پژو پارس، سمند و پژو ۴۰۵ بود اما بعضا هیوندایی آوانته یا تویوتا هم مشاهده می‌شد.
  • نخستین چیزی که پس از ورود به سالن توجه‌ها را به خود جلب می‌کرد عکس مرحوم آیت الله سیدعلی اکبر قره باغی نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری که در ردیف اول و کنار جایگاه آیت الله هاشمی‌رفسنجانی قرار داده بودند.
  • در جایگاه ریاست هم رییس سابق و اسبق قوه قضاییه در سمت راست و چپ آیت الله مهدوی کنی نشسته بودند و حجت الاسلام دری نجف‌آبادی و آیت الله خاتمی هم در دو منتها الیه جایگاه ریاست قرار گرفته بودند.
  • آیت الله مهدوی‌کنی در ساعت هشت و جهل و پنج دقیقه رسمیت جلسه را اعلام کرد و پس از آن اجلاس با آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.
  • ابراهیم انصاریان، داماد و مسئول دفتر آیت الله مهدوی کنی هم پشت سر وی و در کنار درب ورودی جایگاه ریاست نشسته بود.
  • آیت الله احمد جنتی، آیت الله امامی کاشانی، آیت الله ابوالقاسم خزعلی، آیت الله ˈصادق آملی لاریجانی، آیت الله کعبی، آیت الله علم الهدی، آیت الله حسینی بوشهری، آیت الله سید محمود علوی، حجت الاسلام رییسی و حجت الاسلام روحانی از چهره‌‌های شاخص این اجلاس بودند.
  • آیت الله جنتی و آیت الله خزعلی در آخرین ردیف و در کنار هم نشسته بودند و آیت الله آملی لاریجانی و آیت الله امامی کاشانی نیز در کنار هم نشسته بودند. آیت الله مقتدایی نیز که از پیش از آغاز رسمی اجلاسیه با آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت و گو‌ی صمیمانه‌ای می‌کرد در ردیف اول و در کنار وی نشسته بود. سید ابراهیم رییسی هم در کنار آیت الله علم الهدی نشسته بود.
  • با وجود اینکه خیلی از اعضای مجلس خبرگان پیش از آغاز اجلاسیه در محل این اجلاس حاضر می‌شوند اما بسیاری از آنان نیز پس از آغاز این اجلاس و به مرور خود را به محل اجلاس می‌رساندند. از آن جمله می‌توان به سید محمود علوی و آیت الله خزعلی اشاره کرد.
  • بزرگترین غایب این اجلاسیه آیت الله مصباح یزدی بود که صندلی او در نزدیکی درب ورودی خالی مانده بود. او در گفت وگویی «پا درد» را علت غیبتش عنوان کرده است.
  • پس از سخنان آیت الله مهدوی کنی حجت الاسلام دری نجف‌آبادی دستور جلسه را قرائت کرد که شامل سخنرانی سعید جلیلی می‌شد. اولین ناطق امروز هم آیت الله نمازی بود که با آغاز سخنرانی وی خبرنگاران مجبور به ترک سالن شدند.

۲۹۲۱۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *