حیوانات خانگی منبع نسل بعدی بیماریهای کشنده/ گربه‌ها و سگها خطرناکند

۲۳ آبان ،

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از خبر گزاری مهر، دانشمندان اظهار می دارند که انسانها به سریعی به یک بیماری جدی مبتلا می شوند که از حیوانات خانگی به آنها منتقل می گردد.

نتایج یک تحقیق افزایش این خطر را که از حیوانات منتقل می گردد، مورد تأکید قرار داده است چرا که در دوره زندگی مدرن انسانها حیوانات خود را از محیط خارجی به داخل خانه خود منتقل کرده اند.

محققان اظهار می دارند که حیوانات خانگی چون تازی افغان می تواند منبع بیماریهای مهم بعدی باشد که میان انسان و حیوان حرکت می کند

این گزارش اظهار می دارد که از آنجا که حیوانات خانگی به بخش مهمی از زندگی مردم تبدیل می گردد، آنها بیشتر و بیشتر در خطر قرار می گیرد و این امر شامل خوابیدن حیوانات خانگی در تختخواب افراد هم می گردد.

این بیماریها چون هاری هر ساله  ۵۵ هزار نفر را در آسیا و آفریقا به کام مرگ می گردد، می تواند بسیار جدی باشد.

محققان خواستار نظارت جدی و جهانی بر بیماریی که از حیوانات به انسانها منتقل می گردد شده اند تا داروها و واکسنهایی در این عرصه تولید شوند.

این تحقیق با ریاست مایکل دی استاد آسیب شناسی دامپزشکی رد دانشکده علوم دامپزشکی دانشگاه بریستول انجام شده و در مجله بیماریهای عفونی در حال ظهور انتشار یافته است.

مایکل دی اظهار داشت که گربه ها و سگها منبع بزرگ و بالقوه نسل تازه بیماری هایی می باشند که به انسان منتقل می گردد.

برای مثال به طور تخمینی هشت تا ده میلیون سگ در بیش از ۳۱ درصد خانه های بریتانیایی زندگی می کنند و این میزان در آمریکا در ۳۷ درصد خانه ها به ۷۲ میلیون سگ می رسد. در کشورهای توسعه یافته رابطه میان انسان و سگها و گربه ها تعمیق شده است و این حیوانات اکنون در محیط داخلی زندگی انسانها سهیم می باشند.

وی یادآور شد: حضور سگها و گربه ها در جای خواب انسان می تواند عامل افزایش بیماری برای انسانها باشد.

محققان اظهار می دارند که افزایش تعداد افرادی که با حیوانات خانگی در یک تخت می خوابند خطر گسترش بیماری به مالک حیوان را افزایش می دهد.

این گزارش با حمایت انجمن جهانی دامپزشکی حیوانات کوچک، کمیته سلامتی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا و سازمان جهانی بهداشت حیوانات و همچنین سازمان بهداشت جهانی انجام شده است.

براساس اظهارات این گزارش، سازمانهای بهداشت جهانی معمولا بیماریهایی را کنترل می کنند که توسط احشام منتقل می گردد و تاکنون توجه چندانی به حیوانات خانگی نداشته اند. برای مثال سازمان بهداشت جهانی بیماری ویروس آنفلوآنزا را در ۱۱۱ مرکز ۸۳ کشور کنترل کرده است، اما در این کنترلها هیچ اشاره ای به بیماریهایی که از حیوانات خانگی به انسان منتقل می گردد نشده است.


MehrNews Rss Feed
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ