خودکشی به سبک فضایی +عکس

۲۸م آذر ،

کاوشگرهای دو قلوی ناسا خود را به ماه کوبیدند/ نامگذاری محل برخورد به نام «سالی راید»

ممتازنیوز: کاوشگرهای دو قلوی Ebb و Flow ناسا با برخورد عمدی به سطح ماه، به مأموریت تحقیقاتی خود برائ تهیه نقشه جاذبه قمر زمین پایان دادند.

به گزارش ایسنا، این دو کاوشگر روز دوشنبه ۱۷ دسامبر (۲۷ آذر) در ساعت ۲۲:۲۸ دقیقه به وقت گرینویچ،‌ همزمان با پایان یافتن مأموریت تهیه نقشه جاذبه ماه و اتمام سوخت به کوهی در قطب شمال ماه برخورد کردند.

این برخورد به گونه ای برنامه ریزی شده بود کە پایگاه اینترنتی تاریخی فرود اولین انسان بر سطح ماه در امان باقی بماند.

برخورد کاوشگرها با سطح ماه بصورت مجزا و با فاصله زمانی ۳۲ ثانیه صورت گرفت و سرعت کاوشگر در لحظه برخورد حدود شش هزار کیلومتر در ساعت تخمین زده می گردد.

ناسا به منظور گرامیداشت یاد «سالی راید»، اولین فضانورد زن آمریکایی، محل برخورد کاوشگرهای دو قلو را به نام وی (Sally Ride)‌ نامگذاری کرد.

کاوشگرهای دو قلو Ebb‌ و Flow‌ در ابعاد یک ماشین لباس شویی، با صرف بودجه ۴۹۶ میلیون دلاری و با هدف تهیه نقشه میدان گرانشی ماه در سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی به فضا پرتاب شده بودند کە با چرخش همزمان در ارتفاع ۵۶ کیلومتری اقدام به تهیه نقشه از عمق پوسته ماه می کردند.

این مأموریت از ماه مارس تا می ۲۰۱۲ میلادی برنامه ریزی شده بود، اما ناسا با تمدید این مأموریت موفق به جمع آوری جزئیات بی سابقه ای در خصوص میدان گرانشی و آثار برخورد سیارک ها و ستاره های دنباله دار با سطح ماه شد کە نتایج آن به تازگی در نشست انجمن ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو ارائه شده است.


.
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ