دانش آموزان مواد غذایی حاوی آهن مصرف کنند

فقر آهن در کودکان بدون ابتلا به کم خونی باعث نقصان در کارکرد مغز و افت تحصیلی آنها می شود.

 به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی  با بیان این مطلب اظهار داشت: از علایم نخستین فقر آهن، احساس خستگی، کاهش قوای کار، تمرکز و کاهش قوای مغز است که در کودکان مدرسه رو که به تمرکز و قدرت یادگیری بالا نیاز دارند اهمیت بالایی دارد.

دکتر زهرا عبداللهی افزود: با ادامه روند کاهش آهن فرد دچار کم خونی می شود که با رنگ پریدگی، ضعف، تند شدن ضربان قلب، کم شدن دامنه تنفس و بی حالی همراه است.

وی خاطر نشان کرد: فیبر موجود در مواد غذایی برای سلامت و کاهش وزن مفید است ولی رژیم پرفیبر به نفع جذب آهن و مس نیست و فرد با فقر این عناصر مواجه می شود.

این متخصص تغذیه ادامه داد: بعضی ترکیبات گیاهی آنتی اکسیدان های موجود در سیب، گلابی، کشمش، آلبالو و چای با آهن پیوند و ترکیب غیر قابل جذب تشکیل و جذب آهن را کاهش می دهند.

وی اضافه کرد: جذب آهن معدنی موجود در منابع حیوانی با مصرف این مواد تداخل ندارد و سریع جذب می شود ولی آهن گیاهی کند و باید با ویتامین C همراه باشد.

دکتر عبداللهی گفت: در بسیاری از موارد فقر آهن با روی توام است و رشد کودکان از لحاظ جسمی و ذهنی را دچار اختلال می کند به همین دلیل تشخیص زود هنگام فقر این دو عنصر در کودکان بسیار مهم است.

وی افزود: بر همین اساس ذائقه سازی در سنین کودکی بسیار حائز اهمیت است تا افراد در بزرگسالی دچار فقر آهن و روی نشوند.

این متخصص تغذیه خاطر نشان کرد: گوشت قرمز، حبوبات به خصوص عدس و سویا غنی از آهن است و مادران باید این مواد را در وعده های غذایی خانواده قرار دهند./ع۲


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ