دستگیری تعدادی از زمین‌خواران در تهران

آذر ۱۳۹۹

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه در پرونده زمین‌خواری اطراف تهران بعضی اشخاص دستگیر شده‌اند، گفت که این زمین‌خواران با رخنه در سازمان ثبت اسناد، اقدام به صدور سند برای زمین‌های تصرف شده‌شان کرده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران؛محمدعلی پورمختار در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح آخرین وضعیت رسیدگی‌های کمیسیون اصل ۹۰ در مورد پرونده زمین‌خواری اطراف تهران گفت: زمین‌خواری‌های انجام شده در استان تهران در مجموع به حدود ۵۰۰ هکتار می‌رسد که شامل زمین‌هایی در لواسان، دماوند و رودهن شده و حتی به نزدیکی‌های امامزاده هاشم نیز کشیده است.

وی افزود: این اشخاص با تغییر کاربری زمین‌ها تصرف‌های غیرقانونی داشته و به ساخت و ساز مبادرت ورزیده‌اند که بعد از دریافت گزارش‌های مردمی، کمیسیون اصل ۹۰ وارد بررسی این پرونده شد. البته نامه مقام معظم رهبری در مورد مبارزه با برخورد با این زمین‌خواری‌ها پشتوانه اصلی ما است.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ با بیان اینکه شخصا به دماوند و لواسان برای پیگیری این پرونده رفته است، گفت: این اشخاص زمین‌های مربوط به منابع طبیعی و اراضی ملی که خارج از محدوده قرار دارد را تصرف کرده‌اند. بیشتر مسوولان منطقه‌ای و محلی به این زمین‌ها نگاه درآمدزایی دارند، به طور مثال شهرداری‌ها چنین زمین‌هایی را حتی در ارتفاعات و بالای کوه تصرف کرده و نهایتا وقتی پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌رود جریمه دو، سه میلیونی می‌دهند و قضیه تمام می‌شود.

پورمختار با بیان اینکه با ورود کمیسیون تعدادی از ساخت و سازهای مجاز تخریب شده است، گفت: در مورد تعداد دیگری از این ساخت و سازها پرونده تشکیل شده تا تخریب شود.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ با بیان اینکه با ورود کمیسیون زمین‌خواری‌ها متوقف شده است، گفت: در این پرونده بعضی اشخاص دستگیر شده‌اند، اشخاصی که از شرکت‌های خصوصی بوده و بعضا از اشخاص نیز می باشند. تعدادی حکم جلب صادر شده و در آینده نیز اشخاصی دستگیر می شوند که در بین آنها شخصیت‌های دولتی نیز دیده می‌شود.

پورمختار گفت که در صورت اثبات جرم این اشخاص، محکومیت آنها زندان و جریمه نقدی است که میزان آن به حجم تخریب‌ها، تخلفات و سوءاستفاده‌هایشان بستگی دارد.

وی با بیان اینکه این زمین‌خواری‌ها مربوط به حداکثر یک سال قبل است گفت که این اشخاص به سازمان ثبت اسناد رخنه کرده و اشخاصی را برای خود دارند که از طریق آنها برای زمین‌هایشان سند صادر کرده‌اند. ما در حال پیگیری و شناسایی این اشخاص هستیم که آنها نیز دستگیر خواهند شد. وزارت اطلاعات و ناجا نیز برای شناسایی این اشخاص همکاری‌های لازم را با کمیسیون می‌کنند.

پورمختار گفت: این اشخاص در زمین‌خواری‌هایشان حتی کوه را تراشیده‌اند، زمین‌هایی که کاربری کشاورزی داشته و یا جزو منابع طبیعی بوده تغییر کاربری داده و غیرقانونی تصرف کرده‌اند. آنها حتی به ساخت و ساز مبادرت ورزیده و شهرک‌سازی نموده‌اند.البته خود آنها اقدام به ساخت و ساز نمی‌کردند بلکه زمین‌ها را می‌گرفتند و بعد از صدور سند آن را می‌فروختند.

رییس کمیسیون اصل نود همچنین از ورود این کمیسیون به پرونده زمین‌خواری دو استان شمالی کشور یعنی مازندران و گیلان خبر داد و گفت: تیم تحقیقاتی برای بررسی زمین‌خواری‌های انجام شده به این دو شهر رفته‌اند که منتظر گزارش آنها هستیم. در این تیم کارشناسان حقوقی نیز حضور دارند.

وی در پایان گفت: کمیسیون پرونده زمین‌خواری در پنج استان را دنبال می‌کند که تازه به پرونده دو استان مازندران و گیلان وارد شدیم. استان تهران در حال انجام است و دو استان دیگر بعدا اعلام می‌شود


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن