رای کمیسیون تخصصی/هیات عمومی دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به انتصاب مرتضوی را ندارد+سند

کمیسیون تخصصی بیمه بازنشستگی و کارو کارگری دیوان عدالت اداری با اکثریت آرا اعلام کرد هیات عمومی دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به موضوع انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی را ندارد.

به گزارش سرویس وبگردی باشگاه خبرنگاران به نقل از گزارش شبکه ایران؛ امروز در حالی خبر ابطال انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل تامین اجتماعی از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری منتشر شد که براساس رای قاطع کمیسیون تخصصی مربوط در دیوان، هیات عمومی اساسا صلاحیت ورود در این موضوع را نداشته است.

بنابر این گزارش کمیسیون تخصصی بیمه بازنشستگی و کارو کارگری دیوان عدالت اداری با اکثریت آرا اعلام کرد هیات عمومی دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به موضوع انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی را ندارد.

همانگونه که در سند زیر آمده است در بند یکم این رای آمده است: صرفنظر از ماهیت بند یک صورت جلسه بیست و هفتمین جلسه هیأت امناء، متضمن پیشنهاد انتصاب آقای سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تأمین اجتماعی به وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی می باشد و این به معنای انتصاب نیست، ‌چرا که هیأت امناء مطابق ماده ۱۴ اساسنامه صندوق تأمین اجتماعی مصوب ۸۹/۴/۲۰ هیأت وزیران حق پیشنهاد نصب و عزل مدیر عامل را دارد و نصب و عزل با پیشنهاد هیأت امناء باید به تایید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برسد بدیهی است هر تصمیمی که هیأت امناء اتخاذ کند پیشنهاد محسوب می شود و ابطال پیشنهاد در صلاحیت هیأت عمومی نیست.

با توجه به فشار سنگین سیاسی مخالفان دولت پس از انتصاب مرتضوی ، به نظر می رسد هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این موضوع تحت تاثیر فشارها واقع شده است.

در بند دوم هم آمده است: با توجه به اینکه هم بند یک صورتجلسه مذکور و هم ابلاغ انتصاب آقای سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل صندوق، از جمله آیین نامه، نظامات و مقررات دولتی نمی‌باشند تا مطابق بند یک ماده ۱۹ قانون دیوان عدالت اداری شکایت از آنها قابل رسیدگی در هیأت عمومی باشد، بنابراین هیأت عمومی دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی و اتخاذ تصمصم در موارد خواسته شده را ندارد.


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *