رونمایی از صندوق‌های زمین و ساختمان با حضور وزیران اقتصاد و راه و شهرسازی

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

موضوع فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، جمع‌آوری پس‌اندازهای خرد و کلان و اختصاص آن به ساخت پروژه ساختمانی مشخص و سپس فروش واحدهای ساختمانی پروژه یاد شده و تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه‌گذاران است.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط‌عمومی فرابورس ایران، امیر هامونی با بیان اینکه تامین مالی بخش مسکن یکی از دغدغه‌های بازار سرمایه، وزارت اقتصاد و همچنین وزارت راه و شهرسازی است، گفت: موضوع فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، جمع‌آوری پس‌اندازهای خرد و کلان و اختصاص آن به ساخت پروژه ساختمانی مشخص و سپس فروش واحدهای ساختمانی پروژه یاد شده و تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه‌گذاران است.
 
وی با تاکید بر اینکه صندوق‌های زمین و ساختمان می‌توانند ابزار مناسبی برای ورود سرمایه‌های خرد به بازار مسکن باشند، یادآور شد: تجمیع همین سرمایه‌های خرد است که می‌تواند پروژه‌های عظیم را به ثمر بنشاند و از طرف دیگر فرصت استفاده از مزایای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن با سرمایه‌های خرد نیز از طریق صندوق‌های زمین و ساختمان به وجود آمده است.
 
هامونی با اشاره به ماموریت فرابورس در تنوع بخشی به ابزارهای مالی، افتتاح اولین صندوق زمین و ساختمان را در همین راستا عنوان کرد و افزود: صندوق‌های زمین و ساختمان در زمره آن دسته از نهادهای مالی قرار دارند که به موجب قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید مصوب سال ۱۳۸۸، بر اساس اساسنامه خود اداره می‌شوند و لذا از انعطاف پذیری قابل توجهی برای تامین مالی پروژه‌های ساختمانی برخوردارند. همچنین با پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای افزایش سرمایه این صندوق‌ها، تامین مالی آنها بسیار سریع‌تر از روش‌های تامین مالی مندرج در قانون تجارت صورت خواهد گرفت.
 
مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه به تشریح مزایای تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان پرداخت و جدایی تامین مالی از مدیریت پروژه، تضمین تامین مالی به موقع، انعطاف پذیری تامین مالی متناسب با شرایط بازار و تغییرات قیمت‌ها، معافیت مالیاتی، ماهیت حقوقی و رسمی صندوق، تثبیت قدرت خرید دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری در برابر افزایش قیمت زمین و ساختمان، امکان خرید یا فروش واحدهای صندوق به صورت آنلاین و پیوسته، حفظ نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق توسط بازارگردان وامکان افزایش واحدهای قابل پذیره‌نویسی با موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار درصورت مازاد درخواست پذیره نویسی واحدهای صندوق را از جمله مزیت‌های این ابزار مالی جدید در بازار سرمایه عنوان کرد.
 
به گفته هامونی تأمین مالی برای مالکان زمین که منابع لازم را برای ساخت ندارند یکی از مهمترین هدف‌های صندوق‌های زمین و ساختمان است و از دیگر اهداف آن نیز می‌توان به استفاده از پتانسیل ابزار مالی در بازار سرمایه، فراهم کردن فرصت استفاده از مزایای رشد صنعت ساختمان برای سرمایه‌گذاران با هر مقدار سرمایه‌گذاری و استفاده از مزایای مالیاتی برای تشویق سرمایه گذاران و جذب منابع اشاره کرد.
 
بر اساس این گزارش، همزمان با افتتاح تابلوی صندوق‌های زمین و ساختمان با حضور وزاری اقتصاد و راه و شهرسازی و همچنین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری اولین صندوق زمین و ساختمان با نام «نسیم» نیز روز شنبه هشتم شهریورماه از طریق بازار سوم فرابورس ایران آغاز می‌شود.
 
قیمت اسمی هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق زمین و ساختمان نسیم ۱۰ هزار ریال است و ۱۵ میلیون واحد از ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری آن تا روز چهارشنبه ۱۲ شهریورماه قابل پذیره‌نویسی خواهد بود.
 
گفتنی است صندوق زمین و ساختمان نسیم به منظور تامین مالی پروژه‌ای در شهرک گلستان (راه آهن) با زیر بنای ۱۳ هزار و ۱۹۹متر مربع تشکیل شده و گروه سرمایه‌گذاری بانک مسکن، لیزینگ گستر آریا و توسعه تجارت اندیشه آریا از موسسین آن هستند که به میزان ۱۴۱ میلیارد ریال آورده غیرنقدی و ۵ میلیارد ریال آورده نقدی، این صندوق را تامین کرده‌اند. کارگزاری بانک مسکن نیز به عنوان بازارگردان صندوق زمین و ساختمان نسیم معرفی شده است.

انتهای پیام/

— .

باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *