رژیم گیاه‌خواری تأمین‌کننده نیازهای بدن نیست

۲۴اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز : متخصصان تغذیه معتقدند رژیم گیاه‌خواری به تنهایی تأمین‌کننده نیازهای بدن نیست و بهتر است به‌دلیل اینکه بدن نیاز به ویتامین‌ها و عناصر مختلف دارد، در رژیم غذایی تنوع رعایت شود.

دکتر سیدمسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با همشهری دربارهٔ رژیم‌های گیاهی گفت: رژیم‌های گیاهی درجات مختلفی دارد که سخت‌ترین و بدترین نوع آن خام‌گیاه‌خواری است؛ در این رژیم غذایی نه‌تنها مواد غذایی دارای منشا حیوانی مصرف نمی‌شود که پختن گیاهان مورد مصرف را نیز مضر می‌دانند که این برداشت از نظر علمی غلط است.

پختن به بهداشتی شدن و کشتن میکروب‌های داخل غذا کمک می‌کند. همچنین سبب می‌شود قابلیت هضم غذاها بیشتر شده و از نظر ذائقه بهتر شود تا فرد بتواند با لذت از آن استفاده کند. از نظر ما اشخاصی که طرفدار خام‌گیاه‌خواری‌اند، دارای افکار انحرافی می باشند. در گروه بعدی گیاه‌خواران مطلق قرار دارند، اینها تنها مواد غذایی گیاهی می‌خورند و لبنیات و تخم مرغ نمی‌خورند، البته در تفاوت با گروه اول این اشخاص مخالف پختن نیستند و حبوبات و غلات و سبزیجات را اگر نیاز باشد می‌پزند.

با این حال گیاه‌خواری مطلق نیز با نیاز بدن انسان تطبیق پیدا نمی‌کند؛ چراکه بدن انسان به آهن، روی و ویتامین ب۱۲ نیاز دارد. با رژیم‌های صرف گیاهی ویتامین ب۱۲ تأمین نمی‌شود و آهن و روی نیز به میزان کمی تأمین می‌شود. اما از این دسته بهتر شیرگیاه‌خواران (لاکتو وجترین‌ها) قرار دارند، این دسته از طرفداران گیاه‌خواری شیر و ماست و پنیر (لبنیات) را هم به برنامه غذایی خود اضافه می‌کنند و منعی در آن نمی‌بینند. البته باز هم این رژیم نیازهای غذایی انسان را به‌طور کامل تأمین نمی‌کند.

گروه دیگری از این دسته گروه شیرگیاه‌خوار تخم‌مرغ‌خورها می باشند، اینها کسانی می باشند که تخم‌مرغ می‌خورند که می‌توان گفت از نظر تأمین مواد غذایی یک درجه از سایرین وضع بهتری دارند. گروه‌های دیگری هم می باشند که ماهی هم در برنامه غذایی خود گنجانده‌اند بنابراین گیاه‌خوار صد در صد محسوب نمی‌شوند. در واقع به آنها نیمه‌گیاه‌خوار می‌گویند.

برای رعایت تغذیه سالم همانگونه که در ابتدا نیز به آن اشاره شد به مصرف گوشت احتیاج داریم؛ چراکه ما نه صددرصد گیاه‌خوار ونه صد درصد گوشتخوار هستیم. انسان یک موجود همه‌‌چیزخوار است. بنابراین در رژیم غذایی مناسب مقداری گوشت به میزان دست‌کم ۶۰گرم باید گنجانده شود. به‌نظر متخصصان تغذیه حداقلی از گوشت باید در رژیم‌های گیاهی باشد؛ چراکه ویتامین ب۱۲ با استفاده صرف از گیاهان در رژیم غذایی تأمین نمی‌شود. آهن و روی از منابع حیوانی بهتر جذب می‌شود.

دکتر کیمیاگر دربارهٔ رژیم‌های غذایی مختلف و اینکه چه مواردی باید در یک رژیم غذایی رعایت شود گفت: شاید بهتر باشد به جای واژه رژیم غذایی بگوییم تغذیه درست که اساس آن بر دو کلمه اعتدال و تنوع بنا شده است. شیخ اجل سعدی شیرازی در توصیف کلمه اعتدال شعر زیبایی به این مضمون سروده است: نه چندان بخور که از دهانت برآید، نه چندان که از ضعف جانت درآید. همگان می‌دانند زمانی که صحبت از اعتدال می‌کنیم منظور پرهیز از بسیاره روی است، اما زمانی که دربارهٔ تنوع سخن می‌گوییم باید منظور خویش از به‌کار بردن این واژه را بیان کنیم.

در واقع شرح دهیم که تنوع در تغذیه چیست؟ علمای علم تغذیه در این رابطه کار را برائ ما آسان کرده‌اند؛ آنها انواع غذاها را به ۲گروه اصلی و فرعی تقسیم کرده‌اند، متخصصان تغذیه ۴گروه غذاهای اصلی تعریف کرده‌اند، به اعتقاد آنها باید حتما از خوراک‌های این ۴گروه در برنامه روزانه غذایی خود استفاده کنیم. این ۴گروه عبارت است از: نان و غلات، میوه و سبزی، شیر و لبنیات و گوشت و تخم مرغ.

البته ما گروه‌های فرعی هم داریم مانند گروه روغن‌ها، گروه قندها و شیرینی‌ها، اما غذاهای درنظر گرفته شده در ۴گروه اصلی را باید همیشه در برنامه غذایی خود داشته باشیم. اگر روزی به شب برسد و فرد یکی از اغذیه موجود در گروه اصلی غذاها را صرف نکرده باشد، آن روز را از نظر تغذیه‌ای روز کامل و درستی نمی‌دانیم. از غذاهای اصلی نیز روزانه مقداری باید دریافت شود. از گروه نان و غلات بسته به نیاز اشخاص از ۴واحد تا ۱۴واحد قابل دریافت است. هر واحد و هر سهم غذایی هم تعریفی مشخص دارد به‌عنوان مثال یک کف دست نان یا ۶قاشق برنج یک واحد غذایی محسوب می‌شود.

او دربارهٔ میزان مصرف روزانه میوه و سبزی در طول روز گفت: از گروه میوه و سبزی باید ۳ یا ۴ سهم در برنامه غذایی روزانه گنجانده شود. دربارهٔ میزان مصرف سبزی‌ها گفته شده است که ۲پیش‌دستی یا ۲فنجان باید روزانه مصرف شود. یکی از این فنجان‌ها بهتر است که حاوی سبزی خام باشد، در یک فنجان نیز باید سبزیجات پخته مانند گوجه فرنگی، لوبیا سبز، هویج و کدو قرار دهیم. از گروه شیر و لبنیات بسته به شرایط فرد و نیاز وی دارد. حداقل نیاز روزانه اشخاص به شیر ۵٫۱واحد است که اغلب برائ نوزادان و خردسالان درنظر گرفته می‌شود، پیشنهاد می‌شود نوجوانان و جوانان روزانه ۵٫۲واحد شیر مصرف کنند. خانم‌های شیرده نیز باید ۵٫۳ تا ۴ لیتر شیر مصرف کنند. کف نیاز روزانه مصرف گوشت و مرغ ۲واحد معادل ۶۰گرم است که این میزان می‌تواند به ۵واحد معادل۱۵۰گرم نیز افزایش پیدا کند.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ