زیان نمک،‌ سر به فلک گذاشت

۰۸خردادماه،

پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد، ستارگانی که از میزان پایین سدیم در ترکیبات خود برخوردار می باشند، عمر طولانی‌تری نسبت به ستارگان نمکی‌تر دارند.

به گزارش مشرق به نقل از ایسنا،  «سیمون کمپبل» از محققان اخترفیزیک دانشگاه موناش با استفاده از نتایج مطالعات انتشار یافته در دهه ۱۹۸۰ میلادی، تحقیقاتی را آغاز کرد که ۹ سال بطول انجامید.

مطالعات قبلی که از داده‌های با کیفیت پایین استفاده کرده بودند، تفاوتهای احتمالی بین جمعیت ستارگان را در خوشه ستاره‌ای NGC6752 در فاصله ۱۳ هزار سال نوری توصیف می کردند؛ این مطالعات نظریه‌ای در خصوص خوشه‌های کروی مطرح می‌کنند که نشان می‌دهد، بسیاری از ستارگان در گروه‌های ستاره‌ای دارای تاریخچه تکاملی مشابه می باشند.

یک گروه محققان چند ملیتی از کشورهای استرالیا، آلمان و دانمارک به رهبری «کمپبل»، مطالعه‌ای انجام دادند که ملاحظه سدیم با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT)‌ شیلی را تأیید می‌کند و اکنون محققان بدنبال یافتن اهداف نجومی بیشتر برای کشف سبب این پدیده می باشند.

«کمپل» تأکید می‌کند: تست سدیم یک ردیاب ایده آل محسوب می‌شود، چراکه این ستارگان کم جرم از گرمای کافی برای تحت تأثیر قرار دادن فراوانی سدیم خود برخوردار نیستند.

خوشه ستاره‌ای NGC6752 سومین خوشه درخشان است که از زمین و با چشم غیر مسلح قابل ملاحظه بوده و بارها مورد مطالعه قرار گرفته است؛ این خوشه جنوبی اولین بار در سال ۱۸۲۶ توسط «جیمز دانلوپ» فهرست بندی شد.

با توجه به نزدیک بودن و وجود گرد و غبار در اطراف این خوشه ستاره‌ای، محققان این خوشه را برای بررسی سدیم مورد مطالعه قرار دادند.

نمونه‌ای از ۱۰۰ ستاره این خوشه که احتمالا دارای یک میلیون ستاره در مرزهای خود است، مورد بررسی قرار گرفت که نتایج رصدهای قبلی را تأیید می‌کند؛ بر این اساس ۳۰ درصد از ستارگان در هر مرحله از حیات دارای مقادیر کم سدیم می باشند.

محققان بدنبال انجام رصدهای بیشتر در خوشه‌هایی مانند M2‌ و M5‌ با استفاده از داده‌های تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT)‌ برای یافتن نشانه‌های بیشتر سدیم می باشند؛ خورشید نیز بدلیل دارا بودن مقادیر کم سدیم در ترکیبات خود، احتمالا عمر طولانی خواهد داشت.

نتایج مطالعه کشف سدیم در این خوشه ستاره‌ای در مجله Nature‌ انتشار یافته است.


مشرق
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ