ساخت جی پی اس امدادگر برای نابینایان

دی ۱۳۹۹
ممتاز نیوز:  محققان مرکز توانبخشی تومن در روسیه دستگاهی ابداع کرده اند که می تواند به حرکت راحت نابینایان در خیابان و حتی پیدا کردن شغل برای آنان کمک کند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از ایرنا، این دستگاه تازه شباهت بسیاری به سگ امدادگر دارد و مانند چشم انسان نابینا عمل می کند. اما بر خلاف سگ، این دستیار چهارپا نیازی به خوردن و گردش ندارد.

به گفته محققان، تا کنون ۳۰۰ نابینا کار با این دستگاه را یاد گرفته اند. فرد نابینا با استفاده از این دستگاه، جی.پی.اس و تلفن همراه به راحتی می تواند در خیابان رفت و آمد کند.

همچنین با کمک این دستگاه تازه، نابینایان می توانند به تنهایی برای خرید به مغازه رفته و یا به مهمانی و گردش در پارک بروند.

محققان می گویند تمام دستورات لازم در برنامه این دستگاه وارد شده است و تلفن همراه از طریق ارتباط بی سیم و با کمک برنامه ویژه گیرنده های جی.پی.اس، مسیر رسیدن به مقصد را نشان می دهد.

این برنامه با استفاده از یک بلندگو به شخص نابینا می گوید که کی و در کجا باید به چه سمتی بچرخد. برای مثال، برای ورود به مغازه مواد غذایی باید ۱۰۰ متر بعد به سمت راست چرخید و یا برای رفتن به پارک بعد از ۵۰ قدم باید به سمت چپ چرخید.

البته فرد نابینا بدون عصا نمی تواند به خوبی از این دستگاه استفاده کند. زیرا این دستگاه امکان تشخیص چاله های بین راه و موانع دیگر در پیاده روها را ندارد.محققان می گویند این دستگاه برای استفاده هر دو گروه بزرگسالان و کودکان مناسب است. قیمت این دستگاه حدود ۶۰۰ دلار است. اما نابینایان تنها ۱۵ درصد آن را می پردازند.

این دستگاه علاوه بر کمک به نابینایان برای تردد در شهر، به آنها برای کار با رایانه و اینترنت کمک کرده و سبب می گردد این اشخاص نیز بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ