صالحی عازم قبرس شد/ ادامه سفر به آستانه قزاقستان

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در این سفر یک روزه در خصوص همکاریهای دوجانبه و منطقه ای با مقامات عالیه قبرس گفتگو و رایزنی خواهد کرد.

سفر صالحی در آستانه کسب ریاست دوره ای اتحادیه اروپا توسط قبرس صورت می گیرد که به مدت ۶ ماه از روز اول جولای (۱۱ تیرماه) آغاز خواهد شد.

جمهوری قبرس که در محل تلاقی سه قاره مهم اروپا ، آسیا و آفریقا در شرق مدیترانه قرار دارد در حالی کرسی ریاست بر اتحادیه اروپا را کسب می‌کند که هر سه قاره دچار تحولات متعددی هستند. تحولات مرتبط با مسئله هسته‌ای ایران و مذاکرات با طرفهای اروپایی ، تحولات سوریه و نیز مسئله فلسطین ، تحولات کشورهای شمال آفریقا از جمله مصر ، لیبی و تونس ، بحران اقتصادی اروپا بویژه در کشور متحد قبرس یعنی یونان از جمله مسائلی است که نیازمند توجه جدی و بحث و گفتگو می باشد و رایزنی با کشورهای مهم منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران از جمله رویکردهای قبرس در این دوره است.

خاطرنشان میشود بخش شمالی جزیره قبرس از سال ۱۹۷۴ توسط ترکیه و ترکهای قبرس اداره می شود و مذاکرات اتحاد این کشور با ترک تباران همچنان بدون نتیجه مانده است. این کشور تا قبل از عضویت در اتحادیه اروپا ، یکی از اعضای فعال غیرمتعهدها بوده و پس از عضویت در اتحادیه اروپا همچنان برخی از سیاستهای عدم تعهد از جمله عدم عضویت در ناتو را پیگیری کرده است.

صالحی همچنین پس از خاتمه دیدار از قبرس بمنظور شرکت در دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان ، عازم آستانه خواهد شد .


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ