عامل حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت از که دستور می‌گرفت؟

ایران > سیاست‌خارجی– ممتازنیوز:
منابع لبنانی اعلام کردند، ماجد الماجد، سرکرده سعودی گروهکی که مسئولیت حمله تروریستی به سفارت کشورمان در بیروت را برعهده گرفت، از بندر بن سلطان، رئیس سازمان اطلاعات عربستان فرمان می‌گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، منابع آگاه لبنانی تأکید کردند، این سرکرده گروهک تروریستی عبدالله عزام که اخیرا توسط نیروهای لبنانی دستگیر شده، با بندر بن سلطان و سازمان اطلاعات عربستان در ارتباط بود.

بر خلاف تلاش رسانه‌های سعودی برای تشکیک در خبر دستگیری ماجد الماجد، وزیر دفاع لبنان خبر دستگیری این تروریست را تأیید کرد.

پس از دستگیری این فرد توسط نیروهای لبنانی، مسئولان امنیتی از او آزمایش دی ان ای به عمل آوردند تا از هویتش اطمینان یابند.

ماجد الماجد طی سال‌های اخیر در اردوگاه “عین الحلوه” در جنوب لبنان اقامت داشت و چند ماه قبل به سوریه رفت و با “ابومحمد الجولانی”، سرکرده جبهه النصره دیدار کرد ولی پس از کودتایی ناکام علیه الجولانی به بیروت بازگشت.

اداره اطلاعات ارتش لبنان در یک عملیات تعقیب و گریز دقیق توانست ماجد الماجد را که در یکی از بیمارستان های بیروت بود، شناسایی و دستگیر کند.

ماجد که در اثر جراحت در منطقه القلمون در ریف دمشق برای عمل جراحی به لبنان آمده بود، با اوراق شناسایی جعلی پذیرش شد اما هنگام ترک بیمارستان و در حالی که به همراه تعدادی از عناصر القاعده لبنان قصد بازگشت به سوریه را داشت، اطلاعات ارتش لبنان توانست از طریق یکی از گشتی‌های خود که در مناطق مرزی که برای وی کمین گذاشته بودند او را دستگیر کند. برای حصول اطمینان از هویت ماجد، نمونه دی ان ای وی با یکی از اقوامش که در عربستان است مقایسه و ثابت شد که او همان ماجد الماجد، سرکرده یکی از گروه‌های القاعده لبنان است که به جرم ارتباط با انفجارهای تروریستی تحت تعقیب است.

عملیات امنیتی ارتش لبنان در صیدا از تحقیقات نخستیه و هنگام تلاش ماجد برای فرار از اردوگاه عین الحلوه در پی حمله تروریستی علیه دو پایگاه ارتش لبنان در تاریخ ۱۶ دسامبر شکل گرفت.

ماجد سوار بر یکی از خودروهایی بود که به یکی از پایگاه های ارتش نزدیک شده بودند و بعد از وقوع انفجار توسط همراهانش به باغ‌های مجاور فرار کرد. همین نقطه آغازی شد برای تحقیقات بیشتر و زیر نظر گرفتن وی تا این که این تروریست در یکی از بیمارستان‌های لبنان شناسایی شد و به دام افتاد.

به گزارش ایسنا، ماجد عملیات حمله به سفارت ایران در بیروت را هدایت کرده و این فقط یکی از چندین اقدام تروریستی است که وی در آن دست داشته، و منتهی به صدور احکامی علیه او در دادگاه‌های مختلف شد. وی از سوی نهادهای قضایی در لبنان، عربستان و آمریکا به اتهام اقدام تروریستی تحت تعقیب است.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *