عشق ملوان زبل بر پایه یک اشتباه بود!

اسفند ۱۳۹۹

یک دانشمند مدعی شده است که عشق «ملوان زبل» به اسفناج، در حقیقت ناشی از یک اشتباه تاریخی بوده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران به نقل از  ایسنا، ساموئل آربسمان، ریاضیدان و دانشمند نشان داده که مقدار آهن اسفناج توسط یک شیمیدان آلمانی با جاگذاری غلط یک نقطه اعشار به اشتباه محاسبه شده است.

اشتباه وی بعدها سبب شد که در شخصیت کارتونی ملوان زبل، علاقه وی به اسفناج بسیار بسیار نشان داده شود و این شخصیت برای افزایش نیروی خود به مقدار بسیار اسفناج مصرف کند.

این اشتباه در حقیقت ۵۰ سال قبل از شکل‌گیری شخصیت محبوب کارتونی ملوان زبل رخ داد.

آربسمان، در کتاب خود با عنوان «نیم عمر حقایق: چرا هر چه می‌دانیم تاریخ انقضا دارد؟» در مورد این که چگونه اشتباهات دانشمندان می‌تواند به شکل‌گیری اسطوره‌های محبوب منجر شود، صحبت کرده است.

در سال ۱۸۷۰ اریک فون وولف، شیمیدان آلمانی در مورد میزان آهن اسفناج و سبزیجات دیگر تحقیق می‌کرد.

به گفته وی، او در زمان رونوشت نتایج خود در دفترچه تازهش، یک نقطه اعشار را جا انداخته و میزان آهن داخل اسفناج را ۱۰ برابر بیشتر از مقدار واقعی آن ثبت کرد.

در حالی که طبق یافته‌های فون وولف، تنها ۳٫۵ میلی‌گرم آهن در ۱۰۰ گرم اسفناج وجود داشته، میزان پذیرفته شده کنونی ۳۵ میلی‌گرم است.

این امر سبب تصور رایج بالا بودن میزان آهن در اسفناج و قوی‌تر شدن بدن به واسطه مصرف آن شده است.

سازندگان کارتون ملوان زبل با بهره‌برداری از این واقعیت که اسفناج آهن بسیاری داشته، از آن برای افزایش قدرت این شخصیت کارتونی استفاده کردند.

باورها بر این است که این شخصیت کارتونی سبب افزایش یک سومی مصرف اسفناج در آمریکا شده است.

اگرچه این اشتباه در سال ۱۹۳۷ شناسایی و تصحیح شد، امااسفناج همچنان به عنوان یکی از سبزیجات غنی از آهن در میان مردم رایج است.

در سال ۱۹۸۱ یک مجله پزشکی انگلیسی هم مقاله‌ای در تلاش برای غلط نشان دادن تصور در مورد اسفناج چاپ کرد.

آربسمان نیز در کتاب خود از داستان ملوان زبل برای نمایش گرایش انسان به نادیده انگاشتن شواهد تازه و اعتراف به غلط بودن شواهد قبلی استفاده کرده است.

به عقیده وی سبب انتشار یافتن چنین اشتباهاتی و تبدیل آنها به داستانهای پذیرفته شده این است که اغلب، انتشار یافتن واقعیتی که به نظر درست است، نسبت به کاوش دقیق‌تر در مورد آن راحت‌تر است.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ