کاهش ۲۸ سانتی متری سطح و ۶۰۰ میلیون متر مکعبی حجم آب دریاچه ارومیه

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از کاهش ۲۸ سانتی متری سطح تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل خبر داد.

به گزارش گروه وبگردی ممتازنیوز، حسن عباس نژاد ظهر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اعلام اینکه سطح تراز آب دریاچه ارومیه ۱۲۷۰٫۵۴ متر از سطح آبهای آزاد که نسبت به حداکثر ۷٫۵ متر و مصوب ۶٫۵ متر است،‌افزود:‌ این میزان نسبت به حداقل تراز اکولوژیک ۵٫۳ متر و نسبت به سال گذشته ۲۸ سانتیمتر کاهش داشته است.

وی با اعلام اینکه متاسفانه ۸۵ درصد دریاچه ارومیه تبدیل به شوره زار شده است،‌ اعلام کرد:‌ تنها ۶ درصد از آب دریاچه ارومیه یعنی حدود تقریبا ۲ میلیارد متر مکعب آب در دریاچه باقی مانده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد:‌ در سال آبی ۹۲-۹۱ میزان آب ورودی به دریاچه از طریق رودخانه های حوزه آبخیز ۲٫۱ میلیارد متر مکعب وارد شد و نسبت سال آبی قبلی با کاهش ۶۰۰  میلیون متر مکعبی مواجه بودیم.

عباس ن‍ژاد با اعلام اینکه قبل از بارش های اخیر تراز آب دریاچه ارومیه ۱۲۷۰٫۳۱ بود که با بارشهای اخیر ارتفاع دریاچه به ۱۲۷۰٫۵۴ رسیده است،‌ادامه داد:‌ در حال حاضر تنها ۱۵ درصد از مساحت دومین دریاچه شور جهان(دریاچه ارومیه) باقی مانده است.

وی با بحرانی خواندن وضعیت فعلی دریاچه ارومیه، با ابراز نگرانی از تبعات زیاد بحران خشکی دریاچه ارومیه برای اهالی منطقه افزود: هم اکنون از بخش جنوبی دریاچه تنها شش درصد باقی مانده و باید منتظر تبعات بحرانی آن برای اهالی منطقه بود.

عباس نژاد در ادامه نسبت به تبعات بحران خشک شدن دریاچه ارومیه برای سایر استانها به ویژه تهران هشدار داد و عنوان کرد: با بحرانی که هم اکنون دریاچه ارومیه با آن مواجه شده باید منتظر افزایش سرطان ها و بیماری های تنفسی در افرادیکه تحت تاثیر نتایج حاصل از خشک شدن دریاچه هستند باشیم.

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی کشاورزی و توسعه این بخش را یکی از عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه نام برد و گفت: مسئولان اگر مایل به برون رفت از این مشکل بزرگ زیست محیطی هستند نباید انتظار توسعه کمی و کیفی را در بخش کشاورزی استان داشته باشند.

عباس نژاد خواستار مدیریت اصولی این بخش در استان شد و اعلام کرد: هم اکنون کشاورزی آذربایجان غربی با توجه به خساراتی که به محیط زیست وارد می کند مقرون به صرفه نیست.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن