نحوه خرید گوشی ارزان با ارز دولتی با کارت ملی در بازار موبایل تهران

از دیروز برخی شرکت‌ها در بازار موبایل تهران اقدام به عرضه گوشی ارزان با ارایه کارت ملی کرده‌اند.
رئیس اتحادیه تلفن همراه از آغاز اجرای شرایط جدید خرید گوشی با کارت ملی خبر داد و اظهارداشت: شرکت‌های واردکننده موبایل باید از این پس گوشی‌های وارداتی با ارز دولتی را با مقررات جدید به فروش برسانند.
http://www.momtaznews.com/wp-content/uploads/2017/02/%DA%AF%D9%88%D8%B4%DB%8C-%D8%A2%DB%8C%D9%81%D9%88%D9%86-7-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%86%DA%AF-%D9%85%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%DA%A9%D8%B3.jpg

ایشان درباره نحوه خرید گوشی با کارت ملی گفت: هر شخص با کارت ملی خود تنها مجاز به خرید یک عدد گوشی است. خریدار برای دریافت سفارش خود باید شخصا همراه با کارت ملی خود و سیم کارت مربوط به همان کد ملی برای تحویل گوشی خود به صورت حضوری به نماینده فروش شرکت مراجعه کند.
محبی افزود: خریدار باید دارای آدرس و کدپستی مشخص باشد و اطلاعات کارت بانکی و کارت ملی خریدار نیز مطابقت داشته باشند. در زمان دریافت گوشی بسته بندی در مقابل خریدار باز می شود و ثبت در سامانه همتا انجام می گیرد.

وی گفت: این روش فروش گوشی از هفته جاری آغاز شده و توسط نمایندگان فروش در بازار چارسو و علاءالدین تهران در حال انجام است.

اما مشاهدات میدانی نشان میدهد خرید گوشی در بازار تهران با شرایط متفاوتی صورت می‌گیرد؛ خریداران جلوی فروشگاه‌های مورد نظر صف می‌کشند و در صورتی که نوبت به آنها برسد با ارایه کارت ملی گوشی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. البته تعداد گوشی‌هایی که با قیمت واقعی به فروش می‌رسد بسیار کم است و تقریبا به روزی ۱۰ تا ۱۵ دستگاه می‌رسد.

گزارش‌ها حاکی است گوشی‌ آیفون ۸ در بازار آزاد ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است در حالی که با نرخ دولتی به قیمت ۸ میلیون و پنجاه هزار تومان در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.

فعالان بازار ادعا می‌کنند که فروشگاه‌هایی که اقدام به این کار کرده‌اند فاکتوری به خریدار ارایه نمی‌دهند و در هر فاکتور فروش تعدادی بیش از یک دستگاه درج می‌شود تا در اختیار ارگان‌های نظارتی قرار گیرد.

این اقدام ظاهرا باعث بر هم زدن وضعیت بازار شده چرا که تعداد اجناسی از این دست بسیار کم است و از سوی دیگر بازار سیاهی برای گوشی‌هایی که به این روش خریداری می‌شود تشکیل شده است؛ زیرا خریداران این گوشی‌ها را بعد از خرید در بازار آزاد و با قیمت بالا عرضه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، پس از ضرب‌الاجل یک هفته‌ای سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به دریافت‌کنندگان ارز دولتی برای خوداظهاری قیمت واقعی کالاها، اتفاقات عجیبی در بازار موبایل در حال وقوع است.

اخیرا برخی فعالان بازار موبایل از کاهش قیمت گوشی توسط برخی عمده‌فروش‌ها خبر داده‌اند، آنها اعلام می‌کردند ترس جریمه  دو تا پنج برابری علاوه بر پرداخت مابه التفاوت گران‌فروشی، عمده‌فروشان را به فکر سندسازی برای تظاهر به ادامه روند عادی فروش با قیمت ارز دولتی کرده است. فارس دیروز در خبری با عنوان «شگرد جدید گران‌فروشان و محتکران موبایل برای دست‌به سرکردن تعزیرات» به این موضوع پرداخته است.

در تازه ترین خبرها از بازار، شنیده شده برخی متخلفان در ادامه سندسازی برای ارائه به سازمان حمایت در نمایشی دروغ تظاهر می‌کنند در  حال فروش موبایل با دلار ۴۲۰۰ تومان به مردم هستند.

در بازارهای موبایل پشت ویترین برخی مغازه‌ها که مدعی فروش موبایل ۴۲۰۰ تومانی هستند جداولی از قیمت های آیفون‌ها با دلار دولتی اعلام شده است.

گوشی آیفون قیمت براساس دلار دولتی(میلیون تومان)
X/ 64GB  ۶۱۵۰t
X /256GB  ۷۰۸۰t
۶۴GB /8 ۴۳۳۰t

۸/ ۲۵۶GB

 ۵۰۳۰t

چند روزی است در بازار موبایل علاءالدین چند شرکت عمده‌فروش آیفون به مردم اعلام می کنند که آیفون را با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومان و به مصرف‌کننده فقط یک عدد با ارائه کارت ملی می‌فروشند، این شرکت‌ها از صبح مردم را مقابل مغازه جمع کردند و با وعده مکرر شروع فروش از یک ساعت دیگر، تا بعدازظهر این نمایش را ادامه دادند. نتیجه این نمایش خنده‌دار و زشت، صف فشرده و طویلی از افراد منتظر برای خرید آیفون ۷ میلیون تومانی است.

یکی از افراد در صف که دو روز برای خرید آیفون به علاء الدین آمده در این باره به فارس، می‌گوید: «روز اول که ظهر آمدم گفتند گوشی‌ها تمام شده است و فردا بیاید؛ دیروز از صبح رفتم و نفر ششم صف بودم، می‌گفتند گوشی‌ ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان با ۲ میلیون تومان زیرقیمت بازار می‌فروشند که تقریباً معادل دلار ۵ هزار و ۱۰۰ می‌شد. به افرادی که در صف بودند تاکید شد که فقط یک گوشی روی هر کارت ملی فروخته می شود و اگر کسی کپی کارت ملی را ندارد، برود کپی بگیرد و گفتند به همکار فروخته نمی‌شود و مخصوص مصرف کننده است و باید هر کس گوشی خرید همان‌جا باز و اکتیو کند؛ از صبح که صف تشکیل شد ابتدا اعلام کردند که ساعت ۱۱ فروش شروع می‌شود، سپس گفتند یک ساعت دیرتر فروش انجام می‌شود، بعد گفتند ساعت ۱۲ می‌فروشند و همان طور که در صف بودیم دو خانم از راه رسیدند و فروشنده اعلام کرد که خانم‌ها درست نیست در صف بایستند و خارج از صف آنها را به داخل مغازه بردند. خرید آن ۲ خانوم ۱ ساعت طول کشید و سپس با آیفون X بیرون آمدند، فروشنده اعلام کرد که آیفون X  نداریم و فقط هر کس آیفون ۸ و ۸ پلاس می‌خواهد بایستد؛ دیگر ساعت ۱ و نیم شده بود و هنوز فقط ۲ عدد آیفون به مردم فروخته شده بود اما مردم همچنان تا ساعت ۴ در صف بودند و هیچ گوشی دیگری فروخته نشد، درنهایت نیز فروشنده به مردم در صف اعتراض کرد که چون شلوغ کرده‌اند و صف را رعایت نمی‌کنند اصلا دیگر نمی‌فروشد و از فردا صبح دوباره می‌فروشد. سپس همسایه‌های این مغازه با این بهانه که طبقه شلوغ شده مردم را متفرق کردند و کمک کردند که فروشنده کرکره مغازه را پایین بکشد. علیرغم اینکه صفی دیگر وجود نداشت کمی آنجا ماندم و دیدم پس از آن هر کس که جدید می‌آمد و سراغ آیفون دلار ۴ هزار و ۲۰۰ را می‌گرفت به او می‌گفتند دیر آمده‌ای و تمام شده است. »

در شخص دیگری که به برای خرید آیفون به بازار موبایل مراجعه کرده بود، مشابه این اتفاق را تجربه کرده بود. این جوان گفت: چند فروشنده در بازار موبایل ایران اعلام کردند که آیفون را با دلار ۴۲۰۰ می فروشند؛ ابتدا قرار بود ساعت ۱۲ فروش را شروع کنند، سپس گفتند ساعت ۱ می‌فروشند، سپس وعده ساعت ۲ را دادند و درنهایت هم گفتند فردا فروخته می‌شود.

مشابه این اتفاق در پاساژ موبایل چارسو نیز رخ داده است.

وقتی سازمان حمایت پس از شناسایی شرکت مشکوک و متهم به تخلف به جای برخورد سریع و موثر به شرکت ۴۸ ساعت مهلت می‌دهد اسناد بیاورد یا به دیگران یک هفته برای ارایه خوداظهاری قیمت مهلت می‌دهد، واضح و مشخص است یک شرکت با چند هزار میلیاردتومان سرمایه اگر سند موثقی داشته باشد نیاز به جست‌وجو و تهیه سند ندارد و اگر سندی ندارد حتی یک روز زمان برای سند سازی چند هزار میلیاردتومان پول برای کسانی که برای گرفتن و خرج دلار ۴۲۰۰ تومانی هزار راه بلندند به آسانی آب خوردن است.

همچنان که برای اولین شرکتی که بازرسی شد و ۵ هزار گوشی در انبار داشت، جور کردن ۵ هزار کارت ملی برای تظاهر به فروش گوشی‌ها و پنهان کردن از بازرسان کاری نداشت؛ فقط کافی بود زمان داشته باشد.

شواهد حاکی از سندسازی گسترده گران‌فروشان و محتکران در بازار گوشی است. همچنان که مردم عادی و خبرنگاران می توانند به مغازه‌های مدعی فروش گوشی با دلار ۴۲۰۰ تومانی مراجعه کنند امکان حضور برای بازرسان و گشت تعزیرات نیز فراهم است؛ اما قطعا این شیوه فریب تنها یکی از شگردهای متعدد متخلفان است که تعزیرات می‌تواند با دقت‌نظر و جدیت در برخورد مانع از موفق شدن آنها شود.

 

تا این لحظه ۱۰نظر ثبت شده
 1. امیر گفت:

  در حال حاضر۸۰درصد مردم دغدغه اشان فقط نان خشک وخالی است تا قیمت موبایل خدا بهمون رحم کنه

 2. سیروس گفت:

  خالعنتتون کنه یکسال بیکارم

 3. دانیال مرادی گفت:

  مردم پول ندارن نون بخرن حالا شما موبایل رو اومدی باارز دولتی به مردم بفروشی نکنه موبایلا رو دستتون باد کرده چرااین کارارو با مردم مملکتتون میکنین اگر مردین و اگر وژدان دارین به اونایی که موبایل ندارن و نمیتونن تهیه کنن با همون کد ملی که میگین اقساط بفروششین

 4. mk گفت:

  امروز ۲۴ شهریور ۹۹
  سکه ۱۳ تومن
  دلار ۲۷ تومن
  نه موبایل
  نه موتور
  نه خونه
  نه ازدواج
  نه نون شب
  خدانگهدار

 5. صادق گفت:

  به خدا مردم دیگه چجوری زندگی کنن همش حرفهای پوچ میزنن این مسولای بی لیاقت

 6. مهدی فتحی گفت:

  کی گفته گوشی ارزان میشه گوشی بیشتر هم گران میشه هی میگن ارزان میشه ولی دوبرابر شده توشهرستان اهر قیمت a10s سه و نیم میلیون است این کجاش ارزان شده الان نزدیک است تامدرسه ها باز بشه پس این گور به گوری کی ارزان میشه در اخبار میگن به ۱۲۴زنگ بزنید میزنیم نیومدن هیچ بلکه اون مغازه گران تر هم شده ما مسخره اونا نیستیم که گوشی گران بخریم درضمن گران باشه جنش خوب باشه که لاقل یه دردی را دوا میکنه گران هستش که هیچ تقلبی هم هست من یه a10sخریدم بعد از ۳ روز خود به خود سوخت من توی گوشی نرفتم که بفهم اصل یا تقلب اینو باید مسعولین رسیدگی میکنن

 7. حامد گفت:

  واقعا جای تاسف داره به نظر شما بدبختی ملت چطور باید ثابت بشه تعزیرات همه رشوه ای دولت دزد تاجر هم دزد ملت باید چه کنه. خاک بر سر ما که به دزدان سرگردنه اعتماد می کنیم. برگشتیم به دوران سهمیه بندی و دهه شصت. باز هم ایجاد بازار سیاه و مفت خوری آقایانی که ذدستی در قدرت دارند.

 8. نوید گفت:

  سلام این قیمت بازار گوشی موبایل باورنکردنی موبایلی که دومیلیون قیمت داشت چهار میلیون تومان شده سر آدم سوت آخه این تورم کمتر از یک ماه

 9. یک بازنشسته گفت:

  خاک بر سر ما که شدیم بازیچه دولت ودزدان سرگردنه وجالب تر اینکه کسی جرات اعتراض هم ندارد!!!!!!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

نتیجه والیبال ایران و آرژانتین آنلاین نتایج زنده بازی ها