ماهواره امیرکبیر در انتظار پرتاب

سرپرست سازمان فضایی ایران گفت: طراحی و ساخت مدل مهندسی شده ماهواره امیرکبیر تمام شده و این ماهواره در انتظار پرتاب است . این ماهواره طبق برنامه زمان بندی شده و احتمالا توسط پرتابگر سیمرغ پرتاب می شود .

ایرنا، دکتر حمید فاضلی روز یکشنبه خاطرنشان کرد که سازمان فضایی ایران کارفرمای این پروژه و دانشگاه امیرکبیر پیمانکار این پروژه است . در حال حاضر نمونه مهندسی این ماهواره آماده شده است و نمونه فضایی آن نیاز به آزمایش ها و تست های بیشترمحیطی دارد.

همچنین دکتر ‘علیرضا رهایی’ رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز درمورد آخرین وضعیت ماهواره امیرکبیر گفت: این ماهواره مراحل طراحی و ساخت را پشت سر گذاشته است وهم اکنون در انتظار پرتاب قرار دارد. مشکل اصلی در پرتاب ماهواره امیرکبیر، پرتابگر است و به محض آماده شدن سیستم پرتاب کننده ، پرتاب انجام می شود .

وی گفت : با توجه به وزن این ماهواره نمی توان از پرتابگرهایی که تاکنون مورد استفاده قرار می گرفتند، برای پرتاب آن استفاده کرد.

دکتر مصطفی صفوی مدیر پروژه طراحی وساخت ماهواره امیرکبیر نیز چندی پیش در مراسم هفته جهانی فضا یادآور شد که ماهواره امیرکبیر در مدار۶۶۱ کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت و ارتفاع آن از ماهواره های نوید علم وصنعت، امید، رصد و ماهواره دانشگاه صنعتی شریف بیشتر است.

به گفته وی طول عمر این ماهواره که از جمله ماهواره های کوچک تحقیقاتی است ، سه تا پنج سال است و۸۰ کیلوگرم وزن دارد.

صفوی خاطرنشان کرد: هدف از ساخت ماهواره های کوچک تحقیقاتی استفاده از آنها در فعالیت های فضایی است. ماهواره های کوچک تحقیقاتی موجب افزایش درک ما از محیط نزدیک زمین در زمان حقیقی( real time ) از این محیط می شوند .

مدیر پروژه طراحی و ساخت ماهواره‌ دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود : سازمان فضایی ایران نسبت به دیگر کشورها با تاخیر تاسیس شد اما از زمان تاسیس آن تا کنون فعالیت های فضایی در کشور قوام و انسجام بیشتری یافته است.

به گفته وی سازمان فضایی در حال حاضر سه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و علم و صنعت ایران را به ساخت ماهواره مامور کرده است.


۵۹۸٫ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ