متناسب با سن کودک به او استقلال‌ عمل بدهید

دی ۱۳۹۷

به کودکان متناسب با سن آن‌ها استقلال بدهید و اجازه دهید برای مشکلات خود چاره‌اندیشی کند.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب‌دا؛ کارشناس سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با تاکید بر شخصیت مستقل کودکان اظهار کرد: هر کودکی یک واحد بی‌همتا، با ویژگی‌های مختص به خود است و نباید او را با هیچ‌کس مقایسه کرد.

فریدون پیرایش با بیان اینکه انتظارات والدین از کودک به این بستگی دارد که از نظر آن‌ها چه چیزی برای کودک در سنین مختلف طبیعی است، افزود: بروز مشکلات در روابط کودک و والدین به سبب توقعات بسیار و یا زودتر از زمان لازم از کودک است.

 لزوم تنظیم انتظارات با توانایی و رشد کودک

پیرایش اضافه کرد: بسیاری از والدین انتظارات غیر واقع‌بینانه‌ای از کودکان خود دارند که با سطح رشد و توانایی کودکشان متناسب نیست.

وی در ادامه برای تربیت صحیح فرزندان پیشنهاد کرد: در حضور دیگران رفتار مثبت کودک را تشویق نموده و به خوبی از او یاد کنید، به او حس انتقام و کینه‌توزی القاء نکنید، ضمن مشاوره دادن به کودکانتان در کنار استقلال عمل، از دل‌سوزی، ترحم و مداخله‌‌های حمایت‌گرانه پرهیز کرده، هم‌چنین سئوالات و کنجکاوی‌های جنسی وی را سرکوب نکنید.

 ۳ رکن اساسی تربیت کودک؛ ایمان، اخلاق، دانش

این کارشناس سلامت روان با بیان اینکه دستیابی به خصایص انسانی و رشد انسانیت در وجود کودکان تنها با تربیت سالم امکان‌پذیر است، گفت: تربیت سالم دارای سه رکن اساسی ایمان برای بندگی خدا و یگانه‌پرستی، اخلاق برای ایجاد روابط سالم در اجتماع و علم برای سلطه بر جهل و نادانی انسان است.

پیرایش ادامه داد: در یک نظام تربیتی سالم، انسان می‌تواند از بدن سالم، عاطفه سالم و فکر سالم به صورت هم‌زمان بهره‌مند شود.

 امروز کودک را قربانی فردای او نکنیم

کارشناس سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در بخش دیگری از صحبت‌هایش به بعضی تفکرات غلط در تربیت کودکان اشاره کرد و ابراز داشت: در تربیت سالم امروز کودک فدای فردای او نمی‌شود، در حالی که در بسیاری از اشخاص تنها سخن از آینده است و فرد به امروز خود توجهی نمی‌کند.

پیرایش با طرح این سوال که آیا فردایی بدون امروز هم وجود دارد، تصریح کرد: باید به فرزندانمان بیاموزیم که برای بهتر زیستن امروز خود نیز تلاش کنند.

بر پایه این گزارش، شانزدهم مهرماه به عنوان روز جهانی کودک نامگذاری شده است./ح


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *