معنی حرکات دست آقایان چیست؟

شاید بتوان گفت که حرکت دستان برای نشان  دادن اهمیت دیدگاه های هر فردی بسیار با اهمیت است. به باور عده ای کثیری، دستان هر فردی می تواند به خوبی نشان دهد که او در فکر خیانت است یا اینکه در تلاش است که دروغی را به بهترین شیوه برای باوراندن مخاطب خود مطرح کند.

از همین رو، سخنرانان حرفه ای تلاش می کنند که از دستان خود کمتر استفاده کنند. پس بار دیگر که به سخنان سیاستمداری گوش می دهید به دقت به دستان او توجه کنید. اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که هر چقدر او بانفوذ و قدرتمندتر باشد، بیشتر و بهتر حرکت دو دستش را کنترل می کند.

به همین دلیل است که اکثر سیاستمداران دوست دارند برای کنترل دستانشان آموزش ببینند. برای مثال “بیل کلینتون” و “جان اف کندی” روسای جمهوری پیشین آمریکا، هر دو معروف هستند که در هنگام عصبانیت به خوبی دستان خود را کنترل می کنند.

آنان زمانی که در موقعیت دشواری قرار می گرفته اند، از دستان خود آزادنه تر استفاده می کردند و هیچ گاه انگشتان شصت خود را بر چیزی نمی کوبیدند. اما “جورج بوش” دیگر رئیس جمهوری آمریکا، آشکارا خشم و عصبانیت خود را به وسیله دستانش نشان می داد.

شاید افراد معمولی از شنیدن این موضوع که سیاستمداران زمان زیادی را برای آموزش این مسئله صرف می کنند، متعجب شوند. اما اکثر سیاستمداران از اینکه دستانشان، عمق تفکرات و آرز وهایشان را نشان دهند در هراس هستند.

به همین دلیل، آنان از ساده ترین روش برای حذف این ترس استفاده و دستان خود را از دید مخاطبان خود مخفی می کنند اما گذاشتن دست در جیب لباس می تواند معنای دیگری نیز داشته باشد. برخی از روان شناسان می گویند که پنهان کردن دستان به این معناست که شما راز مرا باور نخواهید کرد و از همین رو، مشخصا برای سیاستمداران انجام این مسئله شایسته نیست چرا که اکثر آنان می خواهند که همواره مانند فردی صادق به نظر برسند که تمامی حقایق را بازگو می کند.

برخی دیگر نیز در تلاش هستند تا مانند کسانی به نظر برسند که با دیگران یکرنگ هستند و مسئله ای برای پنهان کردن ندارند. این قبیل افراد معمولا دستان و بازوان خود را در هنگام سخنرانی تکان نمی دهند. اما متخصصان بر این نکته تاکید می کنند که پنهان کردن و یا کنترل بیش از حد دستان در هنگام سخنرانی به این معناست که خطیب سعی می کند که اطلاعاتی را برای حفاظت از خود یا قدرتش بازگو نکند.

برخی از روان شناسان نیز می گویند که همواره کلمات و حالت دستان افراد در تضاد با یکدیگر هستند. به عنوان مثال، وقتی فردی می خواهد تاکید کند که به دنبال صلح و برقراری آن است، مچ دستان خود را محکم می کند و این حرکت حاوی پیامی مانند آن است که من به صلح دست می یابم، حتی اگر وارد جنگ شوم.

به گفته متخصصان، این اصلی ترین دلیل برای آن است که سخنرانان از حرکات دست خنثی استفاده می کنند. از سوی دیگر، استفاده مناسب از دستان به سخنران این توانایی را می دهد که تا اعتماد ببینندگان را کسب کند.

برخی دیگر نیز بر این نکته تاکید می کنند زمانی که سخنران با مچ باز سخن می گوید و از کف دستانش استفاده می کند، بدین معناست که از نفوذ کامل برخوردار است و به مخاطب خود نیز می گوید که در حال کنترل کامل یک بحران یا یک موقعیت استراتژیک است.

در همین حال، برخی از روان شناسان نیز می گویند که وقتی سخنران اینگونه از دستانش استفاده می کند حالتی در مخاطب به وجود می آورد که هیچ گاه بر حقانیت سخنان او شک نمی کنند.

در این شرایط است که مخاطب مطمئن می شود که سیاستمدار مذکور کنترل امور را به طور کامل در اختیار دارد. بسیاری از سخنرانان نیز سعی می کنند که دستان خود را مشت نکنند چرا که هیچ کس به استقبال جنگ نمی رود و این حرکت تنها به معنای جنگ و خونریزی است.

  مردم همواره می خواهند که رهبران شان احساسات خود را کنترل کنند و تنها به عمل به وعده ها فکر کنند. اما برخی بر این مسئله تاکید می کنند که اگر فردی در سخنرانی همیشه کف دستان خود را بالا و پائین ببرد همواره به معنای صلح طلبی و کنترل کامل امور نیست و در برخی موارد بدین معناست که  تلاش می کند که شرایط دشواری توضیح دهد و مخاطب خود را آگاه کند و یا اینکه او درصدد است که به خاطر رسوایی اخیر به وجود آمده، عذرخواهی کند و تنها راه برای ابراز این مسئله حرکت دستانش است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ