نحوه ارزش‌گذاری خودروهای وارداتی در گمرک/ حقوق ورودی بر مبنای ارز دولتی

رئیس کل گمرک ایران با اعلام نحوه ارزش‌گذاری خودروهای وارداتی در گمرک، گفت: ما حقوق ورودی که برای خودروهای خارجی محاسبه کردیم، بر مبنای ارز مرجع ۱۲۲۶ تومان بوده است.

عباس معمارنژاد در گفتگو با مهر گفت: هم اکنون اکثر خودروها با نرخ آزاد دلار و بدون انتقال ارز وارد کشور می‌شوند و در کنار آن باید ۹۰ درصد نیز حقوق گمرکی پرداخت کنند که در نهایت ارزش هر خودرو ۲ برابر می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: همچنین یک هزینه دیگری نیز برای واردکنندگان خودرو وجود دارد به نحوی که برای ورود هر خودروی خارجی به کشور باید یک خودروی فرسوده داخلی از رده خارج شود و در کنار آن، ارزش افزوده خودروها نیز باید دیده شود.

معمارنژاد با تاکید بر اینکه در نهایت هر قیمتی که گمرک برای واردات خودروی داخلی اعلام می کند باید ۱۲۰ تا ۱۳۰ درصد نیز به آن افزوده شود، ادامه داد: اینها که در کنار هم قرار گیرد، می‌شود قیمت یک خودروی وارداتی در داخل کشور.

وی در پاسخ به این سئوال که یک بررسی نشان می دهد ۸۷ درصد کل خودروهای وارداتی به کشور از ارز دولتی استفاده کرده اند؟ گفت: اینکه چه بخشی از خودروهای وارداتی چگونه و با چه ارزی وارد کشور شده اند، بر عهده گمرک نیست.

رئیس کل گمرک ایران با تاکید بر اینکه فرایند واردات خودرو به نحوی است که باید مجوز واردات از سوی سازمان توسعه تجارت صادر شود و گشایش اعتبار آن نیز توسط بانک مرکزی باشد، افزود: گمرک فقط ترخیص کننده خودروهای وارداتی است.

به گفته معارنژاد، ما خیلی کاری به این موضوع نداریم که واردکننده با چه ارزی خودرو را خریداری کرده و می خواهد وارد کشور کند، فقط اگر مجوز ثبت سفارش داشت و پرداخت آن نیز مشخص بود، با ضوابط فنی و مجوزی که از موسسه استاندارد دریافت می کند، از گمرک ترخیص می شود.

شرایط ترخیص خودروی وارداتی

وی در این رابطه که فرمول محاسبه قیمت ۲۲ هزار دلاری هر خودروی خارجی چگونه بوده است؟ گفت: اشتباهی که شده است اینکه ما وقتی محاسبه ریالی قیمت هر خودرو را انجام دادیم، این دیدگاه به وجود آمد که همه این خودروها یا بخش قابل توجهی از آن با ارز ۱۲۲۶ تومانی وارد کشور شده است.

رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: ما در گمرک طبق قانون موظفیم برای اینکه حقوق ورودی خودروهای خارجی را در زمان ورود به کشور دریافت کنیم، مجبور هستیم دلار را به ریال تبدیل کنیم و طبق قانون، گمرک موظف است که نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی را ملاک عمل قرار دهد که همان نرخ ارز مرجع ۱۲۲۶ تومان است.

معمارنژاد ادامه داد: بنابراین، معنی این حرف این نیست که واردکننده توانسته خودروی خارجی را با نرخ ۱۲۲۶ تومانی وارد کشور کند؛ بلکه ما حقوق ورودی که برای آنها محاسبه کردیم، بر مبنای ارز مرجع ۱۲۲۶ تومان بوده است.

وی درباره احتمال کم اظهاری توسط واردکنندگان خودروهای لوکس خارجی به کشور، خاطر نشان کرد: در این باره ما یک کمیته ای داریم که در آن گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت مشارکت دارند و در آن سیاستهای حمایت از تولید داخل دنبال می شود.

۳ کمپانی رکورددار فروش ماشین به ایران

رئیس کل گمرک ایران بیان داشت: در این کمیته نرخها تعیین می شود اما ما معمولا نرخهای کمپانی را دریافت می کنیم. بیشتر خودروهایی که در حال حاضر وارد کشور می شوند، هیوندای، کیا و تویوتا است.

به گفته معمارنژاد، واردکنندگان خودروها موظف هستند که نامه های معتبر از کمپانی ها دریافت و ارائه کنند و ما بر مبنای آن نرخها، قیمتها را تعیین و اعمال می کنیم.

وی درباره روند رو به رشد واردات خودروهای خارجی به کشور از سال گذشته تاکنون گفت: ما طبق برنامه هایی که در این زمینه وجود دارد رشد ۱۵درصدی در واردات خودرو را تجربه می کنیم که یکی از دلایل آن ممکن است کاهش روند تولید خودروهای داخلی در سالجاری باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ