هشدار دربارهٔ “برنج‌های آلوده” نتیجه داد/ نحوه “واردات” و ترخیص برنج خارجی تغییر کرد +سند

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

واردات و عرضه برنج تنها در بسته بندی های تا وزن ۲۰ کیلوگرم مجاز است و تنها شرکت های بسته بندی کننده دارای پروانه ساخت و یا شرکتهای دارای قرارداد معتبر با واحدهای بسه بندی کننده دارای پروانه ساخت مجاز به واردات برنج در اوزان بالاتر به منظور بسته بندی آن در داخل کشور می باشند.

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، پس از انتشار یافتن نامه رسمی وزارت بهداشت مبنی بر آلوده بودن ۷ نوع برنج ایرانی و خارجی که با بازتاب های فراوانی در جامعه و رسانه ها همراه بود، تحلیل های مختلفی دربارهٔ منبع و سبب این آلودگی صورت گرفت.

علی رغم تنوع این تحلیل ها، موضوع مورد تاکید همه کارشناسان، تلاش برای جلوگیری از تکرار ورود این برنج های آلوده خارجی به داخل کشور از طریق اعمال سخت گیری ها و مقررات جامع تر بود.

بر این اساس، وزارت بهداشت به عنوان متولی بررسی و نظارت برنج های وارداتی، طی روزهای اخیر اقدام به ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه ثبت منبع و محصول، صدور پروانه بهداشتی ورود، مجوز ورود (گشایش) و ترخیص محصول برنج وارداتی به کشور، به تمام روسای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور کرده است.

قرار است بر اساس این ابلاغیه، از این پس کارشناسان وزارت بهداشت با بررسی نقشه آلودگی خاک در کشور مبدا نسبت به ارزیابی کارخانه های خارجی فرآوری و بسته بندی برنج اقدام کنند و این اطمینان حاصل شود که محصول برنج وارداتی با استفاده از روش های بهینه کشاورزی در مزارعی تولید می گردد که خاک آن مناطق دارای حداقل آلاینده ها از جمله فلزات سنگین باشد و در واحدهایی بسته بندی و فرآوری می گردد که از نظر بهداشتی مناسب باشد.

انتهای پیام/

منبع: صبحانه آنلاین


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ