همدلی در دوران نامزدی

۲۵خردادماه،

دوران نامزدی,خانواده نامزد,همدلی کردن با نامزد

معمولا کنار هم قرار گرفتن دو فرد از دو جنس مخالف که تربیت شده خانواده هایی با فرهنگ های متفاوت می باشند یقینا زمینه ایجاد تنش و اختلاف میان طرفین را فراهم می آورد. به همین سبب است که زن و مردی که تازه با یکدیگر عقد کرده اند به همان اندازه که به هم علاقه دارند، نگران و مضطرب بوده و به خصوص در ابتدای این دوران دچار اختلاف در عقاید و تفکرات می گردند.

علت اصلی این امر تفاوت طرفین در فرهنگ، باور، آرزو و … هایشان است که کاملا طبیعی و عادی می باشد. عدم توجه به این تفاوت و دامن زدن به آنها بزرگترین اشتباهی است که ممکن است اشخاص در دوران نامزدی مرتکب شوند، به همین سبب همه باید سعی نماییم جهت درک و فهم تفاوتهایمان خود را به اصل بسیار مهمی با عنوان «همدلی» مسلح سازیم. همدلی به معنای درک متقابل طرفین از یکدیگر و اختلافات و تفاوتهایشان بوده و وجود آن سبب برقراری ارتباط عمیق و صمیمی میان همسران و نزدیکتر شدن آنها به یکدیگر می گردد.

 
برخی از اصول همدلی

– سخن گفتن: در این اصل به نحوه صحبت کردن فرد با نامزدش و رعایت ادب و احترام در این راستا توجه می گردد. رعایت اصول سخن گفتن و عدم تمسخر و توهین و تهدید و … سبب ایجاد همدلی در اشخاص می گردد.

– گوش دادن به صحبتهای فرد مقابل: گوش کردن فعال، پایه و اساس هر نوع ارتباط سالمی محسوب می گردد. اموری چون توجه به صحبتهای فرد مقابل،‌استفاده هر از چندگاهی از کلماتی چون بله، ‌درسته،‌صد در صد و …،‌

– توجه و درک احساسات فرد مقابل: درک احساسات فرد مقابل بدین معناست که باید به شرایط روحی و روانی وی هنگام صحبت کردن توجه شود. گاه فرد بسیار ناراحت است و با لحنی غمگین سخن می گوید و انتظار دارد فرد مقابل شرایطش را درک کند. خنده های بیجا و نگاه تمسخر آمیز مخربترین رفتارها در این شرایط می باشند. در مقابل زمانیکه فردی بسیار خوشحال است و حامل خبری خوش می باشد نمی توان با چهره ای درهم کشیده شده و ناراحت با وی برخورد کرد.

بهترین راهکار در این زمینه این است که اشخاص در همه حال و همه شرایط خود را به جای فرد مقابل بگذارد و از دید وی به موضوع بنگرد. در این حالت بهتر و راحتتر می توانند وی را درک کنند.

– نحوه برخورد با خانواده فرد مقابل: اشخاص باید بدانند که پدر و مادر نامزدشان،‌پدر و مادر خودشان محسوب می شوند. داشتن این حس سبب ایجاد حس همدلی با خانواده نامزد و نهایتا حس همدلی با خود نامزد می گردد. بدین معنا که فرد درک نشدن خانواده اش را به نوعی درک نشدن خودش تلقی می کند.

دوران نامزدی,خانواده نامزد,همدلی کردن با نامزد

مزایای همدلی

۱٫ ایجاد حس درک متقابل در طرفین

۲٫ ایجاد حس سعادت و خوشبختی در طرفین

۳٫ اجتناب از درگیری و اختلاف در دوران نامزدی

۴٫ نزدیکی روحی و روانی زن و مرد به یکدیگر

۵٫ ایجاد روابط گرم و صمیمی میان زوجین و خانواده هایشان

۶٫ روابط خانوادگی واجتماعی را بهبود می بخشد

مخرب های اصل همدلی

گاه اشخاص در حین همدلی کردن با نامزدشان ناخواسته از بعضی اعمال و رفتارها استفاده می کنند که سبب زیر سوال رفتنشان شده و این اصل را از مسیر اصلی خود خارج می گردانند.
 

– نصیحت کردن

– سرزنش کردن

– کوچک شمردن مشکل یا صحبت فرد مقابل

– به سخره گرفتن صحبت ها و افکار فرد مقابل

– ارائه دادن راه حلهای مکرر و بی فایده

– مقصر جلوه دادن فرد مقابل

– و …

منبع: تبیان


باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ