وقتی شما باردارید، همسرتان نگران چیست؟

فروردین ۱۳۹۹
ممتاز نیوز: از زمانی که مردی خبر بارداری همسرش را می‌شنود، انگار وارد دنیایی تازه می‌شود. بسیاری از زنان از این موضوع شکایت می‌کنند که همسرشان با شنیدن خبر بارداری‌شان غمگین شده و مضطرب‌تر و عصبانی‌تر از قبل است…

این حالت‌ها کاملا طبیعی است. در واقع بسیاری از مردان با دانستن این نکته که قرار است به زودی بچه‌دار شوند، دچار ترس و تفکرات منفی می‌شوند و به کمک اطرافیان و به‌خصوص همسرشان می‌توانند به‌تدریج بر این مشکل غلبه کنند. این ۵ ترس از شایع‌ترین نگرانی‌های مردانی است که تازه پدر شده‌اند یا قرار است به زودی پدر شوند.

۱٫ تامین نیازهای خانواده‌ام

«آیا می‌توانم از خانواده‌ام حمایت و نیازهای آنها را تامین کنم؟» تامین امنیت و نیازهای خانواده، اولین و شایع‌ترین نگرانی مردانی است که به تازگی پدر شده‌اند. تامین هزینه‌های زندگی برای نفر سوم برای بیشتر خانواده‌ها کاری دشوار است اما غیر از نیازهای اقتصادی، مرد بسیار زود متوجه می‌شود همسرش از نظر عاطفی و احساس نیز تغییر کرده است و او باید با اطمینان دادن به همسرش که قادر به تامین امنیت او است، از نظر احساسی نیز پشتیبانی‌اش کند. پس بهتر است بعد از اینکه مرد به ثبات درآمد و شغلی رسید، برای فرزنددار شدن اقدام شود.


۲٫ زایمان همسرم

بسیاری از مردان از روند زایمان می‌ترسند و نگران‌اند همسرشان می‌تواند به راحتی زایمان کند یا نه و اینکه آمادگی لازم برای این کار را دارد؟ آنها نگران می باشند خطری همسر و فرزندشان را تهدید کند و سلامت آنها را به خطر بیندازد. بهترین کار این است که به جای فکر کردن به مسایل بیهوده، با همسر یا پزشک او صحبت کنند تا نگرانی‌هایشان کاملا برطرف شود. آشنا شدن با روند زایمان و مراحل و دردهای طبیعی و حالت‌های مربوط به آن می‌تواند تا حد بسیاری سبب کاهش نگرانی شود.

۳٫ مرگ خودم

فکر کردن به مرگ کاملا طبیعی است. به هر حال معمولا هر مادر و پدری زودتر از فرزند خود فوت خواهدکرد و باید این واقعیت را پذیرفت. مشکل اصلی اینجاست که بعضی مردان خود را فناناپذیر می‌دانند و وقتی فرزندشان متولد می‌شود، تازه یاد مرگ می‌افتند و هجوم ناگهانی تفکرات منفی به آنها سبب تغییرات ناگهانی در ایشان می‌شود، البته جای نگرانی نیست زیرا این ترس بسیار زود برطرف می‌شود. بیشتر مردان بسیار سریع سرپا می‌شوند و حس می‌کنند حالا که بچه‌دار شده‌اند، حق مردن ندارند.


۴٫ مرگ همسر یا فرزندم

نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد یا مرگ در اثر زایمان یا خونریزی بعد از آن یا ترس از مرگ همسر به هر سبب و تنها بزرگ کردن کودک، از ترس‌هایی است که بر مردان غلبه می‌کنند. وقتی روند زایمان طولانی‌ می‌شود، بسیاری از مردان با خود فکر می‌کنند ممکن است همسرشان فوت کند و آنها نتوانند دیگر او را ببینند. بعد از تولد نوزاد نیز بیماری‌هایی نظیر زردی و… آنها را می‌ترساند و نگران‌اند فرزند تازه به دنیا آمده‌شان را از دست بدهند. خوشبختانه با پیشرفت علم می‌توان به تمام پدران اطمینان‌خاطر داد احتمال مرگ مادر و جنین در طول زایمان بسیار کم است و بعد از تولد نیز با مراقبت‌های مخصوص از نوزاد می‌توان سلامت او را تضمین کرد و جای نگرانی وجود ندارد.

۵٫ رابطه‌ام با همسرم

یکی دیگر از نگرانی‌های قابل‌توجه بیشتر مردان این است که همسرشان بعد از تولد فرزند، دیگر به آنها توجه نکند و عشق فرزند جایگزین عشق آنها شود بنابراین وظیفه زن است مراقب باشد و از این مشکل پیشگیری کند. لازم است زنان، پدران جوان را نیز در امر نگهداری از فرزند دخالت دهند و اجازه دهند ساعت‌هایی از روز را پدر و فرزند با هم تنها باشند. نکته بسیار مهم دیگر، جدا نکردن بستر از همسر و خواباندن نوزاد پیش خود است. در غیر این صورت مرد مدام از همسر و خانواده‌اش دور می‌شود و سعی می‌کند ساعت‌هایی بیشتری از روز را خارج از خانه صرف کند.
منبع: هفته نامه سلامت

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ