پیشنهاد افزایش ۶۰۰ هزار تومانی حقوق کارگران در سال ۹۴

پیشنهاد افزایش 600 هزار تومانی حقوق کارگران در سال 94

فراکسیون کارگری مجلس اعلام کرد: مجموع دریافتی کارگران در سال ۹۴ نباید از ۱٫۶ میلیون تومان کمتر باشد و برای کاهش فشار به کارفرمایان هم دولت باید با واگذاری سبد کالا و بن های کارگری به تکمیل بسته جدید مزدی کمک کند.

با نزدیک تر شدن به ماه های پایانی سال تعیین دستمزد مشمولان قانون کار داغ تر می شود؛ از اینرو پیشنهادات و بررسی های مختلفی در اینباره صورت می گیرد. به تازگی برخی گروه های کارگری ارقامی را با عنوان هزینه معیشت خانوار کارگری در ماه اعلام کرده اند.
رقم های اعلام شده بین ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان تا ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان و حتی ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان در نوسان است که با دریافتی های واقعی فعلی جامعه کارگری کشور تفاوت های چشمگیری دارد.
در حال حاضر، حداقل دستمزد مشمولان قانون کار ۶۰۹ هزارتومان است که به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی متوسط دریافتی هر کارگر در سال جاری تا یک میلیون تومان افزایش می یابد؛ بنابراین با وجود اینکه بخش قابل توجهی از کل کارگران کشور را حداقل بگیران دستمزد تشکیل می دهد، می توان گفت بیش از ۵۰ درصد کل نیروهای کارگری کشور امسال برای هر ماه کار تنها تا یک میلیون تومان درآمد خواهند داشت.

متوسط دریافتی امسال کارگران یک میلیون تومان
مرکز آمار ایران به تازگی هزینه ماهیانه یک خانوار شهری را بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزارتومان اعلام کرد و بانک مرکزی نیز این رقم را ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان می داند. از سویی محاسبات کارگران نیز حاکی از واقعی بودن چنین ارقامی است.
متاسفانه آنچه که از آن به عنوان شکاف بین درآمد و هزینه خانوار کارگری در ایران نام برده می شود، باعث شده تا جامعه کارگری کشور با مسائل و مشکلات جدی در تامین معیشت خود مواجه باشد. از یکسو کارفرمایان می گویند توان پرداخت های بیشتر از این را ندارند و آنطرف نیز دولت به عنوان شریک بزرگ اجتماعی کارگران و کارفرمایان، حمایتی عملی و مستقیم برای بهبود معیشت کارگران انجام نمی دهد.
علاوه بر کارگران و کارفرمایان که این روزها با تشکیل کمیته هایی در پی بررسی وضعیت معیشت خانوار و تدوین پیشنهادات جدید برای ارائه به شورای عالی کار هستند؛ مجلس نیز دست به کار شده و بررسی هایی را در اینباره انجام داده است.
نادر قاضی پور از نتایج بررسی های صورت گرفته در فراکسیون کارگری مجلس درباره دستمزد کارگران خبر داد و گفت: نتیجه برآوردها و کارشناسی های صورت گرفته نمایندگان در خصوص دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار این است که مجموع دریافتی کارگران در سال ۹۴ نباید از ۱ میلیون و ۶۴۰ هزارتومان کمتر باشد.
 

نتیجه بررسی های فراکسیون کارگری مجلس درباره دستمزد
عضو فراکسیون کارگری مجلس اظهارداشت: خط فقر اعلام شده برای یک خانوار ۴ نفره کارگری یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان است؛ مرکز آمار هزینه معیشت یک خانوار شهری را بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزارتومان می داند و بانک مرکزی نیز خط فقر را ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان برآورد کرده است.
قاضی پور با اشاره به اینکه متوسط پرداختی کارفرمایان به هر کارگر در سال جاری یک میلیون تومان است خاطرنشان کرد: در قانون کار بر ۳ جانبه گرایی تاکید شده و از اینرو؛ دولت باید برای کمک به تامین معیشت کارگران اقداماتی را انجام دهد.
وی انجام حمایت های دولت برای کارگران را باعث کاهش فشار به کارفرمایان دانست و گفت: دولت از طریق برخی اقدامات از جمله اختصاص بن کارگری و توزیع سبدهای کالایی برای اقشار کارگری کشور می تواند به تامین حقوق ماهیانه یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان برای هر کارگر به کارفرمایان کمک کند.

تا این لحظه ۴نظر ثبت شده
  1. احمد گفت:

    قدم مثبتیه هر چند دررفاه کارگران تاثیر زیادی نمیداره چون اونقد گرونی هست که شاید تادو برابر این حقوق نیازهای یک کارگر تامین نمی کنه جامعه ما به سمتی رفته که ارزش عرق ریزی و کار وزحمت پایین اومده وسود توی دلالیه تو کلاهبرداری و رانت خواریه تو زمین خواری نزول و شغلهای کاذبه وشان کارگری متاسفانه دیگه به یه عبارت خنده دار تبدیل میشه

  2. بدبخت گفت:

    ۶۰۰هزار تومن هم کمه باید حداقل یک میلیون اضافه بشه تا شاید کارگر بدبخت بتونه زندگیشو جموجورکنه

  3. یک کارگر گفت:

    همه این آقایان مسئولین میدانند که خط فقر حداقل یک میلیون و خورده ای است پس چرا داد کارگر نمیرسند که هیچ، دائماً یا حاملهای انرژی و مالیات بر ارزش افزوده و قیمت اجناس رو بیشتر میکنند تا به حد جهانی برسد. پس چرا حقوقهای کارگران جهانی نیست؟ خدا کند مثل هر سال در حد حرف نباشد و واقعاً ۶۰۰ هزار تومان افزایش دهند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *