پیش‌بینی احمدی‌نژاد درباره وقوع بحران‌های فراگیر اجتماعی و سیاسی

در اجلاس شانگهای مطرح شد:

به گزارش خبرآنلاین، محمود احمدی‌نژاد پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) به وقت محلی در دوازدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای، بر تقویت همدلی و همگرایی منطقه‌ای و بین‌المللی اعضای این سازمان، گسترش همکاری‌های اقتصادی، تاسیس نهادهای مالی و پولی خارج از سلطه سلطه‌گران و تقویت روابط فرهنگی و سیاسی بین کشورهای عضو به عنوان راهکارهای حرکت کشورهای مستقل به سوی تدوین چهارچوب نظم جدید و عادلانه بر جهان و خروج از شرایط نامطلوب فعلی تاکید کرد.

وی با بیان اینکه “همه ما خواستار بنای دنیایی بهتر و دوست‌داشتنی‌تر هستیم، گفت: ناکارآمدی و تبعیض‌آلودگی نظام حاکم بر جهان، وضعیت را به نقطه‌ای بحرانی و شرایط غیرقابل برگشت نزدیک ساخته و مشکلات ناخواسته‌ای را به همه ملت‌ها تحمیل کرده است.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز بحران اقتصادی همه نقاط جهان از آمریکای شمالی تا اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین را در برگرفته است و همه از آن آسیب می‌بینند، افزود: امروز بحران‌های اقتصادی در آستانه تبدیل شدن به بحران‌های فراگیر اجتماعی و سیاسی هستند. میل شدید دولت‌های برده‌دار و استعمارگر سابق که امروز فریبکارانه تحت نام آزادی و دموکراسی سخن می‌گویند نسبت به احیاء دوره استعمار و چپاول ثروت‌ها و داشته‌های ملت‌ها به ویژه در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، زمینه‌ساز درگیری‌ها، جنگ‌ها و بحران‌های جاری است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: ‌امروز که کشورهای آسیایی از جمله چین، هند، ژاپن، ایران، روسیه، قزاقستان و سایر کشورهای عضو سازمان شانگهای پس از یک دوره طولانی عقب‌مانده از قافله پیشرفت با سرعت در مسیر پیشرفت گام برمی‌دارند و منطقه را به لحاظ اقتصادی در صدر جهان قرار می‌دهند، تمایل شدید و برنامه گسترده کشورهای عضو ناتو برای گسترش به شرق و جلوگیری از این رشد و احیای روابط استعماری گذشته کاملاً عیان و آشکار شده است و جنگ افغانستان، پاکستان و عراق بخشی از این طراحی پیچیده است.

وی با بیان اینکه “نظم موجود حاکم بر جهان به دلیل ویژگی‌های ناعادلانه و ضدانسانی ذاتی خود شکست خورده و در پایان راه است”، خاطرنشان کرد: البته اگر آنها از ثروت، منابع و بازارهای شرق تغذیه نمی‌شدند، خیلی زودتر به این وضعیت رسیده بودند.

رییس‌جمهور با طرح این پرسش که “آیا ادامه وضع موجود و حرکت در چهارچوب نظام‌هایی که اصول و قواعد آن را همان استعمارگران سابق و سلطه‌طلبان امروز وضع کرده‌اند، می‌تواند کشورهای ما را به طور کامل به اهداف خود در مسیر پیشرفت نائل کند؟” گفت: همه ما برای رسیدن به اهداف خود نیازمند کناره‌گیری از نظم موجود و طراحی نظام‌های جدید هستیم؛ نظام‌هایی که بر اساس عدالت، دوستی و احترام به حقوق همه ملت‌ها بنا شده و به دنبال صلح و رفاه پایدار برای همگان باشد، مدیریت انحصاری موجود را به رسمیت نشناسد و زمینه مشارکت همگانی در مشارکت جهانی را فراهم کند.

احمدی‌نژاد در پیشنهادات چهارگانه خود به شرکت‌کنندگان در دوازدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای، تقویت همدلی و همگرایی منطقه‌ای و بین‌المللی را بین اعضا و همه ملت‌ها و دولت‌هایی که به دنبال نظمی عادلانه و انسانی هستند، به عنوان یکی از عوامل تحقق اهداف یاد شده مطرح کرد و افزود: باید بدانیم که استعمارگران با پیشرفت چین به همان اندازه مخالف هستند که با پیشرفت روسیه، هند، ایران، پاکستان و همه اعضای دیگر پیمان شانگهای مخالفند.

وی تصریح کرد: گسترش همکاری‌های اقتصادی و طراحی و اجرای نظام‌های جدید پولی و مالی و همکاری‌های اقتصادی به عنوان راهکار و پیشنهادی دیگر حائز اهمیت است؛ چراکه اگر اعضای شانگهای رابطه پولی خود را در مراودات اقتصادی از ارز حاکم بر جهان قطع کنند، بخش وسیعی از منافع ملی و منابع آنان که از طریق نظام موجود به رایگان به جیب سلطه‌گران سرازیر می‌شود حفظ و صیانت خواهد شد.

رییس‌جمهور، پشتیبانی از مراودات اقتصادی، تسهیل آن و حمایت از سرمایه‌گذاری‌های بین اعضا را به نفع همه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای دانست و اظهار کرد:‌ تاسیس نهادهای مالی، پولی و اقتصادی بین‌المللی، خارج از تسلط سلطه‌گران به نفع همه اعضا، ملت‌ها و دولت‌های مستقل و امری ضروری و کاملاً امکان‌پذیر است.

احمدی‌نژاد در تشریح پیشنهاد دیگر خود به سران شرکت‌کننده در سازمان همکاری شانگهای گفت: تقویت روابط فرهنگی و سیاسی در جهت گسترش دوستی‌ها و همگرایی‌ها در برابر اصرار دیگران بر جدایی و تفرقه بسیار ضروری و تقویت‌کننده امنیت و پیشرفت همه اعضا خواهد بود. سلطه‌طلبان برای تامین منافع مادی و سیاسی خود به هیچ‌یک از تعهداتشان و حتی چهارچوب‌ها و نظام‌هایی که خود وضع کرده‌اند‌، پایبندی و تعهد ندارند و البته امروز دیگر ملت‌ها بیدار شده‌اند و عدالت و احترام به سرعت به مطالبه‌ای عمومی در بین همه ملت‌ها تبدیل می‌شود و اراده ملت‌ها نظم جدید را بر جهان حاکم خواهد ساخت.

وی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در تمامی زمینه‌های ممکن همچون گذشته، همکاری‌ها را در بالاترین سطح گسترش دهد و از تحقق همه اهداف انسانی و عادلانه شانگهای نیز حمایت خواهد کرد.

رییس‌جمهور در پایان، خطاب به شرکت‌کنندگان در این اجلاس، با بیان اینکه “امروز گرد آمده‌ایم تا در یک کار مشترک و ارزشمند برای مشکلات چاره‌جویی و زندگی بهتری را برای ملت‌هایمان و جامعه بشری پی‌ریزی کنیم”، اظهار کرد: همه امکانات و ظرفیت‌های لازم برای ساختن یک زندگی زیبا و عادلانه برای تمامی ملت‌ها در اختیار ما قرار دارد و همه ما بر اساس فرهنگ و تمدن انسانی و شرقی خود اصرار بر صلح، امنیت، رفاه و پیشرفت برای همگان داریم و همیشه ملت‌های ما که مردمانی مهربان، اهل کار و تلاش و به دنبال تعامل سازنده با دیگران بوده و هستند در این مسیر حرکت کرده‌اند.
/۲۷۲۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *