چطور به فردی که سکته مغزی کرده کمک کنیم؟

۰۸اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز : سکته مغزی سومین سبب مرگ در دنیا به حساب می‌آید که در کشور ما نه تنها در رده بندی عوامل مرگ، یک پله بالاتر، یعنی در جایگاه دوم است، بلکه طبق بررسی‌های انجام شده سن سکته مغزی در ایران ۱۰سال کمتر از میانگین جهانی است.

به عبارتی، بیشتر سکته‌های مغزی در ایران در حدود ۴۵ سالگی اتفاق می‌افتند در حالی که این رقم در کشورهای دیگر، ۵۵ سال است. بنابراین دانستن نکاتی برای کمک به اشخاصی که دچار سکته مغزی می‌شوند، برای هر شخصی لازم است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از اطلاعات ؛ اصطلاح‌ «سکته‌ مغزی» وضعیتی‌ را توصیف‌ می‌کند که‌ در آن‌، جریان‌ خون‌ یک‌ قسمت‌ از مغز در اثر یک‌ لخته‌ خونی‌ یا یک‌ رگ‌ خونی‌ پاره‌ شده‌، به‌طور ناگهانی‌ و جدی‌ مختل‌ می‌شود. انتقال‌ سریع‌ بیمار به‌ بیمارستان‌ بسیار حیاتی‌ است‌. اگر سکته‌ مغزی‌ به‌ سبب‌ لخته‌ روی‌ داده‌ باشد، می‌توان‌ با دادن‌ دارو، وسعت‌ صدمه‌ مغزی‌ را محدود و روند بهبود را سریع‌تر کرد.

سکته‌ مغزی‌ بیشتر در اشخاصی‌ که‌ دچار فشار خون‌ بالا یا اختلالات‌ گردش‌ خون‌ می باشند، رخ‌ می‌دهد و در بعضی‌ موارد‌ می‌تواند منجر به مرگ شود؛ با این‌ حال‌، اکثر اشخاص پس‌ از سکته‌ مغزی‌، به‌طور کامل‌ بهبود پیدا می‌کنند. در هر صورت به یاد داشته باشید در هنگام بروز سکته مغزی ممکن است این علایم بروز و ظهور پیدا کنند:

* مشکلاتی‌ در تکلم‌ و بلع‌

* اگر از بیمار بخواهید که‌ دندان‌های‌ خود را نشان‌ دهد، تنها یک‌ طرف‌ صورت‌ حرکت‌ خواهد کرد و یا حرکت‌ (دوطرف‌) یکسان‌ نیست‌.

* از دست‌ دادن‌ قدرت‌ یا حرکت‌ در اندام‌ها

* سردرد شدید و ناگهانی‌

* وضعیت‌ ذهنی‌ منگ‌ و هیجان‌زده‌ که‌ می‌تواند با مستی‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود.

* از دست‌ رفتن‌ هوشیاری‌ به‌طور ناگهانی‌ یا تدریجی‌

مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، باز نگه‌ داشتن‌ راه‌ تنفسی بیمار است و در همین زمان سعی کنید شرایط‌ انتقال‌ فوری‌ او به‌ بیمارستان‌ را فراهم کنید.

دقت داشته باشید اگر بیمار بی‌هوش‌ است‌، راه‌ تنفسی‌ را باز و تنفس‌ را کنترل‌ کنید؛ آماده‌ باشید تا در صورت‌ لزوم‌، احیای‌ تنفسی‌ و ماساژ قفسه‌ سینه‌ را آغاز کنید.

اگر بیمار نفس‌ می‌کشد، او را در وضعیت‌ بهبود قرار دهید. با مرکز اورژانس‌ تماس‌ بگیرید و آمبولانس‌ درخواست‌ کنید. تا زمان‌ رسیدن‌ نیروهای‌ امداد پزشکی‌، علایم‌ حیاتی‌ (سطح‌ پاسخ‌دهی‌، نبض‌ و تنفس‌) را کنترل‌ و ثبت‌ کنید.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ