چه اشخاصی مجاز به انجام حجامت نیستند؟

۲۱اردیبهشت،

حجامت را برائ همه اشخاص و تمام بیماری‌ها تجویز نکنید

حجامت یکی از روش‌های درمان در طب سنتی ایران است و با وجود پیشرفت‌های گوناگون در عرصه‌های مختلف درمانی، کم نیستند اشخاصی که به استفاده از این روش سنتی اقبال دارند و البته بعضی‌ها نیز از این اقبال عموم سوءاستفاده کرده و بی‌مهابا انجام آن را برائ هر کسی پیشنهاد می‌کنند. این درحالیست که بنا بر اعلام معاون طب سنتی وزیر بهداشت حجامت اولین قدم برائ استفراغ مواد زائد از بدن نیست و به این منظور حکما شش اصل را پیشنهاد کرده‌اند که متاسفانه این شش اصل مقداری مورد غفلت واقع شده‌اند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، حجامت یکی از روش‌های درمان در طب سنتی ایران است و با وجود پیشرفت‌های گوناگون در عرصه‌های مختلف درمانی، کم نیستند اشخاصی که به استفاده از این روش سنتی اقبال دارند و البته بعضی‌ها نیز از این اقبال عموم سوءاستفاده کرده و بی‌مهابا انجام آن را برائ هر کسی پیشنهاد می‌کنند. این درحالیست که بنا بر اعلام معاون طب سنتی وزیر بهداشت حجامت اولین قدم برائ استفراغ مواد زائد از بدن نیست و به این منظور حکما شش اصل را پیشنهاد کرده‌اند که متاسفانه این شش اصل مقداری مورد غفلت واقع شده‌اند.

بایدها و نبایدهای حجامت را با دکتر محمود خدادوست، معاون طب سنتی وزیر بهداشت به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در پی می‌آید.

دکتر محمود خدادوست‌ در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به بایدها و نبایدهای حجامت، گفت: طب سنتی ایران مکتبی طبی است که اساس آن بر حفظ سلامت و تندرستی است. اساسا “طب” علمی است که بتواند تندرستی فرد را حفظ کند و اگر تندرستی زائل شد، بتواند آن را بازگرداند.

وی افزود: تاکید حکما برائ تحقق تندرستی و سلامتی، حفظ الصحه است. این موضوع شش اصل ضروری را شامل می‌شود. اصلاح سبک زندگی و وضعیت آب و هوا، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، خواب و بیداری، حرکت و سکون، توجه به روح و روان و احتباس و استفراغ از جمله مواردی است که باید به آنها توجه شود. در درمان هم حکما تاکید دارند که در درجه اول باید این شش اصل اصلاح شود.

آیا حجامت یک روش درمانی است؟

معاون طب سنتی وزیر بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر آن که آیا حجامت یک روش درمانی است؟ گفت: حجامت یعنی اعمال یداوی و دستی به عنوان یکی از راه‌های استفراغ مواد زائد از بدن پذیرفته‌ شده است، اما در طب سنتی قدم اول و راه اول نیست. در قدم اول باید دیگر موارد را اصلاح کرد.

خدادوست تاکید کرد: حجامت برائ تمام اشخاص و در تمام زمان‌ها مناسب نیست. حکما برائ حجامت به عنوان یک روش درمانی در طب سنتی ایران، اندیکاسیون و کنتراندیکاسیون تعریف کرده‌اند. به این معنا که حجامت برائ تمام اشخاص و در همه زمان‌ها مناسب نیست. حکما عنوان کرده‌اند که حجامت برائ چه اشخاصی و با چه مشخصاتی قابلیت انجام دارد و برائ چه اشخاصی ندارد. این درحالیست که متاسفانه نگاه به حفظ تندرستی با تاکید بر این اصول شش گانه مقداری مورد غفلت قرار گرفته است.

حجامت یک روش در طب سنتی است نه تمام طب سنتی

وی با تاکید بر آن که حجامت تمام طب سنتی نیست بلکه یک روش در طب سنتی است، افزود: عده‌ای از اشخاص به صورت عام ممکن است حجامت را مساوی طب سنتی بدانند این درحالیست که حجامت یکی از روش‌های طب سنتی در ایران است. در مجموع مجددا تاکید می‌شود که اشخاص در درجه اول باید وضع خواب و بیداری، خوردن و آشامیدن و ورزش را اصلاح کنند.

حجامت را برائ همه اشخاص و تمام بیماری‌ها تجویز نکنید

خدادوست تاکید کرد: وقتی مقرر می‌شود از حجامت به عنوان یک روش استفراغ یا دفع مواد زائد استفاده شود باید به نقل از‌های حکما در منابع مختلف دقت شود که این روش را در چه بیماری و در چه اشخاصی می‌توان انجام داد. نباید حجامت را برائ همه و تمام بیماری‌ها تجویز کرد.

بهترین زمان برائ انجام حجامت

وی افزود: بهار فصلی است که معمولا از حجامت به عنوان یکی از روش‌های استفراغ مواد زائد از بدن است البته به شرط آنکه فرد از مشخصات لازم برخوردار باشد و پزشک تشخیص انجام حجامت را برائ وی بدهد.

خدادوست ادامه داد: حکما نیمه ماه قمری یعنی از ۱۶ تا حداکثر ۲۴ و ۲۵ ماه قمری را برائ انجام حجامت در فرد مورد نظر پیشنهاد کرده‌اند. بنابراین در اواخر و اوایل ماه قمری که حداقل میزان جاذبه ماه را داریم، حجامت پیشنهاد نمی‌شود.

چه اشخاصی به انجام حجامت مجاز نیستند؟

وی در پاسخ به این سوال که چه اشخاصی به انجام حجامت مجاز نیستند، گفت: بر اساس منابع طب سنتی سنین زیر ۲ سال و بالای ۶۰ و همچنین زنان باردار به انجام حجامت پیشنهاد نمی‌شوند مگر آن که بر اساس ضرورت، پزشک حجامت را برائ فرد پیشنهاد کند. همچنین پزشک پس از معاینه فرد و بر اساس شرایط خاص مزاجی و بیماری وی، برائ انجام حجامت در وی تصمیم می‌گیرد.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *