کاخ سفید: معامله پنهانی بین ایران و آمریکا وجود ندارد

ایران > سیاست‌خارجی– ممتازنیوز:
کاخ سفید بعضی از گزارشات مبنی بر وجود “یک معامله پنهانی” بین تهران و واشنگتن را رد کرد و گفت که چنین گزارشاتی بی اساس است.

جان مک‌کین و لیندسی گراهام دو سناتور ارشد آمریکایی روز سه‌شنبه در بیانیه مشترکی ادعا کردند که از بعضی گزارشات مبنی بر اینکه دولت آمریکا در زمینه آینده برنامه‌ هسته‌ای ایران یک معامله پنهانی با ایران کرده است شدیدا نگران می باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری هند، این قانون‌گذاران آمریکایی مدعی شدند: مذاکره‌کننده ارشد هسته ای ایران ادعا کرده است تحت این توافق احتمالی، ایران اجازه خواهد داشت همه تاسیسات هسته‌ای‌اش را باز نگه دارد،‌به غنی‌سازی اورانیوم ادامه دهد و تحقیقات هسته‌ای از جمله تحقیقات دربارهٔ نسل بعدی سانتریفیوژها را ادامه دهد و حتی دامنه آن را گسترش دهد. ما از دولت آمریکا می‌خواهیم بلافاصله دربارهٔ این وضعیت شفاف‌سازی کند و اطمینان حاصل کند اعضای کنگره به طور کامل در جریان دیپلماسی هسته‌ای‌اش با ایران قرار خواهند داشت.

جی کارنی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید بلافاصله واکنش نشان داد و روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: هیچ توافق پنهانی وجود ندارد. اسناد مربوط به اجرای توافق‌نامه‌ها با آنچه که ما توضیح داده ایم یعنی طرح‌های فنی ارائه شده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطابقت دارد.

کاخ سفید گفت که این نشانه دیگری حاکی از گزارشاتی است که صحت ندارند.

کارنی گفت: درک‌های فنی به وضوح نشان می‌دهند ضوابط طرح اقدام مشترک که به طور علنی انتشار یافت چگونه اجرا می‌شود، شفاف‌سازی می‌شود و علاوه بر آن زمان اجرای این ضوابط بیان شده است. این پروسه‌ای نیست که به آمریکا محدود باشد. این توافقی نیست که منحصرا بین ایران و‌ آمریکا صورت گرفته باشد. این کار با حضور کشورهای عضو گروه ۱+۵،‌ اتحادیه اروپا، آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران صورت گرفت.

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در ادامه گفت: ما متن آن را در اختیار عموم مردم و کنگره قرار خواهیم داد. ولی باید در زمینه زمان و چارچوب انتشار یافتن اطلاعات با شرکایمان همکاری کنیم و امیدواریم که بتوانیم به زودی این کار را انجام بدهیم.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ