کاهش سن ابتلا به ایدز/ زنگ خطر به صدا درآمد

۰۵م آذر ،
ممتاز نیوز: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نسبت به کاهش سن ابتلا به ایدز در کشور اخطار داد.

حسینعلی شهریاری در گفت‌وگو با پانا در خصوص آمار و وضعیت ایدز در کشور بیان کرد: بر اساس آمارهای وزارت بهداشت شمار اشخاص مبتلا به  بیماری ایدز در کشور بیش از ۹۰ هزار نفر برآورد شده است و این تنها مختص به اشخاصی است که از بیماری خود اطلاع دارند و بسیاری از مبتلایان به ایدز اصلا از بیماری خود آگاه نیستند چرا که این بیماری دارای دوره نهفتگی است وهیچ‌گونه علائم خاصی در شخص مبتلا بروز نمی‌کند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت بهداشت در سال های اخیر اقدامات خوبی به منظور آگاهی بخشی به جامعه صورت داده است و طی سال های قبل تلاش شده است  تا به جوانان و خانواده‌ها اخطارهای لازم در مورد راه‌های انتقال این بیماری داده شود، اما متاسفانه بعضی از اشخاص جامعه بدون توجه به این اخطارها هیچ مراقبتی برای پیشگیری از ابتلا ندارند.

رئیس کمیسیون بهداشت خاطر نشان کرد: آمارها نشان می دهد که سن ابتلا به ایدز در کشور کاهش یافته است که این مسئله باید مورد توجه جدی قرار گیرد. بنا به گزارش ها ابتلا به بیماری ایدز در سنین ۱۱ تا ۱۳ سال نیز دیده شده است که زنگ خطر برای جوانان و نوجوانان در جامعه به شمار می رود و تا زمانی که آموزش‌ها جدی گرفته نشود، خطر کاهش سن ابتلا به این بیماری همچنان وجود دارد.

وی  ادامه داد: اعتیاد تزریقی یکی از راه‌های انتقال بیماری ایدز است اما متاسفانه طی سال های اخیر رفتارهای جنسی نیز به عوامل انتقال بیماری ایدز نیز افزوده شده است.

شهریاری با اشاره به اخطارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما در مورد شیوه‌های انتقال بیماری ایدز، یادآور شد: با وجود این اخطارها همواره خطر وجود دارد و باید آموزش‌های مربوط به بیماری ایدز از سنین پایین آغاز شود.

به گزارش پانا، بر اساس آمار جمع آوری شده از دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی،‌ درمانی تا تاریخ اول فروردین ماه سال ۹۱، مجموعاً ۲۴۲۹۰ نفر اشخاص مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده اند که ۹۰٫۸ درصد آنان را مردان و ۹٫۲ درصد را زنان تشکیل می دهند.

تاکنون ۳۴۵۵ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۴۷۲۲ نفر از اشخاص مبتلا، فوت کرده اند. ۴٫۴۶ درصد از مبتلایان به ایدز در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴-۲۵ سال قرار داشته اند که بالاترین نسبت در بین گروه های سنی را به خود اختصاص می دهند.

این گزارش می افزاید؛ علل ابتلاء به ایدز (HIV) در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد مخدر (۶٫۶۹ درصد)، رابطه جنسی (۱۰٫۵ درصد)، دریافت خون و فرآورده های خونی (یک درصد) و انتقال از مادر به کودک (یک درصد) بوده است. راه انتقال در ۱۷٫۹ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

گفتنی است؛ در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنان در سال ۱۳۹۰ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۶۲٫۵ درصد، برقراری روابط جنسی ۲۱٫۲ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳٫۹ را تشکیل داده است. در ۱۲٫۴ درصد از موارد شناسایی شده در سال قبل راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد تازه ابتلا از راه خون و فرآورده های خونی گزارش نشده است.
 

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ