کویتی ها چه قدر پول مازاد دارند؟

جام جم آنلاین: به کمک افزایش قیمت نفت، مازاد بودجه کویت به ۴۵ میلیارد دلار در آخرین سال مالی جاری رسید.

طبق آمار منتشر شده در روز یکشنبه از سوی گروه مشاوره الشل، کویت، یکی از اعضای اوپک، به مدد افزایش قیمت نفت همچنان در حال به ثبت رساندن رکورد مازاد بودجه ای است. این کشور در طی سال مالی ۲۰۱۱/۲۰۱۲ که در ۳۱ مارس به پایان رسید، برای سیزدهمین بار متوالی مازادی معادل ۱۳،۲ میلیارد دینار(معادل ۴۷ میلیارد دلار) به ثبت رسانده است.

بالاترین مازاد بودجه این کشور متعلق به سال مالی ۲۰۰۷/۲۰۰۸ بود که در آن به دلیل افزایش قیمت نفت و رسیدن به مرز ۱۴۷ دلار مازاد این کشور به مرز ۳۳،۲ میلیارد دلار رسید. کویت در طول ۱۳ سال مازادی معادل ۲۵۰ میلیارد دلار اندوخته است.

طبق قانون این کشور ۱۰% از درآمدها در صندوقی برای نسل های آینده ذخیره خواهد شد که در واقع همان صندوق ذخیره دولت است و هم اکنون میزان ذخیرۀ آن ۴۰۰ میلیارد دلار برآورده شده است. کویت به دلیل بحران سیاسی حاکم بر این کشور که مانع از تشکیل جلسات پارلمان شده، هنوز بودجۀ سال مالی ۲۰۱۲/۲۰۱۳ که از ابتدای آوریل آغاز شده را تصویب نکرده است.

بودجۀ کویت براساس قیمت هر بشکه ای ۶۰ دلار محاسبه می شود و همین مسئله یکی از دلایل افزایش مازاد بودجه در این کشور است. دولت کویت با اختصاص کمک های مالی، سیاست حمایت از توده های اجتماعی کویتی را دنبال می کند. این کشور ۱،۲ میلیون نفر کویتی و ۲،۵ میلیون کارگر مهاجر دارد. میزان نفت این کشور در حدود ۱۰% از دخایر نفت جهان تخمین زده شده است.(خبر آنلاین)
 


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن