۵۰۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت ۲ قطعه آزادراه تهران – شمال

۱۸اردیبهشت،

zohrevand (10 of 19).jpg

نماینده بنیاد مستضعفان در آزادراه تهران – شمال با بیان این‌که در صورت توان مالی وزارت راه و شهرسازی در پرداخت سهم ۵۰ درصدی برای ساخت قطعات دو و سه آزادراه تهران – شمال، چهار سال کار ساخت طول می‌کشد، گفت: برآورد ساخت قطعات دو و سه ۵۰۰۰ میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار راه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رحمت‌الله صادقیان در نشست خبری دربارهٔ بدهی وزارت راه و شهرسازی به بنیاد مستضعفان و اظهارنظرهای مسئولان راه و شهرسازی، گفت: معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده که “حتی یک ریال در پروژه آزادراه تهران – شمال به بنیاد مستضعفان بدهکار نیست”. این درحالیست که بنیاد مستضعفان طی نامه‌ای در تاریخ سوم اردیبهشت ماه خطاب به وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است “شرکت آزادراه تهران – شمال از شرکت‌های تحت پوشش بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بابت سرمایه‌گذاری در آزادراه تهران – شمال در تاریخ تنظیم این گزارش مبلغ ۶۸۶۴ میلیارد ریال از وزارت راه و شهرسازی طلب دارد”.

وی به درخواست تهاتر از سوی بنیاد مستضعفان برای پرداخت طلب بنیاد از وزارت راه و شهرسازی و بدهی بنیاد مستضعفان به سازمان خصوصی‌سازی یاد کرد و افزود: در این نامه به وزیر راه و شهرسازی اعلام کردیم که ” نظر به این‌که شرکت مالی و سرمایه‌گذاری پیشرو از شرکت‌های تحت پوشش بنیاد مستضعفان بابت خرید سهام شرکت حفاری شمال مبلغ ۸۲۸ میلیارد و ۱۴۵ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۲۶۹ ریال به سازمان خصوصی‌سازی بدهکار است که باید مبلغ بدهی مذکور در تاریخ ۱۲ تیر سال جاری بازپرداخت شود، دستور فرمایید قسمتی از مطالبات بنیاد و شرکت آزادراه تهران – شمال با بدهی شرکت مالی و سرمایه‌گذاری پیشرو به سازمان خصوصی سازی به مبلغ ۸۲۸ میلیارد و ۱۴۵ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۲۶۹ ریال تهاتر شود تا بدین ترتیب قسمتی از بدهی‌های وزارت راه و شهرسازی به شرکت آزادراه تهران – شمال پرداخت و تسویه شود”.

صادقیان افزود: رونوشت این نامه به صادقی – معاون وزیر راه و شهرسازی – نیز جهت استحضار اعلام شده است اما وی می‌گوید “حتی یک ریال بدهی نداریم”؛ در حالی که صورت‌های مالی بدهی گفته شده همگی موجود می باشند.

نماینده بنیاد مستضعفان در آزادراه تهران – شمال با بیان این‌که وزارت راه مدعی است بنیاد مستضعفان توان مالی ساخت آزادراه تهران – شمال را ندارد، به گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت:‌ طبق گزارش این مرکز وزارت راه و شهرسازی ۶۳ هزار میلیارد تومان طی ۱۰ سال اخیر بدهی به پیمانکاران خود را دارد. حال بنیاد در ساخت آزادراه ناتوان است یا وزارت راه.

وی گفت: این گزارش نشان می‌دهد پیمانکارانی که با وزارت راه و شهرسازی طرف حساب بودند کار خود را انجام داده و حال بدهکار می باشند.

صادقیان دربارهٔ اظهارنظر دیگری از معاون وزیر راه و شهرسازی مبنی بر این‌که از زمان حضور وی کار ساخت آزادراه سرعت گرفته است، گفت: سرعت گرفتن عملیات ساخت منطقه چهار آزادراه تهران – شمال به این سبب بود که وزارت راه به وظایف مالی خود عمل کرد؛ بنابراین تاخیر احداث آزادراه تهران – شمال انجام ندادن وظایف مالی وزارت راه به عنوان کارفرماست و بنیاد در این زمینه دخیل نیست.

نماینده بنیاد مستضعفان در آزادراه تهران – شمال افزود: کار در قطعات دو و سه آزادراه تهران – شمال منوط به وجود نقشه‌های قطعات است که هنوز آماده نیست. این نقشه‌ها پس از تصویب امکان اجرا خواهند داشت و در صورت نبود نقشه چطور از بنیاد توقع این کار در این دو قطعه را دارند؛ ضمن آن‌که هنوز حتی یک سانتی‌متر از زمین‌های اطراف این قطعه آزاد نشده است.

وی در پاسخ به ایسنا گفت: ۴۰۰ ملک در منطقه سه و بیش از ۳۰۰ ملک در منطقه دو از جمله معارضان آزادراه می باشند.

صادقیان درپاسخ به اینکه در صورت آزاد شدن زمین‌های معارض قطعات دو و سه، چه مقدار هزینه و چه قدر زمان لازم است؟ گفت: برآورد فعلی با توجه به هزینه‌های روز، ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای احداث دو قطعه دو و سه است که در صورت تامین شدن پرداخت سهم دولت، بنیاد مستضعفان توان ساخت این دو قطعه را در چهار سال دارد.

وی تاکید کرد: بنیاد مستضعفان مشکلی در تامین هزینه لازم در ساخت آزادراه تهران – شمال ندارد.

نماینده بنیاد مستضعفان در آزادراه تهران – شمال در زمینه توان عملی و علمی بنیاد مستضعفان در کار ساخت، به احداث تونل البرز در قطعه دو آزادراه تهران – شمال اشاره کرد و گفت: ساخت این تونل از جمله کارهای عمرانی بی نظیر در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی تاکنون هیچ هزینه‌ای برای ساخت تونل البرز پرداخت نکرده است و هزینه تزریق شده توسط وزارت راه و شهرسازی به قطعات در حال کار یک و چهار بیش از ۲۰ میلیارد تومان در هر نوبت نبوده است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ