آخرین اخبار از تائید و رد صلاحیت‌ نامزدهای انتخاباتی

آخرین خبرها از تائید و رد صلاحیت‌های انتخابات مجلس سایت خبری ممتاز نیوز: 

هیئت‌های نظارت شورای نگهبان با بررسی وضعیت صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۴۷۲۰ داوطلب را در حالی تائید صلاحیت کرده است که این رقم نشانگر آن است که دوره دهم شاهد بیشترین تائید و احراز صلاحیت بوده است به طوری که چنین رقم بالایی در تائید صلاحیت‌ها هیچ‌گانه در تاریخ ایران سابقه نداشته است.

با توجه به تائید صلاحیت‌ها که تا این لحظه انجام شده است، باید گفت که به طور میانگین برای هر کرسی نمایندگی مجلس ۱۶ نفر رقابت می‌کنند.

با توجه به اعلام هیئت نظارت شورای نگهبان، تا این لحظه ۳۱۱۳ نفر به دلایل مختلف قانونی رد صلاحیت و ۱۵۲۸ نفر عدم احراز صلاحیت شده‌اند که به گفته منابع خبری مطلع و نزدیک به شورای نگهبان در صورت احراز صلاحیت آن‌ها در مرحله بررسی شکایات، احراز صلاحیت‌شان اعلام خواهد شد. لذا داوطلبانی که از سوی هیئت نظارت رد یا عدم احراز صلاحیت شده‌اند تا ۳ روز فرصت شکایت دارند.

مهم‌ترین تفاوت انتخابات اسفند ۹۴ با دوره‌های قبلی انتخابات مجلس از این جهت است که در انتخابات دوره دهم بیش از ۱۰ برابر برخی دوره‌های دیگر (دوره دوم ۱۵۹۰ نفر یا دوره چهارم ۱۲۷۶ نفر) ثبت‌نام کرده بودندو حتی دوره دهم با ۱۲ هزار و ۱۲۳ داوطلب از مجموع چهار دوره دیگر انتخابات با ۸ هزار و ۶۰۸ ثبت‌نام، به مراتب بیشتر است. لذا اگر مجموع ثبت‌نامی‌ها ۴ دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را از مجموع داوطلبانی که تنها برای انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام کرده‌ند، کسر کنیم، ۳ هزار و ۵۱۵ داوطلب دیگر باقی می‌ماند.

برخی فعالان برجسته حقوقی در همین زمینه به تسنیم گفتند: وقتی تعداد داوطلبان یک دوره انتخابات ده برابر یک دوره دیگر می‌شود، طبیعی است که تعداد عدم احراز صلاحیت‌ها و احراز صلاحیت شده‌ها هم افزایش می‌یابد اما جریان ضدانقلاب با بزرگنمایی تنها به تعداد عدم احراز صلاحیت‌ها تکیه می‌‌کند و هیچ اشاره‌ای به افزایش ۶۲ درصدی تعداد داوطلبان نمی‌کنند.

تعداد ثبت‌نام‌ داوطلبان در ۹ دوره گذشته به شرح زیر است:
اولین دوره انتخابات مجلس: ۳هزار و ۷۴۸ نفر

دومین دوره انتخابات مجلس: هزار و ۵۹۰ نفر

سومین دوره انتخابات مجلس: هزار و ۹۹۴ نفر

چهارمین دوره انتخابات مجلس: هزار و ۲۷۶ نفر

پنجمین دوره انتخابات مجلس: ۵هزار و ۳۶۱

ششمین دوره انتخابات مجلس: ۶هزار و ۸۵۲

هفتمین دوره انتخابات مجلس: ۸هزار و ۱۶۷ نفر

هشتمین دوره انتخابات مجلس: ۷هزار و ۵۹۵ نفر
نهمین دوره انتخابات مجلس ۵هزار و ۳۸۲

دهمین دوره انتخابات مجلس ۱۲، ۱۲۳ نفر

بر اساس این گزارش، پیش‌تر برخی کار‌شناسان و تحلیل‌گران گفته بودند که ثبت‌نام‌های فله‌ای برنامه و مقدمه‌ای برای تخریب شورای نگهبان وهجمه به این نهاد است.

باز نشر: www.momtaznews.com |سایت ممتاز نیوز | اخبار ایران و جهان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *