آخرین جزئیات ابلاغ حکم اعدام مه آفرید

هر چند که سخنگوی دستگاه قضا نامی از متهمان محکوم به اعدام نبرده است ولی با توجه به متن کیفرخواست متهم ردیف اول یعنی مه آفرید خسروی و دفاعیات وی در دادگاه این گمان قطعی است که این متهم جزو ۴ اعدامی این پرونده است.

پس از گذشت ۳۶۰ روز از آغاز پرونده فساد بزرگ بانکی و برگزاری ۱۵ جلسه دادگاه وکیل متهم ردیف اول پرونده فساد بزرگ بانکی گفت: هنوز حکم دادگاه ابلاغ نشده است.
 
به گزارش مهر، حدود ۳۶۰ روز قبل در چنین ایامی بود که خبر فساد بزرگ بانکی رسانه های داخلی و خارجی را معطوف به خود کرد. پس از آن رئیس قوه قضائیه اعلام کرد که این پرونده در دست بررسی است.
 
اخبار ضد و نقیض در مورد پرونده فساد ادامه داشت و هر یک از سازمانها اعم از بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان بازرسی و حتی کمیسیون اصل ۹۰ بر سر اینکه چه کسی ابتدا این پرونده  را کشف کرده و خبر داده است اختلاف نظر داشتند تا اینکه حجت الاسلام محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل کشور در نشست خبری پرده از این فساد برداشت.
 
بر اساس این گزارش، پس از حدود ۱۸۰ روز بالاخره کیفرخواست ۳۳ متهم اصلی پرونده صادر شد و نخستین دادگاه رسیدگی به فساد بزرگ بانکی با حضور شاه کلید پرونده یعنی مه آفرید خسروی مدیرعامل مجموعه شرکتهای امیرمنصور آریا در تاریخ ۲۹ بهمن ماه سال ۹۰ آغاز شد. این دادگاهها تا ۱۵ جلسه مداوم ادامه داشت تا تمامی متهمان توانستند با حضور وکیل از خود دفاع کنند.

آخرین جلسه دادگاه پرونده فساد بزرگ بانکی ۲۵ تیرماه ۹۱ به پایان رسید و هم قاضی پرونده و هم دادستان کل کشور اعلام کردند حکم نهایی به زودی صادر می شود. بالاخره انتظار به پایان رسید و در تاریخ ۹ مردادماه سال جاری محسنی اژه ای اعلام کرد که احکام متهمان صادر شده و ۴ متهم اصلی پرونده محکوم به اعدام هستند. البته وی افزود احکام در حال تایپ است و به زودی ابلاغ می شود.
 
امروز حدود ۱۵ روز از اعلام سخنگوی قوه قضائیه می گذرد ولی هنوز حکم متهمان اعلام نشده است تا آنجا که ریاحی وکیل مه آفرید خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هنوز حکم دادگاه به من ابلاغ نشده است!
 
هر چند که سخنگوی دستگاه قضا نامی از متهمان محکوم به اعدام نبرده است ولی با توجه به متن کیفرخواست متهم ردیف اول یعنی مه آفرید خسروی و دفاعیات وی در دادگاه این گمان قطعی است که این متهم جزو ۴ اعدامی این پرونده است.
 
متن کیفرخواست و اتهامات مه آفرید خسروی:

 
 ۱- ارتشا، اختلاس، کلاهبرداری و جعل اسناد
 
۲- شرکت در پولشویی از طریق مصارف حاصل از جرم
 
۳- ۱۳۶ فقره گشایش اعتبارات اسنادی در بانک صادرات به مبلغ ۲۸ تریلیون و ۵۴۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال
 
۴- استفاده از مبلغ اختلاس در تاسیس بانک آریا
 
۵- خروج بخشی از سرمایه به خارج از کشور
 
۶- پرداخت رشوه که ۳۰ فقره رشوه آن را متهم اعتراف کرده و برای ۱۶ مورد پرداخت رشوه قرار مجرمیت صادر شده که یکی از آنها رشوه به مدیر عامل بانک ملی بوده است.

 
     مبلغ ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال رشوه به رئیس شعبه بانک صادرات اهواز

    رشوه به کارکنان شعبه مرکزی، بانک مرکزی کیش

    ۲۰ میلیون ریال رشوه به خانم “میم”

    ۷۰ میلیون ریال رشوه به آقای “ز”

    ۵۰ میلیون ریال رشوه به خانم “الف”

    ۲۰ میلیون ریال رشوه به آقای “س”

    ۱۰ میلیون ریال رشوه به آقای “ک”

    ۹ میلیارد ریال رشوه به آقای “الف” از مسئولان عالی وزارت صنایع

    ۵۵۰ میلیارد ریال رشوه به یکی از مسئولان شعب بانک پارسیان که هم اکنون رئیس یکی از شعب بانک تات است.

    ۲۶۶ هزار دلار و ۳۵۰ میلیون ریال رشوه به آقای “ز” از مسئولان وزارت راه و ترابری

    ۱۱۳ هزار یورو رشوه به آقای “پ”

    ۲۳۰ هزار یورو و ۸۰۰ میلیون ریال رشوه به آقای “الف” از مدیران وزارت راه

    ۱۶۸ هزار یورو به آقای “الف” از مدیران راه و ترابری لارستان

    ۹۰۰ میلیون تومان رشوه به آقای “الف”


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *