آخرین قیمت فروش آپارتمان در تهران+جدول

 

ضرب المثل «دست بالای دست بسیار است» این روزها مناسب اوضاع و احوال بازار مسکن در تهران شده است.

ممتازنیوز: ضرب المثل «دست بالای دست بسیار است» این روزها مناسب اوضاع و احوال بازار مسکن در تهران شده است.

در حال حاضر حجم بنگاه‌های املاک به اندازه‌ای در حال گسترش است کە در بعضی محله‌‌ها کاملا مشخص است کە تعداد آژانس‌های املاک بیش از تعداد سوپرمارکت‌‌ها است!

دریافت بدون دغدغه و شرط و شروط جواز کسب برائ راه‌اندازی یک بنگاه املاک از سوی متولیان و از سوی دیگر حضور عده‌ای با عنوان مشاور املاک اما در باطن دلال غیرحرفه‌ای به دور از چشم مسوولان، سبب شده تا حریم صنفی برائ بنگاه‌های املاک در برخی محله‌های مختلف تهران رعایت نشود.

این مساله به نقل از مشاوران املاک پیامدهای آسیب‌رسانی همچون گرانی کاذب در بازار مسکن را سبب خواهد شد و از سوی دیگر کاهش حجم معاملات و قراردادها در بنگاه‌‌ها را به دنبال خواهد داشت و همچنین میزان کلاهبرداری از متقاضیان مسکن با رشد مواجه می‌شود.

بنگاه مسکن، ساده ترین راه درآمدزایی

یکی از مشاوران املاک فعال در خیابان آیت‌الله کاشانی دربارهٔ تعداد بنگاه‌های مسکن در حریم صنفی شان گفت: در حال حاضر یکی از مشاغلی کە بدون سرمایه می‌توان راه‌اندازی کرد «بنگاه مسکن» است. حتی در شغل بنگاهداری مسکن می‌توان شاهد این موضوع بود، در بعضی بنگاه‌‌ها اشخاصی کە سوادشان به اندازه سیکل است در این حوزه در حال فعالیت می باشند. با این تفاسیر کاملا مشخص است کە به چه سبب تقاضا برائ ورود به عرصه مشاور املاک بسیار است.

موسوی تصریح کرد: با یک نگاه به این محله کاملا پی به این امر خواهید برد کە به‌طور ۱۰۰ درصد حدود صنفی رعایت نمی‌شود.

وی سبب افزایش رشد بیش از حد حجم بنگاه‌های املاک در یک محله را عدم نظارت و بازرسی اتحادیه اعلام کرد و خاطرنشان کرد: اگر مسوولان برنامه مشخصی داشته باشند کە هر چند وقت یکبار تعداد بنگاه‌های املاک در هر محله را به‌صورت مرتب بررسی کنند به طور یقین دست روی دست، آن هم بی حساب و کتاب بسیار نمی‌شود.

افزایش بنگاه، افزایش قیمت و پورسانت

در منطقه تهرانپارس بر اساس گفته تعدادی از دلالان مسکن، حضور مشاوران املاک در محدوده بلوار پروین فراتر از حد استاندارد است و حتی درصدی از آنها بدون مجوز در حال فعالیت می باشند.

یکی از بنگاهداران در این منطقه اظهار کرد : حضور این تعداد بنگاه مسکن در هر محله سبب آشفته شدن بازار مسکن و عدم اعتماد متقاضیان می‌شود، زیرا اکثر بنگاهداران برائ جلب فروشنده‌‌ها به آنها وعده می‌دهند واحدشان را بالاتر از قیمت پیشنهادی دیگر مشاوران املاک به خریدار عرضه کنند و این مساله تنها به یک بنگاه ختم نمی‌شود بلکه اغلب بنگاه‌های مسکن چنین روشی را در پیش می‌گیرند.

راد خاطر نشان کرد: این‌گونه چرخه رفتاری مشاوران املاک سبب شده است تا قیمت پیشنهادی فروش به‌صورت کاذب افزایش پیدا کند و از سوی دیگر با توجه به بالا رفتن قیمت فروش حق کمیسیون بنگاه‌های املاک هم افزایش یابد.

این دلال مسکن عنوان کرد : به نظر می‌رسد بنگاهدارانی کە محل کسب‌شان استیجاری است برائ تامین اجاره بها از روش‌های غیرحرفه‌ای بسیاری بهره می‌برند.

حضور بنگاه‌های پنهانی در بازار مسکن

برخی از مشاوران املاک معتقد می باشند آن دسته از بنگاه‌های املاک کە بدون جواز کسب به این حرفه مشغول می باشند معمولا در فرعی یا داخل ساختمان هایی فعالیت می‌کنند کە از چشم بازرسان پنهان باشند.

یکی از مشاوران املاک در میدان صادقیه دراین باره گفت: در محدوده کاری ما به اندازه‌ای تعداد بنگاه‌های مسکن افزایش یافته است کە تعداد سوپرماکت‌‌ها با آنها قابل مقایسه نیست. وی همچنین سود و درآمد مناسب از طریق بنگاه‌های املاک را سبب دیگری برائ ورود تقاضای بی حد و اندازه به این شغل عنوان کرد.

دنیای اقتصاد


.
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۲نظر ثبت شده
  1. آفاق گفت:

    عالی بود ولی شماره تلفن نداشت

  2. اکبری گفت:

    خیلی عالی بود ولی شماره تلفن تماس نداشت

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ